logo
ads
سفارش طراحی انواع اکسپرت و اندیکاتور
search

از بین هزاران مقاله ما جستجو کنید...

مجموعه آموزشی جامع فارکس

روش های افزایش بازدهی و بهره وری

روش های افزایش بازدهی و بهره وری
روش های افزایش بازدهی و بهره وری

روش های افزایش بازدهی و بهره وری امروزه انسان ها ساعتها در محل کار خود هستند و اکثر انها بین 8 تا 12 ساعت در روز به صورت حضوری و یا غیر حضوری کار می کنند. اما چرا درامد ها مختلف است حتی در یک رشته کاری مرتبط. مثال فرض کنید سعید و محسن هر […]

روش های افزایش بازدهی و بهره وری

روش های افزایش بازدهی و بهره وری

امروزه انسان ها ساعتها در محل کار خود هستند و اکثر انها بین 8 تا 12 ساعت در روز به صورت حضوری و یا غیر حضوری کار می کنند. اما چرا درامد ها مختلف است حتی در یک رشته کاری مرتبط.
مثال
فرض کنید سعید و محسن هر دو در یک شرکت کار می کنند. سعید هر روز که میخواهد کار کند ابتدا کار های خود را لیست می کند و سپس شروع به کار می کند. کار ها را به ترتیب مهم بودن انجام می دهد و وقت خود را به دنبال گشتن برای پیدا کردن کار هدر نمی دهد. اما محسن هر روز که می اید از همان اول شروع می کند هر کاری که اول به ذهنش می اید را انجام میدهد و اصلا به مهم بودن یا کم ارزش بودن توجه نمی کند. در اینصورت بسیاری از روز های ماه محسن ان 20 درصد کار مهم که 80 درصد نتیجه را در بر دارد یا انجام نمی دهد یا نصفه و نیمه انجام می دهد. در پایان ماه کارفرما وقتی میخواهد تسویه حساب کند می بیند که سعید هر روز حداقل 80 درصد کار ها را انجام دهد ( او توجه نمی کند که تنها 20 درصد از کار های سعید باعث 80 درصد نتیجه شده است.) ولی محسن خیلی روز 40 یا 50 درصد کار ها و یا حتی کمتر انجام داده. خب مسلم است که او به دنبال شخص دیگری همچون سعید می گردد تا محسن.

بازدهی

بازدهی کار رابطه مستقیمی با پیشرفت دارد. هم پیشرفت شخصی و و هم پیشرفت شرکت و یا اگر کارمند دولت هستید پیشرفت دولت. طبق آمار ها ایران از لحاظ بازدهی کاری کمتر از 40 درصد است. یعنی هر کارمند در هفته 44 ساعت به محل کار می رود و تنها 11 ساعت بازدهی دارد. این آمار با مقایسه کشور هایی همچون کره جنوبی که بازدهی 54 تا 74 ساعتی در هفته یا ژاپن با بازدهی 40 تا 60 ساعتی در هفته واقعا یک فاجعه است. در این مطلب از دانشکده آموزش بازار بورس و ارز نکاتی را متذکر شده ایم که باعث افزایش بازدهی شما می شود. با در نظر گرفتن ۷ مورد زیر، بهره­ وری خود را به شکل قابل‌توجهی افزایش دهید:

۱. فهرست وظایف روزمره خود را کوچک‌تر کنید

پر کردن کل هشت ساعت کاری از فعالیت­ها و وظایف و انجام فقط تعدادی از آن­ها، تأثیر منفیِ محسوسی بر روی روحیه شما خواهد گذشت. در صورت این­که با کاهش موارد لیست وظایف خود (To-Do List) به تعداد حداکثر شش عدد و تمرکز بر فعالیت ­های کلیدی و تأثیرگذار، تأثیر به مراتب بیشتری خواهید داشت.

۲. استراحت کنید

آیا می­دانستید ساعت­ها طولانی کار کردن و در نتیجه سر درد، نشانه مصرف بیش از حد گلوکز توسط مغز و در نتیجه هشدار به شما در جهت استراحت می­باشد؟ برای این که بازده کاری خود را افزایش دهید، بهتر است پس از زمان مشخصی (که نظریه­های گوناگونی وجود دارد)، حتماً استراحت نمایید. پیاده­روی، نوشیدن آب، تغذیه بدن، تنفس عمیق و … به شارژ مجدد انرژی شما خواهد انجامید.

