logo
ads
سفارش طراحی انواع اکسپرت و اندیکاتور
search

از بین هزاران مقاله ما جستجو کنید...

مجموعه آموزشی جامع فارکس

بنیامین گراهام نظریه پرداز افسانه ای وال استریت

بنیامین گراهام نظریه پرداز افسانه ای وال استریت
بنیامین گراهام نظریه پرداز افسانه ای وال استریت

پس از جنگ جهانی دوم انسانی پا به عرصه معامله گری گذاشت که در حال حاضر افرادی مثل وارن بافت سومین ثروتمند دنیا از او به عنوان نظریه پرداز افسانه ای وال استریت یاد می کنند. وارن بافت می گوید که تمام ثروتش را از بورس و شاگردی در کنار بنیامین گراهام به دست اورده. […]

پس از جنگ جهانی دوم انسانی پا به عرصه معامله گری گذاشت که در حال حاضر افرادی مثل وارن بافت سومین ثروتمند دنیا از او به عنوان نظریه پرداز افسانه ای وال استریت یاد می کنند. وارن بافت می گوید که تمام ثروتش را از بورس و شاگردی در کنار بنیامین گراهام به دست اورده. شیوه ها و الگو های او در حال حاضر مورد استفاده خیلی از معامله گران است و هنوز قدیمی نشده اند که هیچ بلکه جزو کاربردی ترین شیوه های سرمایه گذاری اند. این نظریه پرداز افسانه ای در سال 1984 در بریتانیا بدنیا امد اما پس از یک سال به امریکا مهاجرت کرد. در همان دوران طفولیت پدرش درگذشت و فقط به سراغش امد. او همزمان با تحصیل به کار نیز مشغول بود. در دهه 60 میلادی او یکی از افراد موفق و معروف در بورس نیویورک بود و با ترید های موفقش نام خود را در تاریخ بورس نیویورک ثبت نمود. او موفق شد در ادامه از دانشگاه کلمبیا بورسیه گرفته و در رشته‌های فلسفه و ریاضیات تحصیل کند ولی گرایش او به بازار بورس از 20 سالگی هنگامی که در یکی از کارگزاری‌های وال‌استریت مشغول به کار شد نمایان شد. او در بسیاری از موارد پنهانی به مشتریان کارگزاری مشاوره می‌داد و همین باعث حسادت‌ دیگر همکاران او‌ شد و‌ درنهایت از آنجا اخراج شد. ولی گراهام که به سرمایه‌گذاری‌های خود بسیار مطمئن بود با سرمایه اندک به خرید سهام در بورس نیویورک ادامه داد و پس از مدت کوتاهی توانست ‌میلیون‌ها دلار از این راه کسب و نام خود را به عنوان یکی از معامله‌گران مطرح وال‌استریت مطرح کند. او در سال 1934 با انتشار کتاب تحلیل امنیت خود را به عنوان یکی از اقتصاددانان تحلیلگر بازار بورس مطرح کرد و پس از آن بیشتر به تحقیق و مطالعه در این زمینه پرداخت. بسیاری از نظریه‌های او همچنان مورد توجه فعالان بورس در سرتاسر دنیاست و کتاب‌های او هم جزو کتاب‌های مقدس اقتصادی در زمینه سرمایه‌گذاری و تحلیل بورس به شمار می‌رود. از او به عنوان یکی از امید‌ دهندگان اقتصادی به آمریکاییان در دوران پس از رکود جنگ جهانی دوم نام برده می‌شود. طرفداران او از روش‌هایی پیروی می‌کنند که به نام نظریه گراهام معروف است. در حال حاضر هم وارن بافت دومین ثروتمند برتر دنیا از همین روش برای تحلیل سهام استفاده می‌کند.

نکات مهم روش گراهام عبارتند از:

1- هیچ‌کس از آینده بازار مطلع نیست. پس ما به دنبال پیش‌بینی آینده نیستیم ما براساس رفتار کنونی بازار عمل می‌کنیم. 2- هر شرکت دارای دو ارزش دفتری و ارزش بازار است. ارزش دفتری حاصل تقسیم دارایی‌ها بر تعداد سهام و ارزش بازار نیز حاصل ضرب قیمت هر سهم در تعداد سهام است. اگر ارزش بازار شرکتی کمتر از ارزش دفتری آن باشد پس قیمت آن سهم پایین بوده و برای خرید مناسب است. 3-‌ سهامی مناسب هستند که از نسبت قیمت/ارزش بازار نزدیک به 1 و P/E پایین برخوردار باشند. 4- فاصله ارزش دفتری با ارزش بازار شرکت، حاشیه اطمینان آن نام دارد که هرچقدر بیشتر باشد یعنی سرمایه‌گذار کمتر از نوسانات غیرمنطقی و بی‌دلیل بازار ضربه خواهد خورد. در سال 1964 درست زمانی که بنیامین هشتاد سال داشت به یکی از دوستانش گفت که ارزو دارد که یک کار احمقانه ، یک کار خلاقانه و یک کار سخاوتمندانه انجام دهد. بنیامین همچین اهداف داشت و همین ها باعث شد تا ایده هایی از خود بروز دهد. این ایده های بسیار قوی بودند اما انجام انها باید خاشعانه صورت می گرفت. در سالهایی که بنیامین گراهام جزو بهترین معامله گران بازار بود معامله گران انسان های منطقی نبودند بلکه تنها کار انها تقلید کورکورانه از همدیگر بود. در سال 1934 بنیامین گراهام کتاب تحلیل اوراق بهادار را نوشت که سرمایه گذاری در ان زمان متحول شد. دیدگاهی جدید و اصولی به میان امد. یکی از کسانی که بسیار متحول شد از این کتاب سومین میلیاردر دنیا یعنی وارن بافت بود که رفتار های معامله گری او از ان به بعد تغییر یافت.