logo
ads
سفارش طراحی انواع اکسپرت و اندیکاتور
search

از بین هزاران مقاله ما جستجو کنید...

مجموعه آموزشی جامع فارکس

چه سهامی در بورس بخریم؟

چه سهامی در بورس بخریم؟
چه سهامی در بورس بخریم؟

این روزها صحبت از بازدهی شگفت انگیز بورس در سال ۹۲ نقل محافل مسولان و سرمایه گذاران شادکام بازار سرمایه است. بورس اوراق بهادار تهران بعد از ثبت رکوردهای باور نکردنی در سال ۹۲ هم اکنون وضع خوبی ندارد. صف های فروش طولانی برای سهم هایی که انگار نه انگار که همین دیروز یکه تاز افزایش […]

سهام در بورس این روزها صحبت از بازدهی شگفت انگیز بورس در سال ۹۲ نقل محافل مسولان و سرمایه گذاران شادکام بازار سرمایه است. بورس اوراق بهادار تهران بعد از ثبت رکوردهای باور نکردنی در سال ۹۲ هم اکنون وضع خوبی ندارد. صف های فروش طولانی برای سهم هایی که انگار نه انگار که همین دیروز یکه تاز افزایش قیمت بودند خود نمایی می کنند... سهم ۲۰۰ تومانی پلایشگاه بندرعباس بعد از گذت چند ماه قیمت خود را به ۱۰۰۰ تومان رساند و هم اکنون در حال سقوط آزاد است. برای این سهم صف فروش ۵۰  میلیون سهمی تشکیل شده بدون اینکه خریداری برای آن موجود باشد. پالایشگاه تهران بعد از صعود اعجاب انگیز خود به قله ۹۰۰۰۰ تومانی هم اکنون در قیمت ۸۰۰۰۰ تومان خریداری ندارد .

به نظر می رسد که فروشندگان این سهم برای فروش در قیمتهای خیلی پایین تر از اینها باید همچنان در صف باقی بمانند.
به طور کلی کمتر سهمی در بازار به رنگ سبز به چشم می خورد اما شاخص کل بورس مطلب دیگری را نشان میدهد. در حالی که تمامی سهم ها ،در درصدهای منفی معامله می شوند این تک سهم هلدینگ پتروشیمی فارس است که یک تنه رنگ شاخص را سبز نگه می دارد تا برای مسولان بورس که در حال برگزاری ششمین نمایشگاه بورس هستند آب از آب تکان نخورده باشد. فروشندگان سهام وحشت زده که هر روز بر تعداد آنها افزوده می شود برای فروختن سهام خود تا ۴% زیر قیمت روز با هم رقابت می کنند. اما آیا این همه ماجراست؟
چه اتفاق جدیدی باعث این نگرانی در بین سهامداران شده است؟
به طور کلی نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری و آینده نامعلوم کشور در این انتخابات مهمترین دلیل رفتار کنونی سهامداران است. شایعاتی مبنی بر وضع مالیات ۵۰% ی بر صادرات مواد خام کشور که توسط یکی از نمایندگان مجلس عنوان شد فرمان استارت رالی سقوط قیمتها را صادر کرد. بعد از آن سهامداران کم تجربه که به امید کسب بازدهی رویایی وارد بورس شده بودند با دیدن صف های فروش به سرعت خود را باخته و یکی از این صف نشینها شدند. این در حالی است که سهامداران بزرگ حقوقی با اجتناب از خرید همچنان منتظر قیمتهای بهتر برای ورود به سهام ارزشمند بازار هستند.
اما استراتژی شما چیست؟
با وجود صفهای فروش طولانی این چند روزه، قیمت برخی از سهام به محدوده های جذابی نزدیک می شود. از جمله این سهم ها میتوان به سهام پالایشگاه اصفهان،پتروشیمی شیراز،فولاد خوزستان،سنگ آهن چادرملو،بانک سینا،نفت پاسارگاد و نفت بهران اشاره کرد. درمورد آینده بازار چیزی که محتمل به نظر می ردسد این است که فروشندگان سهام خوب این روزها قطعا سهامداران مغبون فردا خواهند بود. در بازار بورس چند اصل کلی را هیچوقت فراموش نکنید. با دقت سهام بنیادی مورد نظر خود را انتخاب کنید،ترجیها با توجه به نظر کارشناسان تکنیکالیست خرید و فروش خود را انجام دهید، هیچوقت با عجله تصمیم نگیرید و همواره صبور باشید. همیشه برای خرید و فروش سهام مورد نظرتان دلیل داشته باشید. دلیل خرید هر سهم را گوشه ای یادداشت کنید و تا زمانی که آن دلیل پابرجاست اقدام به فروش نکنید. 105 مشخص نیست که فروشندگان این روزهای مثلا سهام پالایشگاه اصفهان با سود ۴۰۰ تومانی امسال و نسبت قیمت به سود پایین با چه منطقی فروش این روزهای خود را توجیه خواهند کرد! همچنان با نگهداری سهام خوب بنیادی منتظر برگشت روند صعودی به بازار خواهیم ماند.
اگر قصد سرمایه گذاری در بورس را دارید می توانید در مورد سهام پیشنهادی ما هم جهت خرید تحقیق کنید.
هم اکنون بعد از رشد بالایی که سهام پیشنهادی داشتند به نظر می رسد که از بین این سهم ها سنگ آهن چادر ملو ، فولاد خوزستان و سهم جدید الورود تاپیکو همچنان پتانسیل خوبی برای رشد بلند مدت داشته باشند. در این بین خرید تاپیکو در قیمتهای فعلی ( ۳۶۰ تومان) منطقی و کم خطرتر از بقیه به نظر می رسد.