logo
ads
سفارش طراحی انواع اکسپرت و اندیکاتور
search

از بین هزاران مقاله ما جستجو کنید...

مجموعه آموزشی جامع فارکس

بررسی عوامل موثر بر نقدشوندگی قراردادهای آتی در بورس کالای ایران

بررسی عوامل موثر بر نقدشوندگی قراردادهای آتی در بورس کالای ایران
بررسی عوامل موثر بر نقدشوندگی قراردادهای آتی در بورس کالای ایران

در پژوهش حاضر با توجه به دقت بيشتر معيارهاي مبتني بر سفارشها در اندازهگيري نقدشوندگي به دليل معطوف بودن اين معيارها به وضعيت فعلي بازار و همچنين عملكرد بهتر آنها نسبت به معيارهاي مبتني بر معاملات در پژوهشهاي انجام شدهي پيشين، از دو معيار شكاف قيمت پيشنهادي خريد و فروش و عمق استفاده شده است […]

z8

در پژوهش حاضر با توجه به دقت بيشتر معيارهاي مبتني بر سفارشها در اندازهگيري نقدشوندگي به دليل معطوف بودن اين معيارها به وضعيت فعلي بازار و همچنين عملكرد بهتر آنها نسبت به معيارهاي مبتني بر معاملات در پژوهشهاي انجام شدهي پيشين، از دو معيار شكاف قيمت پيشنهادي خريد و فروش و عمق استفاده شده است و ميزان تأثير سطح فعاليت در بازار، ريسك و عدم تقارن اطلاعاتي بر روي اين متغيرها مورد بررسي قرار گرفته است.

 
چکیده 
هنگام بحث در رابطه با شکست یا موفقیت بازارهای آتی ، همواره نقد شوندگی یکی از عوامل تعیین کننده مطرح شده و بررسی عوامل موثر بر این پدیده از مدت ها قبل مورد توجه بسیاری از پژوهشگران قرار گرفته است. در مطالعات و پژوهش های انجام شدهی پیشین برای نقد شوندگی ابعاد مختلفی بیان شده و برای اندازه گیری هر یک از ان ابعاد نیز معیار های مختلفی پیشنهاد شده است. در این پژوهش با بهره گیری از تحلیل رگراسیون و با در نظر گرفتن دو معیار شکاف قیمتی پیشنهادی خریدو و فروش و عمق که دو بعد متفاوت از نقد شوندگی را اندازه گیر ی می نمایند ، به بررسی عوامل موثر بر این پدیده در بازار قراردادهای آتی سکه طلا در بورس کالای ایران پرداخته می شود. نتایج پژوهش نشان می دهد که عواملاصلی تاثیر گذار بر شکاف قیمت پیشنهادی خرید و فروش ، حجم معاملات و نوسان پذیری قیمت هستند. علاوه بر این مشاهده شده است که دوره زمانی معاملاتی نیز دارای تاثیر چشمگیری بر میزان این شکاف قیمتی است. نتایج بررسی عوامل موثر بر عمق بازار نیز نشان داد که حجم معاملات دارای اثر مثبت نوسان پذیری بدون اثر و سطح قیمت ها نیز دارای اثری مثبت بر متغیر عمق بازار هستند.

بخش دانلود
  • عنوان مقاله : بررسی عوامل موثر بر نقدشوندگی قراردادهای آتی در بورس...
  • نویسندگان :  حميد رضا فرتوكزاده ، ساره محبعلي ، مريم دولّو
  • زبان مقاله : فارسی
  • تعداد صفحات : 16
  • نوع فایل : PDF
  • حجم فایل : 391 کیلوبایت

لینک دانلود