logo
ads
سفارش طراحی انواع اکسپرت و اندیکاتور
search

از بین هزاران مقاله ما جستجو کنید...

مجموعه آموزشی جامع فارکس

آموزش سرمایه گذاری به کودکان

آموزش سرمایه گذاری به کودکان
آموزش سرمایه گذاری به کودکان

اسطوره بورس قرن بیستم بزرگترین سرمایه گذار تاریخ وارن بافت در مورد آموزش سرمایه گذاری به کودکان می گوید: ” برای آموزش سرمایه گذاری به کودکان هیچ وقت دیر نیست. درک ارزش اسباب بازی جدید انها و درک پس انداز هر دو را میتوان اموزش داد. اگر چیزی را در کودکی یاد بگیرید تا اخر […]

اسطوره بورس قرن بیستم بزرگترین سرمایه گذار تاریخ وارن بافت در مورد آموزش سرمایه گذاری به کودکان می گوید: " برای آموزش سرمایه گذاری به کودکان هیچ وقت دیر نیست. درک ارزش اسباب بازی جدید انها و درک پس انداز هر دو را میتوان اموزش داد. اگر چیزی را در کودکی یاد بگیرید تا اخر عمر همان تعریف از ان چیز برای شما می ماند. اگر در کودکی تعریف درستی از پول و سرمایه گذاری اموزش ببینید انوقت است که زندگی شما متحول خواهد شد. مادر و پدر ها باید یاد بگیرند که پول را برای بچه درست تعریف کنند ، پس انداز را درست تعریف کنند ، سرمایه گذاری و تمام مهارت های مالی را برای بچه درست تعریف کنند تا زندگی کودکشان را متحول کنند. کودک شما باید بیاموزد که چگونه پول خود را بودجه بندی کرده و تصمیم درست را در مورد خرج کردن آن اتخاذ کند. به کودکتان کمک کنید شروع به پس‌انداز کند. برای کودکان حساب پس انداز باز کنید، و به آنها بیاموزید که چگونه سود به پس انداز آنها تعلق می‌گیرد و باعث افزایش پولشان می‌شود. کودکان را تشویق به پس‌اندازِ هر چقدر کم از هر تومان پولی که دریافت می‌کنند مانند پول ماهانه، هدیه تولد، و … کنید. بهترین راه برای انجام این کار پول توجیبی است. نیل گادفری، بنیان‌گذار شبکه‌های مالی کودکان و نویسنده کتاب “پول در درختان رشد نمی کند: راهنمای والدین برای پرورش جنبه های مالی در کودکان” می‌گوید: هدف از پول تو جیبی، یاد دادن دو چیز است: ۱) با پول کار کنند. ۲) پس‌انداز کردن را به شکل یک عادت در خود نهادینه کنند. از چه زمانی و با چه مبلغی شروع کنیم؟ گادفری توصیه می‌کند که به کودک بر اساس سن اش و به ازای هر سالش هفته‌‍ ای ۱ دلار داده شود. بنابراین برای کودک ۳ ساله می شود هفته‌ای ۳ دلار، و برای کودک ۱۰ ساله می شود هفته ای ۱۰ دلار. برخی از کارشناسان نیمی از این مبلغ را توصیه می‌کنند، اما در واقع هرمبلغی که پدر و مادر با آن احساس راحتی می‌کنند مناسب است. اکثر کارشناسان می‌گویند هنگامی که شروع به آموزش سرمایه گذاری به کودکان و بودجه بندی می‌کنید، پدر و مادر باید یک سیستم منظمِ پس انداز برای امور خیریه، هزینه‌ اهداف بلند مدت داشته باشند. لری مکِی، نویسنده کتاب “پول مامان و سه بچه خوک کوچک” موسس Prosperity 4 Kids، از قانون ۱۰-۱۰-۱۰-۷۰ برای آموزش بودجه‌ بندی به کودکان استفاده می‌کند. (در کتاب ثروتمندترین مرد بابل این قانون برای داشتن زندگی مالی خوب بیان شده است. توصیه می‌کنم این کتاب رو مطالعه کنید.) هنگامی که فرزند شما اولین پول توجیبی خود را می‌گیرد، لری مکِی پیشنهاد می‌کند که شما به او یاد بدهید که ۱۰ درصد را پس‌انداز، ۱۰ درصد را سرمایه گذاری ، ۱۰ درصد را برای خیریه و ۷۰ درصد آن را خرج کند. وقتی شما به او ۱۰۰۰ تومان می‌دهید در واقع به او ۱۰ تا ۱۰۰ تومان تومان داده اید. به او می‌گویید که ۱۰۰ تومان ( ۱۰%) را برای کاری که برایت مهم است یا می‌خواهی در جایی کمک کنی، کنار بگذار.

