logo
ads
سفارش طراحی انواع اکسپرت و اندیکاتور
search

از بین هزاران مقاله ما جستجو کنید...

مجموعه آموزشی جامع فارکس

گام ۳: ویژگی های بورس و اطلاعات شرکتهای سهامی

گام ۳: ویژگی های بورس و اطلاعات شرکتهای سهامی
گام ۳: ویژگی های بورس و اطلاعات شرکتهای سهامی

دانشکده آموزش بورس و ارز در ابتدای به بحث درباره ی ویژگی های بورس می پردازیم.یکی از ویژگی های بورس اینست که واحدهای تجاری و تولیدی برای سرمایه گذاری در فعالیت های مورد نظر وجوه مورد نیاز خود را به جای وام گرفتن از بانکها از طریق انتشار سهام و فروش اوراق مشارکت تامین میکنند. این عمل که […]

دانشکده آموزش بورس و ارز در ابتدای به بحث درباره ی ویژگی های بورس می پردازیم.یکی از ویژگی های بورس اینست که واحدهای تجاری و تولیدی برای سرمایه گذاری در فعالیت های مورد نظر وجوه مورد نیاز خود را به جای وام گرفتن از 0fx4cxs7zr79eodcb7eبانکها از طریق انتشار سهام و فروش اوراق مشارکت تامین میکنند. این عمل که یکی از بهترین راه ها برای جمع آوری وجوه نقد برای آغاز فعالیت شرکتهاست به وسیله ی بورس انجام می ود.   بورس بوسیله ی انتشار اوراق این شرکتها می تواند سرمایه های پراکنده شده در جامعه را جمع آوری کند و در پروژه های بزرگ سرمایه گذاری کند. یکی دیگر از امکانات بورس اینست که مشکل اختلاف طبقاتی در جامعه را حل می کند. یکی از مشکلات جامعه انباشته شدن سرمایه در دست عده ای از افراد جامعه است. چنین پدیده ای جامعه را به دو قطب نا برابر تقسیم می کند. با گسترش بورس این مشکل حل خواهد شد. یکی دیگر از خدمات بورس اینست که بورس شرکتها را موظف کرده تا بر اساس مقررات بورس اطلاعات مالی مجاز و گزارش های قابل انتشار شرکت را از طریق بورس در فواصل زمانی سه ماهه،شش ماهه،نه ماهه و سالانه منتشر کند.هر فردی می تواندبه وسیله ی این اطلاعات آگاهانه برای خرید و فروش سهام اقدام کند که این اطلاعات به وسیله ی وبسایت شبکه ی کدال پخش می شود که در مورد وبسایت کدال و نحوه ی استفاده از اطلاعات این سایت را به صورت تصویری به شما آموزش خواهیم داد.

