logo
ads
سفارش طراحی انواع اکسپرت و اندیکاتور
search

از بین هزاران مقاله ما جستجو کنید...

مجموعه آموزشی جامع فارکس

پیش‌بینی شگفت‌انگیز ۳۰ سال پیش اکونومیست

پیش‌بینی شگفت‌انگیز ۳۰ سال پیش اکونومیست
پیش‌بینی شگفت‌انگیز ۳۰ سال پیش اکونومیست

تصویر جلد نشریه معروف اکونومیست در ژانویه ۱۹۸۸ کاملا گویاست . یک ققنوس که از آتش ناشی از سوختن یک سری ارز رسمی ( نظیر دلار , مارک و ین ) به دنیا آمده است . بر گردن این پرنده , سکه‌ای قرار دارد به ارزش ۱۰ ققنوس هست . اما آنچه جالب‌تر است , […]

تصویر جلد نشریه معروف اکونومیست در ژانویه ۱۹۸۸ کاملا گویاست . یک ققنوس که از آتش ناشی از سوختن یک سری ارز رسمی ( نظیر دلار , مارک و ین ) به دنیا آمده است . بر گردن این پرنده , سکه‌ای قرار دارد به ارزش ۱۰ ققنوس هست . اما آنچه جالب‌تر است , تاریخی است که در زیر این سکه نگاشته شده است : سال ۲۰۱۸ میلادی!

عنوان مقاله ویژه این شماره نشریه اکونومیست «برای ارز جهانی آماده شوید!» است . نویسنده این مقاله به بررسی حالت اقتصادی آن زمان می‌پردازد و بر آن شالوده پیش‌بینی می کند که در یک سری دهه آینده ( یا طبق اشاره خود نویسنده , ۳۰ سال آنگاه , یعنی سال ۲۰۱۸ ) شاهد ایجاد یک ارز واحد در بین کشورهای مختلف عالم خواهیم بود .

در این مقاله آمده است :

«سی سال آینده , آمریکایی‌ها , ژاپنی‌ها , اروپایی‌ها و مردم بخش اعظمی دیگر از کشورهای ثروتمند و نیز بعضی کشورهای فقیر احتمال دارد هزینه خریدهای خود را با یک ارز واحد می‌پردازند . دیگر قیمت‌ها را به دلار , ین و مارک نمی‌نویسند و در عوض بر حسب یک واحد رسمی یکسان ( مثلا ققنوس ) اعلام می‌نمایند . شرکت‌ها و مشتریان از ققنوس استقبال خواهند کرد , زیرا به کار گیری از آن به مراتب ساده‌تر از ارزهای ملی کنونی کشورهای مختلف است . همین ارزهای ملی میباشند که عامل بسیاری از اختلالات در زندگی اقتصادی در اواخر قرن بیستم بوده‌اند . »


تالیف کننده این مقاله در منتخب دیگر از مقاله خود می گوید :رد«…مرزهای ملی اقتصاد به‌تدریج در حال از میان رفتن است . با ادامه این فرآیند , تقاضا برای یک صدایی ارزها , دست کم در مابین کشورهای صنعتی بیش از پیش جذابیت مییابد . ولی این امر شاید برای صرافان و دولت‌ها جذابیتی نخواهد داشت… . از دربین رفتن ریسک ناشی از وجود یک سری ارز مختلف موجب رونق تجارت , سرمایه‌گذاری و اشتغال خواهد شد . »

با وجود پیشتازی بیت کوین در بازار ارزهای دیجیتال , هنوز شیوه‌های پرداخت با این ارز دچار مشکلاتی نظیر کندی سرعت تراکنش و نیز هزینه بالای کارمزد است . با وجود ارایه راه‌حل‌هایی نظیر شبکه لایتنینگ , هنوز بیت کوین نتوانسته به عنوان ارزی برای کاربردهای روزمره جا بیفتد . با وجود رقابت شدید در میان ارزهای دیجیتال رمزپایه دیگری نظیر اتریوم , لایت کوین و ریپل با بیت کوین , احتمال دارد پیش‌بینی اکونومیست تا چندین سال دیگر کاملا محقق شود!