۳. از قانون ۲۰/۸۰ پیروی کنید

این قانون، در مورد فعالیت­های شخصی شما هم صادق است. تقریباً اکثر افراد با این قانون آشنا هستند، ولی با این حال کمتر مورد توجه قرار می­دهند: ۲۰ درصد فعالیت­های شما، ۸۰ درصد نتایج شما را رقم می­زند. به زبان دیگر، شما می­بایست کلیدی­ترین و تأثیرگذارترین فعالیت­های خود (که همان ۲۰ درصد می­باشد) را شناسایی کرده و تمرکز اصلی خود را بر روی آن­ها قرار دهید. این اقدام، مکمل مورد شماره یک می­باشد. شما با تمرکز بر فعالیت­های کلیدی خود، لیست وظایف روزمره خود را نیز کاهش خواهید داد.

۴. از فناوری استفاده نکنید!

شاید عنوان این مورد، کمی اغراق ­آمیز باشد، ولی منظور آن است که در فناوری و تأثیرات آن غرق نشوید. وسوسه استفاده از شبکه­ های اجتماعی، چک کردن ایمیل­ها و پیام­های رسیده، وب­گردی، خواندن پیامک­های رسیده به تلفن همراه شما و … از قاتلین بهره­وری شما هستند. شما می­توانید در صورت این که برنامه روزانه خود را تا حدی پیش بردید، به عنوان تشویق، زمان خاصی را به این نوع فعالیت­ها اختصاص دهید. هم چنین شاید بهتر باشد که زمان و ساعت خاصی را برای به‌کارگیری این نوع فناوری در نظر گرفته تا از وسوسه بررسی مداوم ابزارهای ارتباطی خود جلوگیری به عمل آورید.

۵. از فناوری استفاده بکنید!

با مورد قبل تناقض دارد!؟ درست است، ولی منظور این است که از فناوری و ابزارهای خودکارسازی بهترین استفاده را نمایید. برای مثال، آیا از بمباران ایمیلی و انباشته شدن صندوق پست الکترونیکی خود کلافه شده­اید؟ می­توانید در تنظیمات پست الکترونیک خود، ابزار فیلترینگ آن را فعال کرده تا ایمیل­های شما به شکل خودکار وارد فولدرهای مربوطه گردد.

۶. از تکنیک و نرم­ افزار پومودرو استفاده کنید

این تکنیک، می­گوید شما (برای مثال) ۲۵ دقیقه کاملاً متمرکز بر روی فقط یک فعالیت بوده، سپس ۵ دقیقه استراحت نمایید. به بیان دیگر، این تکنیک تاکید بر تمرکز بر روی فقط یک فعالیت در زمان مشخص و تعیین‌شده‌ای و سپس استراحت پس از آن دارد، هم چنین مخالف نگرش انجام همزمان چند کار در کنار یکدیگر (Multitasking) می­باشد. برای تکنیک فوق، نرم­افزارهای رایگان زیادی وجود دارد. تقریباً در اکثر این نرم­ افزارها، امکان تغییر ساعت پیش­فرض آن و زمان استراحت وجود دارد. برای مثال زمان کار که معمولاً در نرم­افزار بر روی ۲۵ دقیقه تنظیم شده است را می­توان بر روی ۴۵ یا ۹۰ دقیقه تنظیم نمود.

۷. اقدام کنید

در اینترنت، کتابخانه و دیگر پایگاه های اطلاعاتی صد ها برابر انچه شما در رشته کاری خود نیاز دارید اطلاعات موجود هست. ولی شما نباید خود را پر از اطلاعات کنید. به قول معروف خود را بمباران اطلاعاتی نکنید. یک مقاله مرجع و مهم و خوب را انتخاب کنید و به آن عمل کنید. استراتژی های خود را بر همان اساس بچینید و بار ها مطالعه کنید. در ورزش­های رزمی، یک ایده پایه­ای وجود دارد: شما لازم نیست هزاران تکنیک را آموزش ببینید، شما کافی است دوازده تکنیک را آموزش دیده، ولی هزاران بار آن را اجرا و تمرین نمایید. پس برای اینکه با عادت های بد و قدیمی خود مبارزه کنید. نیازی نیست که هزاران رفتار را انجام دهید بلکه چند تکنیک خوب و کارامد را انتخاب وانها را هزاران بار تکرار کنید.