ارزش سهام شرکت ها
دیگر آنکه ارزش سهام را وضعیت شرکت و حجم عرضه و تقاضای شما تعیین می کند و هیچ شخص دیگری در آن تاثیری ندارد.علت آنکه شرکتهای سهامی موجود در بازار را ممتاز کرده است قوانین تعیین شده برای ورود شرکتها به بورس و ماندن آنها در بورس است که به شکل زیر است. شرکتهای زیان ده نمی توانند وارد بورس شوند و شرکتهایی که وارد بورس شده اند و زیان ده می شوند از بورس اخراج خواهند شد البته لازم به گفتن است که هر شرکت با ورود به بورس از مزیت معافیت مالیاتی برخوردار می شود. 0fx4cxs7zr79eodcb7e مزایای سرمایه گذاری در بورس: حال باید بدانیم که دلیل اینکه عده ای زیادی از مردم تمایل به این بازار را دارند چیست دراین جا به چکیده ای از این علل می پردازیم:
۱-نبود حد سرمایه ی مجاز:
این بازار به نحوی طراحی شده است که هر فردی با هر میزان سرمایه ای که دارد می تواند وارد این بازار شود.به عنوان مثال در این بازار شما می توانید با یک میلیون ریال بخشی از سهام یک شرکت بزرگ و معتبر را خریداری نمایید اما اگر بازار بورس این امکان را فراهم نمی کرد به سختی می توانستید در شرایط معمولی با این مبلغ حرکت اقتصادی خاصی انجام دهید.
۲-حفظ سرمایه در برابر تورم:
شما می توانید با وجه نقدی ای که در اختیار دارید در بورس سرمایه گذاری کنید و از کاهش ارزش پول خود در برابر تورم جلوگیری کنید،مثلا اگر شما پنجاه سال پیش چهل هزار تومان داشتید می توانستید یک خانه بخرید و اگر در آن زمان چهل تومان خود را نگه می داشتید و در فعالیت اقتصادی دخالت نمی دادید.الان با این پول به سختی می توانستید یک جفت کفش بخرید پس بورس شما را در برابر تورم محافظت می کند.
۳-قابلیت نقد شوندگی بالا:
این مورد به شما این امکان را می دهد که در شرایط عادی ورود و خروج شما به این بازار در کمتر از چند روز فراهم می شود و فقط کافیست که تا هر وقت قصد خرید و فروش داشتید به نزدیکترین کارگزاری مراجعه کنید. که البته در حال حاضر با به وجود آمدن امکانات الکترونیکی( خرید و فروش الکترونیکی و آنلاین) می توان درخواست خود را در چند ثانیه فراهم نمود که تقریبا چنین وضعیت مشابهیبه ندرت در سرمایه گذاری های دیگر به وجود خواهد آمد.
۴- بازده بالاتر:
بورس در رده بندی سرمایه گذاری های موجود اولین رتبه را از لحاظ سود دهی نسبت به سایر سرمایه گذاری های دیگر دارد.
۵-کسب دو نوع سود:
شرکتهای سهامی در بورس به سهامداران به دو نوع سود پرداخت می کنند. الف-سود سالانه: شرکتها از طریق فروش تولیدات خود یا دریافت هزینه از خدمات خود سودی را به دست می آورند که این سود به صورت سالیانه بین سهامداران تقسیم می شود. ب-افزایش قیمت سهام(ارزش سهام) 19227 433   این نوع سود بر اساس حجم عرضه و تقاضای سرمایه گذاران و انجام فعالیتهای شرکت و میزان عملکرد مثبت مدیران آن را تعیین می شود. در این جا به وضعیت ساختاری و مالی شرکت های سهامی می پر دازیم شرکتهای سهامی از لحاظ ساختار:
هیئت مدیره ی شرکت:
مجموعه ی پنج تا نه نفری هستند که مسئولیت اداره ی شرکت را بر عهده دارند. این افراد توسط سهامداران بر اساس رای گیری معلوم می شوند که شما هم می توانید در صورت داشتن سهم بالایی از یک شرکت در مجمع و رای گیری شرکت کنید.
سال مالی شرکتها:
