logo
ads
سفارش طراحی انواع اکسپرت و اندیکاتور
search

از بین هزاران مقاله ما جستجو کنید...

مجموعه آموزشی جامع فارکس

عرضه اولیه سکه ICO

عرضه اولیه سکه ICO
عرضه اولیه سکه ICO

Information Commissioner’s Office در این مطلب به توضیج کاملی در مورد( Information Commissioner’s Office ( ICO یا ( دفتر مامور اطلاعات ) می پردازیم. این مقاله توضیح کاملی در مورد سکه ICO ها داده و افراد مبتدی نیز می توانند استفاده کنند. عرضه اولیه سکه (ICO) چیست؟ به زبان ساده، به معنای این است که […]

عرضه اولیه سکه ICO

Information Commissioner's Office
در این مطلب به توضیج کاملی در مورد( Information Commissioner's Office ( ICO یا ( دفتر مامور اطلاعات ) می پردازیم. این مقاله توضیح کاملی در مورد سکه ICO ها داده و افراد مبتدی نیز می توانند استفاده کنند.

عرضه اولیه سکه (ICO) چیست؟

به زبان ساده، به معنای این است که اشخاصی در ازای دریافت ارزهای متداول مانند بیت‌کوین و اتریوم، ارزی جدیدی را به عنوان توکن در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد. منظور از اشخاص کسانی هستند که قصد دارند یک پروژه جدید را راه‌اندازی یا اجرا کنند یا برای ادامه یک پروژه نیاز به سرمایه دارند. در واقع عرضه اولیه سکه برای جذب سرمایه، جهت پیشبردن یک پروژه است. این پروژه می‌تواند یک تکنولوژی جدید در بلاک‌چین، یک اپلیکیشن جدید، یک سیستم یا شبکه جدید و… باشد که قابلیت‌های خاص دارد. شاید بتوان عرضه اولیه سکه را، عرضه اولیه یک ارز دیجیتال جدید دانست. سازندگان ارز جدید در ازای دریافت ارزهایی مانند بیت‌کوین، اتریوم و سایر ارزهای متداول دیگر، به سرمایه‌گذاران‌شان توکن‌هایی را می‌دهند که بعدها این توکن‌ها در صرافی‌ها پذیرفته می‌شوند و می‌توان آنها را خرید و فروش کرد. از سال 2013 عرضه‌های اولیه سکه به عنوان راهی برای جذب سرمایه ارزهای جدید مطرح شده است و این روزها ارزهای جدید زیادی از شبکه اتریوم برای جذب سرمایه استفاده می‌کنند.

چرا افراد در عرضه اولیه سکه شرکت می‌کنند؟

هر سرمایه‌گذاری انتظار بازدهی از سرمایه‌گذاری خود را دارد و وقتی بیت‌کوین و اتریوم را برای خرید توکن اختصاص می‌دهد، هدفش کسب سود در آینده است. شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرا افراد منتظر نمی‌مانند تا ارز جدید در صرافی قرار گیرد و سپس آنرا خریداری کنند. به خاطر اینکه با شرکت در عرضه اولیه سکه، شانس خرید ارز در قیمت‌ پایین‌تر را دارید و بسیاری از اوقات برای تشویق سرمایه‌گذاران برای خرید توکن‌ها، ارز جدید با تخفیف فروخته می‌شود. دلیل بعدی این است که مشخص نیست وقتی ارز جدید در صرافی قرار گرفت، قیمت آن چقدر باشد، زیرا در صرافی‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی مانند Binance، قیمت ارزها با عرضه و تقاضا مشخص می‌شود (وقتی تقاضا بیش از عرضه باشد، قیمت ارز رشد می‌کند و بالعکس) توکن‌های فروخته شده جدید می‌توانند به عنوان یک ابزار انقلابی و یک ارز پرطرفدار دربیایند و ارزش آن رشد چشم‌گیری داشته باشد.

