logo
ads
سفارش طراحی انواع اکسپرت و اندیکاتور
search

از بین هزاران مقاله ما جستجو کنید...

مجموعه آموزشی جامع فارکس

سرمایه گذاری در بورس به روش بازنده ها

سرمایه گذاری در بورس به روش بازنده ها
سرمایه گذاری در بورس به روش بازنده ها

سرمایه گذاری در بورس به روش بازنده ها     کلاغ ها در بازار بورس چگونه خرید و فروش می کنند ؟ احتمالا برای بسیاری از افرادی که در بورس فعالیت می کنند این اتفاق پیش آمده که آن شخص به توصیه یک نفر، یک کارگزار ، یک سایت ، بر اساس یک اخبار به […]

b13

سرمایه گذاری در بورس به روش بازنده ها
    نمودار-سرمایه-گذار-ساده-لوح1
کلاغ ها در بازار بورس چگونه خرید و فروش می کنند ؟
احتمالا برای بسیاری از افرادی که در بورس فعالیت می کنند این اتفاق پیش آمده که آن شخص به توصیه یک نفر، یک کارگزار ، یک سایت ، بر اساس یک اخبار به نظر رانتی ، یا یک فرد ظاهرا حرفه ای در بورس، سهمی خریده یا سهمی را که داشته فروخته و سهم جدیدی خریده و بعضا این کار را چندین بار تکرار کرده. تا اینکه فرد بعد از مدتی متوجه می شود که با احتساب کارمزدی که برای این خرید و فروش ها پرداخته و بعضا ضررهایی که در بعضی از این معاملات نصیبش شده ، اگر سهم اولی را نگه می داشت و از این سهم به سهم های دیگر نمی پرید سود بیشتری می کرد ،این فرد در نهایت کلی سود را به خاطر کارمزد هایی که برای خرید و فروش های متععدش پرداخت کرده نصیب کارگزاری کرده و کارگزار و دیگران را ثروتمندتر کرده نه خودش را. در بیشتر موارد، این افراد بعد از خرید سهام و گاهی حتی بعد از فروش سهمشان تازه در مورد آن به تحقیق می پردازند،تحلیل های مختلف را مطالعه می کنند و اگر با تحلیل آشنا باشند تازه شروع به بررسی و تحلیل سهم می کنند و بیشتر با ای کاش…، حیف شد….،خوب شد که فروختم….،بهتر که نخریدم… و جملاتی مثل این خرید و فروش های خود را توجیه می کنند.این رفتار همان رفتار کلاغ هاست که با تقلید کورکورانه می خواهند مثل نخبگان این بازار دمی خواهند در آن سود کنند.
سرمایه گذار کلاغی همیشه پر استرس و نگران
همه ما ممکن است کم و بیش درگیر این اتفاق شده باشیم، بعضی از آن درس می گیرند و بعضی بدون آنکه متوجه این اشتباه شوند به این کار ادامه می دهند. این نوع  سرمایه گذاری را سرمایه گذاری کلاغی می نامیم، کلاغ در ادب فارسی نماد بی فکری و تقلید کورکورانه هستند . سرمایه گذار کلاغی نیز چنین کاری می کند ، چرا که این فرد خودش هیچ توانایی ندارد و همیشه با اطلاعات دیگران خرید و فروش می کند. یک سرمایه گذار کلاغی بدون سعی و تلاش برای بررسی و تحلیل سهم ها دائما به دنبال تقلید کورکورانه و پرسیدن و شنیدن از این و آن است تا بتواند از طریق این اطلاعات بادآورده سود کسب کند.این نوع سرمایه گذاران همیشه به دنبال فرصت جدید و رانت های تازه از دیگران هستند و  به این امید که در نهایت با یکی از این حرف های دیگران ،یک شبه ره صد ساله را طی کنند و سود کلانی بدست بیاورند،اوقات خود را می گذرانند. که البته در بیشتر مواقع هم از این سودها جا می مانند و حتی متضرر می شوند. یک سرمایه گذار کلاغی به دلیل اینکه اطلاعات زیادی درباره سهامی که خریده ندارد، همیشه نگران و مضطرب است و با افت و خیز قیمت سهام استرس و فشار زیادی را متحمل می شود.دلیل آن هم بسیار ساده است:

عدم اطلاعات کافی در باره سهامی که خریده شده و همچنین مطمئن نبودن نسبت به اطلاعاتی که از فرد دیگری کورکورانه دریافت کرده است.

یکی از ویژگی سرمایه گذاران کلاغی این است که از عبارت : (میگن… ! ) زیاد استفاده می کنند و در حال نقل پیام دیگران برای دیگران هستند تا آنها را نیز با خود همراه کنند و در این تقلید کورکورانه تنها نباشند.