دقیقا مثل بانکها که سالانه طبق زمان های معین حساب های خود را بررسی می کنند شرکتها نیز هر ساله در تاریخ معینی مثلا سوم خرداد ماه فعالیتهای خود را شروع کرده و سود خود را پیش بینی می کنند و در سال بعد ر همان زمان وضعیت شرکت را از لحاظ مالی و سود و زیان و .. رسیدگی می کنند.به این زمان های مشخص شده سال مالی می گویند.سال مالی هر شرکت با شرکت دیگرمتفاوت است.به عنوان مثال بعضی شرکتها سال مالی خود را ابتدای مهر قرار می دهند و یا بعضی دیگر در ابتدای سال که یک فروردین باشد قرار می دهند.
مجمع عمومی عادی:
مجمع عمومی عادی صلاحیت رسیدگی به تمام امور شرکت به استثنای مواردی که در صلاحیت مجمع فوق العاده یا قانونی واگذار شده باشند را داراست که از جمله ی آنها که دراین مجامع مورد بررسی قرار می گیرند موارد زیر هستند: ۱-انتخاب مدیران ۲-انتخاب بازرسان اصلی و بازرسان علی البدل(که بر روی صورت های مالی شرکت نظارت دارند) ۳-تعیین روزنامه ی کثیرالانتشار که اطلاعات قانونی شرکت که در آن ذکر می شود ۴-بررسی و تایید گزارشهای سالانه ی مدیران ۵-بررسی تایید گزارشهای سالانه ی بازرسان ۶-بررسی و تایید ترازنامه و حساب سود و زیان و سایر گزارشهای مالی
مجمع عمومی فوق العاده:
این مجمع صلاحیت رسیدگی به کلیه ی تغییرات که در ارتباط با اساسنامه یا سرمایه ی سهام یا انحلال شرکت باشد را خواهد داشت مانند تصمیم برای افزایش سرمایه که بعدا درباره آن صحبت خواهیم کرد.
صورت های مالی:
اگر کسی بخواهد بداند وضعیت مالی شرکت چگونه است تنها راه، بررسی صورت مالی شرکت است که این صورت ها عبارتند از ۱- صورتحساب سود و زیان ۲–صورتحساب سود و زیان انباشته ۳- صورت مالی میان دوره ایی ۴-ترازنامه ۵-صورت گردش وجوه نقد که بطور مختصر به بررسی مواردی که اهمیت دارد می پردازیم.
ترازنامه:
ترازنامه صورت مالی است که در آن اطلاعاتی درباره ی دارایی های شرکت ،بدهی ها و سرمایه که همان حقوق صاحبان سهام است آورده شده است. اطلاعات ترازنامه طبقه بندی خاص خود را دارد مثلا اول دارایی ها ذکر می شود بعد بدهی ها و در آخر حقوق صاحبان سهام.ترازنامه ، برای سهامداران ازاین جهت دارای اهمیت استکه معلوم می کند شرکت چه میزان دارایی ،چه میزان بدهی و سرمایه دارد وبدین وسیله میتوان قدرت شرکت را پیش بینی کرد.
صورتحساب سود و زیان:
صورتحسابی می باشد که به ما نشان می دهد شرکت مربوط چقدر درامد کسب می کند و چه میزان هزینه داشته و درآخر چه مبلغ سود یا زیان شناسایی کرده است. اهمیت این صورتحساب معلوم است چرا که برای خرید سهام یک شرکت یکی از مواردی ست که باید در نظر داشته باشیم، سودآوری آن شرکت است. Fma Homepage
کارگزاران بورس:
در واقع کار گزاری ها واسطه ی بین سهامداران و بورس هستند. خرید و فروش سهام فقط از طریق مراجعه کردن به کارگزاران رسمی سازمان بورس اوراق بهادار انجام می شود و این مسئله باعث شفاف شدن بازار می شود چرا که به این ترتیب اطلاعات مربوط به معاملات مانند تعداد سهام و قیمت مورد معامله و تعداد خریدار و فروشنده هر روز در دسترس قرار می گیرد.معمولا سرمایه گذاران دائمی بورس هر کدام با کارگزار معینی کار میکنند.
وظایف کارگزار:
۱-انجام معامله ۲-اداره حساب سرمایه گذاری اشخاص ۳-مشاوره و راهنمایی و معرفی شرکت برای پذیرش در بورس
معیارهای انتخاب کارگزار:
۱-قابلیت انجام سریع سفارش مشتری ۲-داشتن اطلاعات مربوط و کافی ۳-داشتن سیستم های اطلاعاتی و کنترلی مناسب یعنی خلاصه شما هر سهمی را که می خواهید بفروشید با خریداری کنید باید به کارگزاری ها بروید و در آنجا حساب باز کنید و به وسیله آنها به خرید و فروش بپردازید که می تواند این درخواست به وسیله اینترنت که همان خرید و فروش آنلاین و اینترنتی هستند .انجام دهید. دانشکده آموزش بورس و ارز