logo
ads
سفارش طراحی انواع اکسپرت و اندیکاتور
search

از بین هزاران مقاله ما جستجو کنید...

مجموعه آموزشی جامع فارکس

شکاف قیمتی یا Gap

شکاف قیمتی یا Gap
شکاف قیمتی یا Gap

شکافها علاوه بر «آرایش‌های برگشتی» و «آرایش‌های باثبات» ، نوع دیگری از آرایش‌ها در نمودارهای قیمت شکل می‌گیرند که بر اساس «شکاف» یا « گپ» – GAP – بین قیمت‌ها قرار دارند.         «شکاف»، محدوده‌ای از قیمتها را در نمودار نشان می‌دهد که در آن محدوده، معامله‌ای صورت نگرفته است.شکاف‌ها می‌توانند در روند صعودی ظاهر […]

شکافها

علاوه بر «آرایش‌های برگشتی» و «آرایش‌های باثبات» ، نوع دیگری از آرایش‌ها در نمودارهای قیمت شکل می‌گیرند که بر اساس «شکاف» یا « گپ» – GAP – بین قیمت‌ها قرار دارند.         «شکاف»، محدوده‌ای از قیمتها را در نمودار نشان می‌دهد که در آن محدوده، معامله‌ای صورت نگرفته است.شکاف‌ها می‌توانند در روند صعودی ظاهر شوند تا قدرت بازار را نشان دهند (همانطور که در شکل ۱ آمده است) یا در روند نزولی ظاهر شوند تا دلالت بر ضعف بازار داشته باشند (همان‌طور که در شکل ۲ آمده است). وقتی که شکاف در روند صعودی تشکیل گردد، قیمت پایین دوره جاری، بالاتر از قیمت بالای دوره قبل است. در روند نزولی، شکاف موقعی ظاهر می‌گردد که قیمت بالای جاری، پایین‌تر از قیمت پایین دوره قبل باشد.

 وقوع شکاف‌ها

شکاف‌ها اغلب در نمودارهای کوتاه مدت (مانند روزانه یا ساعتی) قابل مشاهده‌تر از نمودارهای بلند مدت، مانند هفتگی و ماهانه هستند. اما اگر در نمودارهای بلند مدت شکافی ظاهر شود، اهمیت بیشتری خواهد داشت. توضیح این امر نیز به سادگی امکان‌پذیر است. به ندرت اتفاق می‌افتد که قیمت بالا (یا پایین) ماه جاری از حد قیمت ماه آینده فراتر رود و شکافی ایجاد ‌شود که افزایش یا کاهش ناگهانی در پایان هر ماه اتفاق افتد. ظاهر شدن شکاف در نمودارهای روزانه رایج‌تر است، زیرا آنها را می توان براساس روزانه ایجاد نمود (بیست شکاف یا بیشتر در یک ماه). در پایان هر روز فرصتی پیش می‌آید که قیمت بالا (یا پایین) روز جاری، پایین‌تر (یا بالاتر) از هر قیمتی باشد که سهام در روز بعد از آن معامله می‌شود. اما، در نمودارهای ماهانه، تنها یک فرصت در هر ماه وجود دارد که شکافی ایجاد شود.

 شکافهای بی‌اهمیت

برخی شکاف‌ها، مهم و برخی دیگر، بی‌معنی هستند. شکاف‌هایی که بی‌معنی هستند و اهمیت تکنیکی خاصی ندارند، عبارتند از: ۱٫ شکافی که بر اثر معامله سهامی بوجود آمده باشد که حداقل تغییر قیمت را داشته باشد. ۲٫ در مورد سهامی که قیمت بالایی دارند، تفاوت قیمت بین دو «پیشنهاد خرید» متوالی، غالباً ۱۵/۰ تا ۵۰/۰ دلاراست. ۳٫ شکاف‌های مساوی با فاصله معمول بین پیشنهاد‌های خرید متوالی تکنیکی نیستند. ۴٫ درمورد سهامی که قیمت بالا یا تقریباً بالایی دارند، اما حجم معاملاتشان کم است، تشکیل شکاف امری عادی است. این نوع شکاف، اهمیت تکنیکی ندارد.

بخش دانلود
  • عنوان مقاله : شکاف قیمتی یا Gap
  • گرداورنده : دانشکده اموزش بازار بورس و ارز fxf1.com
  • زبان مقاله : فارسی
  • تعداد صفحات : 10
  • نوع فایل : PDF
  • حجم فایل : 550 کیلوبایت

لینک دانلود