logo
ads
سفارش طراحی انواع اکسپرت و اندیکاتور
search

از بین هزاران مقاله ما جستجو کنید...

مجموعه آموزشی جامع فارکس

اصول تحلیل تکنیکی

اصول تحلیل تکنیکی
اصول تحلیل تکنیکی

 روش تحلیل تکنیکی بر پایه ی 3 اصل اساسی بنا نهاده شده است که در تمام بازارهای جهان صدق می کند: 1- همه چیز یک سهم در قیمت آن سهم منعکس می گردد 2- قیمت ها به صورت روندهایی حرکت می کنند که این روندها در برابر تغییرات مقاومت می کنند. 3- روندهای بازار تکرار […]

تحلیل تکنیکی

 روش تحلیل تکنیکی بر پایه ی 3 اصل اساسی بنا نهاده شده است که در تمام بازارهای جهان صدق می کند:

1- همه چیز یک سهم در قیمت آن سهم منعکس می گردد 2- قیمت ها به صورت روندهایی حرکت می کنند که این روندها در برابر تغییرات مقاومت می کنند. 3- روندهای بازار تکرار می شوند.
اصل اول تحلیل تکنیکی:
همه چیز یک سهم در قیمت آن منعکس می گردد:
اولین و مهمترین اصل در تحلیل تکنیکی این است که همه چیز و تمام اطلاعات موجود در مورد سهام در قیمت بازار آن تبلور می یابد. تکنیکالیست ها معتقدند که تمام اطلاعات و دانش موجود درباره یک سهم صرفنظر از اینکه بنیادی، اقتصادی، سیاسی یا روانشناختی باشد در قیمت بازار سهام نمایان می گردد. برخی تکنیکالیست های متعصب وجود دارند که مطالعه ی اطلاعات و صورت های مالی شرکت ها و در آمد آنها و عوامل عرضه و تقاضا را بیهوده می دانند. برخی تکنیکالیست ها نیز عاقلانه ، روش های بنیادی را به موازات تحلیل های تکنیکالی خود بکار می برند. ضرب المثلی در بورس می گوید: وقتی خبر خوبی در مورد یک سهم شنیدید آن را بفروشید. چرا؟ چون اگر آن خبر حقیقت داشته باشد، تاکنون تاثیر خود را کرده و قیمت سهام را بالا برده است. بنابراین آن سهم از این پس افزایش چندانی نخواهد داشت.
اصل دوم تحلیل تکنیکی:

قيمتها به‎صورت روندهايي حركت مي‎كنند كه اين روندها در برابر تغييرات مقاومت مي‎كنند:

اصل دوم روش تحلیل تکنیکی، اين است كه قيمتها به صورت مسيرها يا روندهاي خاصي حركت مي‎كنند و اين روندها، درمقابل تغييرات ناگهاني از خود مقاومت نشان مي‎دهند. عرضه و تقاضايي كه براي يك محصول وجود دارد، باعث مي‎شود روند حركت قيمت سهام شركت توليد كننده‎ اين محصول، در حالت تعادل قرار گيرد. وقتي حركتي آغاز گرديد، تغييري در آن پديدار نمي‎شود، مگر اينكه خود به پايان رسد. اگر قيمت سهامي شروع به بالا رفتن كند، افزايش قيمت آن ادامه خواهد يافت تا اينكه به نقطة بازگشت مشخصي برسد. به‎عنوان مثال، نحوه حركت اتومبيلي را درنظر بگيريد. فرض كنيد شما (به‎عنوان سرمايه‎گذار) «موتور سوار» هستيد و سهام مورد توجه شما، «اتومبيلي» است كه جلوي شما حركت مي‎كند. وقتي سهام يا همان اتومبيل به‎راه افتد، ابتدا سرعت پاييني دارد. اما به‎تدريج بر سرعت خود مي‎افزايد تا به اندازة سرعت خاصي برسد. اگر اين اتومبيل بخواهد مسير خود را تغيير دهد و مثلاً‌برخلاف جهت فعلي حركت كند، ابتدا از سرعت خود مي‎كاهد (درمورد اتومبيل مي‎توان اين كاهش سرعت را تشخيص داد. در مورد سهام نيز كافي است دقت كنيم كه تغيير قيمت روزانة آن روز به روز كاهش مي‎يابد، مثلاً از 5 به 4، 3، 2و 1 درصد مي‎رسد) تا سرعتش به صفر برسد و آنگاه به تدريج مي‎پيچيد (يا دور مي‎زند) و در مسير جديد قرار مي‎گيرد. اتومبيل در حالي‌كه سرعت بالايي دارد، هيچگاه نمي‎تواند به يكباره تغيير مسير دهد و ناگزير از كاهش سرعت است. همين نكته درمورد سهام نيز وجود دارد. به اصطلاح مي‎توان گفت كه «سهم اينرسي ادارد». سهام ابتدا مسيري را آغاز مي‎كند كه كاهشي يا افزايشي است و به اين‎طريق، «روند»را بوجود مي‎آورد. اين روند تا هنگامي وجود دارد كه تغيير قيمت به‎تدريج كند شود و به اصطلاح، «راهنما بزند» كه ايها الناس! بدانيد كه مي‌خواهم تغيير جهت دهم. آنگاه، سهام تغيير جهت مي‎دهد و مسير خود را عوض مي‎كند. در اين نقطه، سهام «روند» جديدي را آغاز مي‎كند. هرگز فراموش نکنید که "روند دوست توست". وقتی روندی آغاز گردد بیشترین احتمال این است که ادامه یابد. سپس با تعقیب روند، امکان سودسازی نیز افزایش می یابد.

اصل سوم تحلیل تکنیکی:

روندهاي بازار تكرار مي‎شوند.
آخرين اصل كليدي روش تحلیل تکنیکی بازار سهام، اين است كه روندهاي بازار دائماً درحال تكراراند. يعني الگوهاي مشخصي را مي‌توان در فاصلة زمانهاي مختلف، روي نمودارها يافت، الگوهايي كه دائم درحال تكرار شدن هستند. اين اصل تحلیل تکنیکی به اصل بسيار مهم روانشناختي باز مي‎گردد كه انسانها در شرايط مشابه، عكس‎العمل‎هاي مشابهي از خود نشان مي‎دهند. از آنجا كه بازار سرمايه نيز انعكاسي از عملكرد انسانهاست، تكنسين‎ها اين عكس‎العمل‎ها را مطالعه مي‎كنند تا در موقعيتهاي مشابه بتوانند عكس‎العمل‎هاي مشابه را پيش‎بيني نمايند.