تاریخچه کوتاهی از ICO ها

شاید اولین ارز رمزنگاری شده که کار خود را با ICO شروع کرد ریپل باشد. در اوایل سال 2013 آزمایشگاه ریپل (Ripple Lab) شروع به توسعه ریپل با نام سیستم پرداخت نمود و نزدیک 100 میلیارد توکن XRP را تولید نمود. شرکت مربوطه این توکن‌ها را برای جذب سرمایه جهت توسعه پلتفرم ریپل به فروش رساند. بعدها در سال 2013 ارزی با نام Mastercoin با ادعای بهبود بیت‌کوین یک ارز جدید ایجاد کرد و توسعه دهنده آن چندمیلیون مسترکوین را در ازای مبلغی نزدیک 1 میلیون دلار (در آن زمان) دریافت نمود. چندین ارز رمزنگاری شده دیگر نیز توسط ICO ها ایجاد شدند. از موارد مشهور می‌توان به LISK اشاره کرد که در اوایل سال 2016 تقریبا به اندازه 5 میلیون دلار از فروش توکن‌های خود بدست آورد. البته برجسته‌ترین ICO، اتریوم بود. در اواسط 2014 بنیاد اتریوم هر ETH را در ازای 0.0005 بیت‌کوین به فروش رساند و سرمایه‌ای نزدیک 20 میلیون دلار را جذب نمود که در آن زمان بزرگترین عرضه اولیه سکه در نوع خود بود. از این سرمایه برای توسعه ارز اتریوم و شبکه آن استفاده شد. با قابلیت قراردادهای هوشمند (smart contracts) که اتریوم معرفی کرد، درها به روی نسل جدیدی از ICO ها باز شد و شرکت‌های زیادی اقدام به جذب سرمایه از این راه نمودند.

اتریوم، ماشین جذب سرمایه

یکی از ساده‌ترین برنامه‌های سیستم قراردادهای هوشمند اتریوم، قابلیت ایجاد یک توکن ساده است و آن توکن می‌تواند در بلاک‌چین اتریوم مورد معامله قرار گیرد. با این قابلیت، اتریوم به عنوان میزبان ICO های بسیار زیادی شد تا بتوانند بصورتی امن از آن برای جذب سرمایه استفاده کنند. جذب سرمایه برای پروژه‌ها توسط توکن‌های شبکه اتریوم به عنوان یک راهکار برای نسل جدید پروژه‌های بلاک‌چین درآمده است. اگر قبلا سرمایه‌گذاری در توکن‌ها را انجام داده باشید می‌دانید که بسیار راحت است: اتریوم را انتقال می‌دهید، قرارداد را در کیف پول‌تان paste می‌کنید و تمام. توکن در اکانت شما نمایان می‌شود و می‌توانید آنها را به همان شکلی که می‌خواهید منتقل کنید.

نمونه‌های از ICO های موفق روی شبکه اتریوم:

ارز Augur ارز Melonport ارز Golem ارز ICONOMI ارز Singular DTV ارز First Blood ارز Digix DAO ماهانه ده‌ها ICO جدید شکل می‌گیرد که برخی از آنها راه‌های خلاقانه‌ای برای متصل کردن توکن‌ها به برنامه‌شان دارند و از قراردادهای هوشمند برای ایجاد ویژگی‌های خاص برای توکن‌هایشان استفاده می‌کنند. (در ادامه مثال‌هایی خواهیم زد) پتانسیل این گرایش جدید بسیار عظیم است. ICO ها به هر شخص یا هر شرکت این قابلیت را داده تا توکن‌های قابل معامله را برای جذب سرمایه منتشر کنند. اینکار می‌تواند برای ایجاد ساختار جدیدی برای سیستم مالی مانند سهام، اوراق بهادار و… استفاده شود زیرا نه تنها پول را غیرمتمرکز می‌کند بلکه می‌تواند انتشار سهام و معامله را نیز چنین نماید. اگر شما قصد داشته باشید ارزش بازار اتریوم را بسنجید، نباید به تنهایی به ارزش بازار ارز ETH نگاه کنید، بلکه باید ارز توکن‌های این شبکه را نیز در نظر بگیرید که چند ده میلیارد دلار است.

