logo
ads
سفارش طراحی انواع اکسپرت و اندیکاتور
search

از بین هزاران مقاله ما جستجو کنید...

مجموعه آموزشی جامع فارکس

ریسک بازار افزایش یافته است،سهامداران دقت کنند

ریسک بازار افزایش یافته است،سهامداران دقت کنند
ریسک بازار افزایش یافته است،سهامداران دقت کنند

مدیر نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در بازار مثبت افزایش قیمت سهام ها منجر به افزایش میزان ریسک می شود که سهامداران باید با توجه به قیمت های خرید، میزان ریسک پذیری خود را افزایش دهند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، محمود رضا خواجه نصیری  […]

b2 مدیر نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در بازار مثبت افزایش قیمت سهام ها منجر به افزایش میزان ریسک می شود که سهامداران باید با توجه به قیمت های خرید، میزان ریسک پذیری خود را افزایش دهند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، محمود رضا خواجه نصیری  با بیان مطلب فوق اظهار داشت: اصلی ترین عامل رشد شاخص در چند روز اخیر رشد نقدینگی بازار بوده که بعضاً رشد سریع و همه جانبه در بازار را رقم زده است به طوریکه سهام شرکت ها در همه صنایع رشد می کنند که در چنین شرایطی به برخی نگرانی ها و ریسک ها دامن زده می شود. وی افزود: در برخی مواقع دیده می شود، ارزندگی سهم در خریدها لحاظ نمی شود به گونه ای که خریداران به دلیل جو روانی حاکم در بازار اقدام به خرید سهم می کنند. نگرانی دیگر نیز این است که برخی سهامدارن به خصوص سهامداران جدید به دور از دانش و اطلاعات لازم ، پول و سرمایه خود را به بازار تخصصی بورس تزریق می کنند و بعضاً از طریق برخی کارگزاری ها یا افراد به سمت سهم هایی که در یک دوره رشد مناسبی کرده اند ، رهنمود می شوند. بدین ترتیب سرمایه های این قبیل افراد به سمت شرکت هایی  می رود که عمدتاً مدتی از افزایش قیمت آنها گذشته است. خواجه نصیری با اشاره به اینکه در بازاری که قیمت ها در آن رشد کرده، پر ریسک است، گفت: ممکن است هر لحظه ریسک ایجاد شده، منجر به ضرر سرمایه گذاران شود، پس لازم است فعالان بازار در تصمیم گیری هایشان علاوه بر توجه به انتظارات بازده ، ارزیابی درستی هم از ریسک های حاکم در بازار داشته باشند. مدیر نظارت بر بورس ها و بازارها خاطر نشان کرد: اگر سرمایه گذاران دقیق به ریسک های بازار توجه نداشته باشند و فقط بازده ها آن هم در یک دوره کوتاه مدت را ملاک خرید و فروش خود قرار دهند در تصمیم گیری هایشان دچار اشتباه می شوند بنابراین توصیه این است که ریسک های بازار را مد نظر قرار دهند و هوشمندانه و دقیق سرمایه گذاری کنند. خواجه نصیری با بیان اینکه عدم تخصص سرمایه گذاران و رویکرد هیجانی برخی سهامدارن می تواند هم برای شخص سهامدار و هم برای کل ساختار بازار سهام خطرناک باشد، گفت: به سرمایه گذاران توصیه اکید می شود در خرید سهام با وسواس وارد شوند و دقت کنند وقتی شرکت ها یک روند افزایشی قابل توجه را در کوتاه مدت طی می کنند ، طبیعتاً ریسک کاهش قیمت ها ، نسبت به ریسک تکرار افزایش قیمت ها بیشتر خواهد بود و یا روندهای اصلاحی برای ایجاد تعادل در قیمت ها شکل می گیرد. مدیر نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس خاطر نشان کرد: خرید صرفاً برمبنای بازده شرکت آنهم طی یک دوره مشخص ، نه تنها نمی تواند مبنای درستی برای خرید و فروش باشد بلکه بعضاً گمراه کننده است. بنابراین توصیه  می شود  سرمایه گذاران غیر حرفه ای از سرمایه گذاری مستقیم اجتناب کنند و حتی المقدور از صندوق های سرمایه گذاری و ETF ها استفاده کنند. خواجه نصیری در بخش دیگری از سخنان خود فعالان قدیمی و حرفه ای بازار سهام را مخاطب قرار داد و گفت: تمامی فعالان بازار سرمایه به شرایط کلی بازار توجه کنند، زیرا اگر بخشی از نقدینگی های جدید مستمر نباشد و در بازار تثبیت نشود، نمی تواند تداوم رشد بازار را تضمین کند و می تواند مانند یک جریان سیال وارد و خارج می شود. 022 مدیر نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس اضافه کرد : بنابراین فعالان بازار درعین حال که اطلاعات قیمت ها را مد نظر قرار می دهند، باید نگاه عمیق نسبت به اطلاعات شرکت ها داشته باشند.

وی اظهار داشت:
همانطور که بدبینی ها و جو منفی در شرایط رکود به تحلیل ها و انتخاب سرمایه گذاران لطمه می زند، خوش بینی های بیش از حد هم می تواند منجر به ضرر سرمایه گذاران شود ، بنابراین بهترین استراتژی معامله گران داشتن نگاه بلند مدت در سرمایه گذاری است. خواجه نصیری در پایان خاطر نشان کرد: توصیه من به همه نهادهای مالی این است که با توجه به نقدینگی وارد شده به بازار ، از این فرصت برای توسعه فرهنگ سهامداری بهره ببرند و سرمایه گذاران تازه وارد را با ریسک ها سرمایه گذاری در این بازار آشنا کنند.