دانش خودتان را با کودکان به اشتراک بگذارید

در مورد مسائل مالی آموزش ببینید و دانش خودتان را با کودکان به اشتراک بگذارید. سرمایه گذاری و مدیریت مالی اصطلاحات خاص خود را دارند. اگر از این اصطلاحات با خبر نیستید، زمانی را برای یادگیری خود اختصاص داده و سپس دانش خود را با کودکتان در میان بگذارید. اصطلاحاتی نظیر: دارایی، سهام، اوراق قرضه، سبد سهام، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، سبدگردانی، ریسک و …. البته با ظرافت و لطافت خاص کودکانه معانی آنها را به کودک انتقال دهید. لغات را ساده فهم کنید و در دهان آنها بگذارید.

به آنها در مورد بازار سهام آموزش بدهید.

بسیاری از پدر و مادرهایی که می‌خواهند فرزندان شان سرمایه‌گذاری را درک کنند، از روش انتخاب یک سهام فعال استفاده می‌کنند. آنها به کودکان پول واقعی یا مجازی می‌دهند تا با آن در بازار بورس بر روی سهام هایی نظیر سهام کمپانی والت دیزنی یا نایک و کمپانی‌های مربوط به کودکان سرمایه‌گذاری کنند. سپس افزایش و کاهش قیمت را پیگیری می‌کنند. این یک بازی جذاب است، می‌توان رقابتی گذاشت که چه کسی بهترین سبد سهام را درست می‌کند. برخی از مهم ترین مفاهیم مالی که باید آموزش داده شود: پس‌انداز به طور منظم، جلوگیری از هزینه های بالا، سرمایه‌گذاری کنید تا به اهدافتان برسید نه اینکه برنده شوید، و سعی کنید ریسک رابه حداقل برسانید.

آن را تبدیل به سرگرمی کنید.

هیچ کس، نمی خواهد خسته بشود، به خصوص کودکان! اگر می خواهید کودکان خود چشم انداز مثبت در سرمایه‌گذاری داشته باشند، باید آن را تبدیل به سرگرمی کنید، به طوریکه بتوانند با این کار ارتباط برقرار کنند. مونوپولی (یا مشابه آن بازی روپولی و یا سایر بازی ها که در ایران هم هست) یک بازی محبوب است، زیرا کودکان بدست آوردن پول را دوست دارند، درست مثل بزرگسالان. شما می‌توانید در این بازی به فرزندان خود آموزش دهید که چگونه پول خود را چند برابر و یا صاحب یک بخشی (سهم) از شرکت‌های مورد علاقه خود بشوند. شما حتی می توانید آن را به یک رقابت تبدیل کنید.

اجازه دهید بچه ها خودشان پول خود را مدیریت کنند.

همه ما با تمرین کردن، یاد می‌گیریم. بنابراین اجازه دهید بچه‌ها هم خودشان مدیریت کنند و درس‌های مالی با ارزشی را یاد بگیرید. آنها ممکن است اشتباه کنند، اما اشتباهات کوچک خواهد بود و ممکن است از اشتباهات بزرگتر در بزرگسالی جلوگیری کند. وارن بافت می گوید: هرگز برای آموزش سرمایه‌گذاری به کودک خیلی زود نیست. چه درک ارزش پول اسباب بازی جدیدی که آنها می خواهند داشته باشد و چه ارزش پس‌انداز. بچه ها از سن بسیار کم در معرض مسائل مالی قرار دارند، پس چرا به آنها کمک نکنیم که عادت‌های سالم و درست در این زمینه را زودتر یاد بگیرند. او راهی را برای آموزش استراتژی مالی خود پیدا کرد. او انیمیشنی تحت عنوان Secret Millionaires Club وارد بازار کرد و در این مجموعه راهنمایی به بچه ها در زمینه سرمایه‌گذاری ارائه کرد تا این فعالیت را برای آنها لذت بخش کند. کودکان و نوجوانان درس‌های عملی و ارزشمندی در مورد مدیریت پول یاد می‌گیرند. شخصیت اصلی این مجموعه به شکل واقعی وارن بافت درست شده است. داستان آن مربوط به چهار دوست می‌باشد که مدرسه آنها با مشکل کمبود بودجه برای موسیقی و بخش های دیگر مواجه شده است و آنها نیاز به توصیه‌های مالی دارند که به وارن بافت بر می‌خورند.

آموزش سرمایه گذاری

دو راه وجود دارد که کودکان می توانند مسائل مالی را یاد بگیرند: اولین راه تجربه  دومین راه تماشای پدر و مادر سعی کنید که بچه های خود را موقعیت های مالی مختلفی قرار دهید تا از این طریق تجربه بدست اورد. اگر شما اینکار را نکنید انوقت زندگی این تجربه را یاد خواهد داد که زیاد خوشایند نیست. در ضمن شما میتوانید از این تجربه ها درس هم بگیرید. هر از چند گاهی کودکتان را در موقعیتی بگذارید که خودتان هم نبودید انوقت این تجربه بسیار با ارزش تر از همیشه خواهد بود.