قوانین کشورها

وضعیت حقوقی ICO ها در بیشتر مواقع نامشخص است. توکن‌ها در حالت ایده‌آل به عنوان یک دارایی مالی فروخته نمی‌شوند، بلکه یک دارایی دیجیتال مانند بسیاری چیزهای دیگر هستند. به همین خاطر است که ICO ها معمولا با نام فروش جمعی (crowd sale) نامیده می‌شوند. در این شرایط، در بیشتر حوزه‌های قضائی، برای جذب سرمایه با ICO قانونگذاری نشده است و به همین خاطر در حال حاضر کار را بسیار راحت کرده است. با این حال، قانونگذاری برای این حوزه در کشورهای مختلف آغاز شده و برخی کشورها قصد دارند قوانین آنرا مشابه قوانین فروش سهام و اوراق بهادار تنظیم کنند.

سود و زیان سرمایه‌گذاران

بسیاری از ICO ها سود خوبی برای سرمایه‌گذاران داشتند. هر ارز اتریوم به عنوان مثال 0.0005 بیت‌کوین فروخته شد و الان در حدود 0.1 بیت‌کوین معامله می‌شود. (بیش از 200 برابر شده است) غیر از اتریوم چند مورد ICO دیگر که بازدهی‌های شگفت‌انگیزی نصیب سرمایه گذاران کرده‌اند به شرح زیر است:

1 – پروژه NXT:

که یکی از قدیمی‌ترین پروژه‌های بلاک‌چین است که در نوامبر 2013 توسط یک توسعه‌دهنده ناشناس ایجاد شد. ICO این ارز در فروم Bitcointalk در سپتامبر 2013 اجرا شد و مقدار بیت‌کوین با ارزش 16800 دلار جمع آوری گردید. در آن زمان هر توکن از این ارز با قیمت 0.0000168 دلار فروخته شد، اما الان قیمت این ارز دیجیتال بیش از 0.30 دلار در حال معامله است. باورکردنی نیست ولی قیمت این ارز از آن زمان تا الان بیش از 18000 برابر شده است!

2 – آیوتا (Iota):

این ارز تنها ارز دیجیتال با ارزش بازار بالاست که از یک بلاک‌چین برای انجام تراکنش‌ها استفاده نمی‌کند. آیوتا از یک شبکه با نام Tangle استفاده می‌نماید. عرضه اولیه آیوتا در نوامبر و دسامبر 2015 انجام شد و با موفقیت سرمایه‌ای 400 هزار دلاری جمع آوری گردید. در عرضه اولیه هر توکن با قیمت کمتر از 0.001 دلار عرضه شد و همه 1 میلیارد توکن این ارز در زمان عرضه به فروش رسید. خرید و فروش توکن آیوتا نزدیک یک و سال نیم بعد یعنی حدود ژوئن 2017 در پلتفرم‌های معاملاتی آغاز گردید و قیمت آن 0.63 دلار بود. در زمان نگارش این مطلب قیمت هر آیوتا حدود 2.3 دلار است. بنابراین قیمت این ارز از زمان عرضه تاکنون بیشتر از 2300 برابر شده است.

3 – نئو (NEO):

نام این ارز قبلا Antshares بود ولی به NEO تغییر نام یافت. این ارز یک استارت آپ چینی در حوزه بلاک‌چین است و ICO آن در اکتبر 2015 انجام شد که در آن 17.5 میلیون توکن به فروش رسید و نزدیک 550 هزار دلار سرمایه جمع آوری شد. قیمت هر توکن در زمان عرضه اولیه 0.032 دلار بود. در زمان نگارش این مطلب قیمت هر ارز NEO نزدیک 136 دلار است، بنابراین ارزش این ارز از زمان عرضه اولیه تاکنون بیش از 4200 برابر افزایش یافته است. با ذکر این اعداد و ارقام، نباید تصور کنید که همه ICO ها چنین سودی خواهند داشت. این آمار و ارقام برای گذشته است و گذشته هیچ وقت شبیه آینده نیست. بسیاری از ICO ها بودند که به طرز وحشتناکی شکست خوردند و مبالغ زیادی از سرمایه‌گذاران از بین رفت. اسکمرها و کلاهبرداران زیادی از ICO ها برای فریب استفاده می‌کنند و سعی در جذب سرمایه افراد و کلاهبرداری از آنها را دارند و متاسفانه برخی از آنها هم با مبالغ زیادی از پول افراد فرار می‌کنند. پس دنیای ICO ها همیشه گل و بلبل نیست و خطرات و ریسک‌های زیادی دارد.

