logo
ads
سفارش طراحی انواع اکسپرت و اندیکاتور
search

از بین هزاران مقاله ما جستجو کنید...

مجموعه آموزشی جامع فارکس

نکات کلیدی روندها

نکات کلیدی روندها
نکات کلیدی روندها

هر چه خط روند بلند مدت تر باشد اعتبارش بیشتر است هر چه خط روند تعداد لمس بیشتری داشته باشد اعتبار بیشتری دارد نکات کلیدی  چند نکته: در مورد چگونگی رسم خط روند بیشتر بایستی تجربه کرد گاهی اوقات روندی که رسم می کنید احتیاج به اصلاح دارد ، گاهی اوقات نیاز است که سایه ها (خطوط […]

c1

هر چه خط روند بلند مدت تر باشد اعتبارش بیشتر است

هر چه خط روند تعداد لمس بیشتری داشته باشد اعتبار بیشتری دارد

نکات کلیدی 
چند نکته: در مورد چگونگی رسم خط روند بیشتر بایستی تجربه کرد گاهی اوقات روندی که رسم می کنید احتیاج به اصلاح دارد ، گاهی اوقات نیاز است که سایه ها (خطوط نازک بالای بدنه نمودار شمعی) را در نظر نگیریم ، گاهی اوقات احتیاج است که این خطوط را برای رسم خط  روند در نظر بگیریم. تمام این مسائل بستگی به تجربه چارتیست دارد و بمرور این تجربه در بازار کسب می شود.
شیب خط روند:
هنگامی که خط  روند شما شیب بسیار تندی دارد، احتمال شکسته شدن آن نیز بسیار بیشتر است.
نکته مهم:
خط روندهایی که شیب کمی دارند اعتبار خیلی زیادی ندارند.
نفوذ به خط روند:
  گاهی اوقات به خط  روند شما نفوذی وارد می شود (معمولا یک روزه) اما این نفوذ نا موفق است و به داخل روند بر می گردد. می توانید این نفوذ ها را نادیده بگیرید. هم می توانید یک خط  روند دیگری بر اساس نفوذ ایجاد شده رسم نمایید. این موضوع نیز باز هم به تجربه چارتیست بر می گردد که از چه نفوذهایی بگذرد و چه نفوذ هایی را اصلاح کند. معمولا نفوذهایی که 2-3 روز به طول بکشد احتیاج به اصلاح دارد. خط  روند نزولی گاز لوله، نفوذ مختصر به خط روند نزولی اشکالی در خط  روند ایجاد نمی کند اما نشان از تلاش قیمت برای شکستن آن می دهد و دراین نمودار نشان از این دارد که از شتاب نزولی قیمت کمی کاسته شده است اما همچنان روند نزولی است. چگونه یک خط  روند را شکسته شده تلقی کنیم؟ برای اینکه بدانیم خط روند شکسته شده است یا خیر از دو فیلتر استفاده می شود، اول فیلتر قیمت است و دوم فیلتر زمان، از هر دوی این ها و هم ترکیب اینها نیز می توان استفاده کرد. برای فیلتر قیمت از قانون نفوذ 3% قیمت پایانی استفاده می شود به این معنی که برای اینکه خط روند شکسته شود بایستی قیمت پایانی 3% به داخل خط روند نفوذ کند. البته این قانون 3% برای روند های بلند مدت است و برای روند های کوتاه مدت می بایستی از درصدهای کوچکتر 1% یا 2% استفاده کرد. در مورد فیلتر زمان ، هنگامی که قیمت پایانی دو روز متوالی از خط روند عبور کند شکسته شده تلقی می شود . e0 فیلتر زمان و فیلتر قیمت برای حمایت و مقاومت ها نیز کاربرد دارد که به آن خواهیم پرداخت.

تعویض نقش خط روند هنگام شکسته شدن

هنگامی که یک خط روند شکسته می شود نقشش عوض می شود به این معنی که مثلا هنگامی که یک خط روند صعودی شکسته می شود از نقش اصلی خود (حمایت) تبدیل به مقاومت می شود و همینطور بالعکس برای خط روند نزولی. نکته: هنگامی که یک خط  روند شکسته می شود رایج است (نه همیشه) که مجددا به خط روند شکسته شده ی خود بر می گرددو آن را لمس می کند و بر می گردد. نکته: این احتمال نیز وجود دارد که قیمت خط شکسته شده را بار دیگر نیز بشکند در این صورت به نکته بعدی خواهیم رسید: نکته مهم: خط روندی که از میان قیمت عبور کند هیچ اعتباری ندارد.