logo
ads
سفارش طراحی انواع اکسپرت و اندیکاتور
search

از بین هزاران مقاله ما جستجو کنید...

مجموعه آموزشی جامع فارکس

زیان گریزی در بازارهای مالی

زیان گریزی در بازارهای مالی
زیان گریزی در بازارهای مالی

    شکی نیست برای هر فعال بازار سرمایه بارها فرصتی اتفاق افتاده که با شناسایی سود در یک زمان نامطلوب از کسب یک بازدهی بزرگ جا باقی‌مانده است که علاوه براینکه در شناسایی سود بزرگ ناتوان باقی‌مانده است از منظر کم عقل هم اثرات به شدت مخربی بر روی ذهن و روان شخص می‌گذارد […]

زیان گریزی در بازارهای مالی     شکی نیست برای هر فعال بازار سرمایه بارها فرصتی اتفاق افتاده که با شناسایی سود در یک زمان نامطلوب از کسب یک بازدهی بزرگ جا باقی‌مانده است که علاوه براینکه در شناسایی سود بزرگ ناتوان باقی‌مانده است از منظر کم عقل هم اثرات به شدت مخربی بر روی ذهن و روان شخص می‌گذارد . پژوهش ها اثبات نموده است میزان اثر گذاری این مورد حدود 2/5 برابر میزان رضایت از کسب سود است و این مسئله می‌تواند ترید های بعدی و رفتاری بعدی را شدیدا زیر تاثیر قرار دهد ممکن است یک کدام از دلایلی که اکثر وقت ها میشنویم که می گویند پس از هر خرید و فروش خطا پاره ای به خویش استراحت دهید همین باشد پیدایش این اخلاق در دانش خوی شناسی به Loss aversion ( فراچارت : ضرر و زیان گریزی ) دارای اسم و رسم است که نیاز به تمرین و فهم خلق و خوی های جانور داراست . در اینجا با یک نظیر تلاش می کنیم شرایط جانور را تشریح کنیم . فرض نمائید وارد یک دکان عتیقه جات میشویم و در هم اکنون نگاه کردن به اجناس لاکچری نا خودآگاه یک عتقیه از دست ما بر زمین می افتد و می شکند صاحب و مالک دکان شمارا تقصیر‌کار می داند و درصدد به چنگ آوردن ضرری که به اون وارداتی شده‌است بر میآید . smashing - plate - 3332983 - 56ba1f23001f1 ایشان بیان می کند ارزش این متاع 3 میلیون تومان است که شما بایستی آنرا نقدا بپردازید یا این که این‌که یه راه و روش دیگر جلو پای شما می‌گذارم یک تاس پرتاب می کنیم در حالتی‌که زوج آمد دو برابر قیمت متاع را بایستی پرداخت فرمائید و در صورتیکه شخص آمد نیازی به پرداخت هیچ هزینه ای نیست . دانش احتمال در اینجا تیتر می‌کند زیان مورد توقع آن شخص در هر آیتم 3 میلیون تومان است زیرا احتمال زوج یا این که شخص داخل شدن تاس با نیز برابر است . در دانش رفتاری خیلی ها ترجیح خواهند بخشید تاس بیندازند بعبارتی حاضر می‌شوند ضرری را پیش از این برایشان تعریف نشده را بپذیرند تا این که به عبارتی خسارت 3 میلیونی را بپذیرند .  

زیان گریزی در بازارهای مالی

.

  در دانش رفتاری به‌این کار ضرر گریزی می گویند همان به هر قیمتی شده قصد داریم ضرر شناسایی نکنیم این قضیه در خوی های ما در بازار مالی به شدت مشهود است که با فعال شدن حد ضرر و زیان حاضر به فعال کردن و شناسایی ضرروزیان نیستیم و حاضریم سهام را محافظت کنیم تا مجدد به بها خرید و یا این که فراتر بازگردد در حالیکه برخی اوقات بازگشتی در تعدادی سال آن‌گاه در عمل نیست . حد زیان در خلق و خوی عکس این مورد نیز ما شاهد هستیم که خوف تلف کردن سود شناسایی شده و شناسایی سود زود هنگام یک تریدر از ایرادات رفتاری و فاحش تریدرها محسوب می‌شود . برای رهایی از این حالت نیاز است بتوانیم روی قیمتهای نو تمرکز کنیم و رفتارسرمایه گذاران را در تغییرات قیمتی را رصد و تحلیل کنیم . با تمرین و ممارست در در دست گرفتن رفتاری درین حوزه می توانیم موفقیت های خیر و خوبی کسب کنیم و در هر قیمتی در صدد شناسایی سود نباشیم پژوهش ها در بازار های مالی مرزو بوم های غربی حاکی از آن است که سرمایه گذارانی که سهامشان از بها خرید فراتر رفته 2 برابر زود خیس از سهامی که در ضرر و زیان می باشند را به فروش رسانده اند و همینطور تحقیقاتی در آلمان نشان بخشید سرمایه گذارانی که سهام قیمتی آن‌ها از زمان خرید بیشتر از 30 درصد افت کرده به صورت میانگین 38 درصد کمتر از سهام سود روستا پرتفوی خویش به فروش رسانده اند . این پژوهش ها و حاصل آن نشان از مرتبه اهمیت ریسک گریزی و خلق شناسی سرمایه گذاران در بازار های مالی را دارااست .