logo
ads
سفارش طراحی انواع اکسپرت و اندیکاتور
search

از بین هزاران مقاله ما جستجو کنید...

مجموعه آموزشی جامع فارکس

پولبک از نگاه استاد بولکوفسکی

پولبک از نگاه استاد بولکوفسکی
پولبک از نگاه استاد بولکوفسکی

  پولبک از نگاه استاد بولکوفسکی شرایط صحیح شکل گیری پول بک در علم تکینکال از مباحثی می باشد که بار ها و بار ها در مورد ان صحبت شده اما اموزش صحیحی در مورد ان داده نشده. دلیل ان هم اینست که بیشتر بزرگان از این مورد چشم پوشی می کنند و بقیه هم […]

پولبک از نگاه استاد بولکوفسکی
شرایط صحیح شکل گیری پول بک در علم تکینکال از مباحثی می باشد که بار ها و بار ها در مورد ان صحبت شده اما اموزش صحیحی در مورد ان داده نشده. دلیل ان هم اینست که بیشتر بزرگان از این مورد چشم پوشی می کنند و بقیه هم اهمیتی بدان نمی دهند به همین دلیل قصد داریم که این مطلب را از زبان بولکوفسکی یکی از اساتید بزرگ بازار سرمایه به شما ارائه نماییم. استاد بولکوفسکی در سال 2000 میلادی بیش از 8000 پترن و الگو را بررسی نمودند و به نتایج جالب و مهمی در مورد پولبک پی بردند که سالیان بسیاری منبعی معتبر و قابل اتکا برای این مبحث در میان تمامی تحلیل گران تکنیکالیست جهان می باشد. ما در ادامه می پردازیم به این نتایج در مورد پولبک. کلمه Pullback در لغت به معنای بازگشت و عقب کشیدن است و مترادف کلمه hook و به معنی قلاب میباشد و در نمودارها نیز به شکل قلاب نمایان میشود و به بوسه خداحافظی نیز شهرت یافته چرا که در این حالت روند بعد از شکست سطح حمایتی یا مقاوتی معتبر خود سعی میکند یک بار دیگر به آن سطح شکسته شده بازگردد.

نتایج تحقیقات بولکوفسکی

1-بیش از 58 درصد روند ها بعد از شکست حمایت ها یا مقاومت های معتبرشون به نقاط شکست پولبک میکنند. 2-پولبک های معتبر به صورت معمول در زمانی کمتر از 30 روز شکل گرفته و تکمیل می شوند. 3-در بیش از 66 درصد موارد، روندهایی که با حجم معاملات چشم گیری نسبت به میانگین سی روز گذشته حمایت ها یا مقاومت های خود را شکسته بودند پولبکهای قدرتمندی را تشکیل میدهند. لذا میتوان ادعا کرد که روندها زمانی که حمایت ها و یا مقاومت ها را با حجم چشم گیری میشکنند علاقه زیادی به پول بک دارند. 4-اگر روند قبل از شکست حمایت خود سه روز متوالی قیمت پایانی کمتر از قیمت پایانی روز قبل داشته باشد احتمال شکل گیری پول بک بعد از شکست (منطقه حمایتی) به طور چشم گیری کاهش میابد. همچنین در صورتی که قبل از عبور از مقاومت ها سه روز متوالی قیمت پایانی بالاتر از قیمت روز گذشته باشد احتمال شکل گیری پولبک کاهش میابد. 5-برخلاف تصور عموم پولبک نباید حتما بازگشت به نقطه شکست باشد بلکه نفوذ حداکثر دو روزه در محدوده نقطه شکست قابل پذیرش هست. 6-روندها علاقه دارند شش روز بعد از شکست مرحله اول پولبک رو به اتمام برسانند و مرحله دوم پولبک را در طی یازده روز به پایان ببرند.  
نکته مهم :شکست یک حمایت یا مقاومت و تکمیل پول بک لزوما به معنی ادامه روند قبلی نیست
بولکوفسکی بعد از بررسی تعداد زیادی از روند ها به این نتیجه رسید که پول بک فقط در 47 درصد از مواقع در جهت روند قبلی پیش می رود یعنی کمتر از نیمی از مواقع و 53 درصد از بررسی ها نشان داد که پولبک رفتار هایی خلاف انتظار انجام می دهد و یا خلاف جهت حرکت می کند. به پیشنهاد استاد بزرگ بازار سرمایه و سهام اول اجازه بدین که پولبک قبل از محدوده شکست قبل از روند خارج بشود سپس نظر بدهید که پولبک بوده یا خیر.