logo
ads
سفارش طراحی انواع اکسپرت و اندیکاتور
search

از بین هزاران مقاله ما جستجو کنید...

مجموعه آموزشی جامع فارکس

تحلیل بنیادی (Fundamental tahlil) چیست؟

تحلیل بنیادی (Fundamental tahlil) چیست؟
تحلیل بنیادی (Fundamental tahlil) چیست؟

تحلیل فاندامنتال (Fundamental tahlil) چیست؟ تحلیل فاندامنتال به معنی مطالعه علمی عوامل اصلی و پایه‌ای در تعیین ارزش سهم است. تحلیلگر به طور معمول، به مطالعه میزان فروش، دارایی‌ها، تعهدات، ساختار بدهی، میزان درآمد، محصولات و سهم بازار، ارزیابی مدیریت، مقایسه شرکت با شرکت‌های رقیب و سرانجام برآورد ارزش ذاتی شرکت می‌پردازد. ابزار یک تحلیلگر […]

تحلیل فاندامنتال

تحلیل فاندامنتال (Fundamental tahlil) چیست؟

تحلیل فاندامنتال به معنی مطالعه علمی عوامل اصلی و پایه‌ای در تعیین ارزش سهم است. تحلیلگر به طور معمول، به مطالعه میزان فروش، دارایی‌ها، تعهدات، ساختار بدهی، میزان درآمد، محصولات و سهم بازار، ارزیابی مدیریت، مقایسه شرکت با شرکت‌های رقیب و سرانجام برآورد ارزش ذاتی شرکت می‌پردازد. ابزار یک تحلیلگر اصولی نیز نسبت‌های مالی به دست آمده از مطالعه ترازنامه و حساب سود و زیان شرکت در طول سال‌های گذشته است. تحلیل فاندامنتال بیشتر برای اهداف بلندمدت موثر است. تحلیل فاندامنتال (یا بنیادین یا پایه‌ای) یکی از روش‌های تحلیل بازار سرمایه و پیش بینی قیمت هاست. در اصل پیش بینی قیمت به دو روش اصلی امکان‌پذیر است:
1- تحلیل تکنیکی
2- تحلیل فاندامنتال
تحلیل تکنیکال سعی در پیش بینی قیمت سهم در آینده با توجه به قیمت‌های آن در گذشته دارد. این نوع از تحلیل بیشتر کاربرد کوتاه مدت داشته و برای افرادی توصیه می‌گردد که زمان‌های بیشتری را در بازار سرمایه هستند. اما تحلیل بنیادین یک شرکت شامل تحلیل گزارش‌ها مالی و سلامت مالی شرکت، مدیریت و امتیازات رقابتی، رقبا و بازارهای مربوطه‌است. هنگامیکه این تحلیل در بازارهای فیوچر و فارکس به کار می‌رود، تمرکز اصلی بر شرایط اقتصادی، نرخ بهره، تولید، سودآوری و مدیریت است. وقتی سهام، قراردادهای آتی یا ارز مورد تحلیل بنیادین قرار می‌گیرد دو رویکرد اساسی وجود دارد: تحلیل پایین به بالا و تحلیل بالا به پایین. این عبارات جهت تمیز دادن چنین تحلیلهایی از سایر تحلیل‌های سرمایه‌گذاری نظیر تحلیل‌های کمی و تکنیکی است. تحلیل بنیادین بر اساس اطلاعات و داده‌های گذشته و فعلی با هدف پیش بینی مالی انجام می‌پذیرد. اهداف متعددی برای این تحلیل وجود دارد. ۱- تعیین ارزش سهام شرکت و پیش بینی تغییرات آتی قیمت [توضیح: در ادبیات مالی بین ارزش و قیمت تفاوت وجود دارد.] ۲- برآورد عملکرد تجاری ۳- ارزیابی مدیریت و اتخاذ تصمیمات داخلی جهت محاسبه ریسک اعتباری در تحلیل بنیادین اساس پیش بینی بر مبنای وقایع و رخدادهای واقعی پایه‌گذاری شده‌است. معامله گر با تحلیل اتفاقات و اخبار دنیای واقعی و بر اساس دانش و استراتژی خود، به پیش بینی بازار می‌پردازد. استراتژی روش محاسبه نقاط ورود به بازار و خروج از آن است. پایه نظر تحلیل گران بنیادی این است که تمام تغییرات در قیمتها حتماً یک علت اقتصادی بنیادی دارد. این نوع از تحلیل نسبت به تحلیل تکنیکال بسیار زمانگیرتر است و معمولاً همراه با جمع‌آوری اطلاعات از منابع مختلف ممکن می‌گردد.