چگونه یک ICO معتبر را تشخیص دهیم؟

در ادامه چند ویژگی و نکته در خصوص ICO های معتبر را شرح می‌دهیم. با توجه به این نکات، تا حد زیادی کلاهبرداران و ارزهایی که دوامی ندارند را تشخیص خواهید داد. 1 – عرضه اولیه سکه باید تیم مشخص داشته باشد که در سایت خود معرفی کند. این تیم حتی الامکان دارای اکانت توئیتر یا فیسبوک یا در سایر شبکه‌های اجتماعی فعال باشد تا بدین ترتیب مطمئن شوید آنها افرادی واقعی هستند و صرفا عکس چندنفر را آنجا قرار نداده‌اند. وجود افراد مطرح که قبلا در زمینه ارزهای دیجیتال فعال بوده‌اند، توسعه‌دهندگان مشهور، مشاوران خوب و تیم برجسته، شانس موفقیت یک ارز را به میزان زیادی افزایش می‌دهد. 2 – باید یک فضای باز تبادل نظر در مورد ارز بیابید و ببینید سایر افراد در مورد آن چه می‌گویند و نظرشان چیست؟ کافیست عبارت review X را در گوگل جستجو کنید (به جای X نام ارز را بنویسید) مشاهده رتبه ICO ها در سایت‌هایی که ICO ها را لیست می‌کنند می‌تواند به شناخت بیشتر ICO های برتر کمک کند. صحبت‌های افراد فعال و متخصص در زمینه ارزهای رمزنگاری شده را نیز می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید. 3 – نقشه راه، دلیل و هدف شکل‌گیری ارز و همینطور whitepaper ارز را بخوانید. (البته اگر می‌توانید آنرا درک کنید) whitepaper به معنای یک گزارش جامع است که همه چیز را در مورد ارز موردنظر توضیح می‌دهد. ارزی که نقشه راه ندارد و دلیل و هدف ایجاد آن دقیقا مشخص نیست، به احتمال قوی گزینه خوبی برای سرمایه گذاری نیست. 4 – ترجیحا افراد شناخته شده در دنیای ارزهای دیجیتال در آن سرمایه گذاری کرده باشند یا آنرا توصیه کرده باشند. وقتی افراد شناخته شده در یک ارز سرمایه‌گذاری می‌کنند حداقل تا حد زیادی خیال‌تان راحت می‌شود که آن ICO یک کلاهبرداری نیست.

5 – عقل و منطق خودتان را به کار گیرید!

اغلب ICO ها که هدفشان کلاهبرداری می باشد روش های مشابهی برای تبلیغ دارند که شما اگر کمی دقت کنید این ها را پیدا میکنید. برای مثال یک از روش های بسیار متداول در بین انان پیش بینی قیمت ارز در اینده ای نزدیک با سود غیرمعقول می باشد. روش متداول دیگر پاداش های غیرقابل معقول برای معرفی افراد می باشد. کافیست که شما خود را لحظه ای به عنوان مالک ان ICO بدانید و با خود بگوئید ایا همچین پاداشی را میدهید؟ این پاداش به این بزرگی ایا مشکوک نیست؟ نتیجه گیری این نوع عرضه اولیه یعنی سکه های  ICO امروزه تبدیل شده به یک متد رایج و جذاب برای بدست اوردن سرمایه در شرکت هاست. در ضمن در این روش سرماگذاران هم سود خوبی نصیبشان می شود. اما هر چه قدر سود بیشتری می خواهید باید تحمل ریسک بیشتر را نیز داشته باشید.