logo
ads
سفارش طراحی انواع اکسپرت و اندیکاتور
search

از بین هزاران مقاله ما جستجو کنید...

مجموعه آموزشی جامع فارکس

نسبت قیمت به عایدی معقول بورس چند است؟

نسبت قیمت به عایدی معقول بورس چند است؟
نسبت قیمت به عایدی معقول بورس چند است؟

پاسخ :در حال حاضر نسبت قیمت به عایدی بازار سهام عددی حدود 6 تا 6.5 واحد است که با توجه به پتانسیل های رشد سودآوری در اغلب صنایع می توان گفت جای رشد مناسبی برای آن وجود دارد اما به طور معمول زمانی که P/E بازار از حدود 8 واحد فراتر می رود انتظار وجود حباب […]

پاسخ :در حال حاضر نسبت قیمت به عایدی بازار سهامk6 عددی حدود 6 تا 6.5 واحد است که با توجه به پتانسیل های رشد سودآوری در اغلب صنایع می توان گفت جای رشد مناسبی برای آن وجود دارد اما به طور معمول زمانی که P/E بازار از حدود 8 واحد فراتر می رود انتظار وجود حباب در قیمت ها وجود دارد تشخیص ارزندگی سهام در شرایط فعلی و تعیین نسبت قیمت به عایدی معقول برای بازار سرمایه در زمره مباحثی است که می تواند برای اهالی تالار شیشه ای از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

در همین ارتباط مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری پارند در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد:
آنچه در بررسی نسبت قیمت به عایدی معقول بازار بورس همیشه مورد ارزیابی قرار می گیرد، محاسبه عدد P/E در سهام شرکت ها و در نظر گرفتن میانگینی برای آنها و تعمیم دادن آن به کل بازار است. این در حالی است که اگر بخواهیم اندکی دقیق تر به بررسی نسبت مذکور در بازار بپردازیم به کارگیری معیار PEG عددی دقیق تر را جهت شناسایی سهام ارزنده و همچنین میزان پتانسیل بورس برای رشد را مشخص می کند.
علی دهدشتی ادامه داد:
معیار PEG علاوه بر در نظر گرفتن نسبت قیمت به عایدی بازار و سهام، نرخ رشد سودآوری و توانایی بازار برای افزایش سودآوری در سهام را نیز مورد بررسی قرار می دهد. به گونه ای که از تقسیم عدد P/E هر سهم بر نرخ رشد سودآوری آن در آینده می توان به معیار PEG دست یافت.
این کارشناس بازار سرمایه پیرامون رقم معقول برای این پارامتر در بازار سرمایه عنوان کرد:
چنانچه حداقل P/E معقول براساس نرخ بهره بانکی 20 درصدی را پنج واحد در نظر بگیریم و از سوی دیگر حداقل نرخ رشد سودآوری بورس را با توجه به نرخ تورم حدود 30 درصد، در نظر بگیریم. از تقسیم نسبت قیمت به عایدی 5 واحدی بر نرخ رشد 30 درصدی به رقمی حدود 0.2 می رسیم که این میزان نشان می دهد چنانچه نسبت PEG بازار عددی بین صفر با 0.2 باشد می توان پتانسیل رشد و افزایش شاخص را در بازار انتظار داشت. k7
وی همچنین در خصوص P/E فعلی بورس گفت:
در حال حاضر نسبت قیمت به عایدی بازار سهام عددی حدود 6 تا 6.5 واحد است که با توجه به پتانسیل های رشد سودآوری در اغلب صنایع می توان گفت جای رشد مناسبی برای آن وجود دارد.
دهدشتی اضافه کرد:
به طور معمول زمانی که P/E بازار از حدود 8 واحد فراتر می رود انتظار وجود حباب در قیمت ها وجود دارد البته همانطور که در مطالب قبل عنوان شد پتانسیل رشد سودآوری که برای آینده بورس مدنظر قرار می گیرد نیز در تشخیص ارزش معقول بازار سرمایه حائز اهمیت است که با توجه به وضعیت مناسب رشد سودآوری در اغلب صنایع نسبت قیمت به عایدی شش واحدی فعلی نیز می تواند کاهش یابد و به عبارت بهتر فضا برای رشد شاخص را به راحتی فراهم سازد.
مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری پارند پیرامون روند قیمت ارز و اثر آن بر رشد سودآوری شرکت های فعال در بورس گفت:
برای ارزیابی میزان اثرپذیری شرکت ها از روند کاهش نرخ ارز می بایست این نکته را مورد توجه قرار داد که میانگین قیمت دلاری که شرکت های بورسی در سال گذشته با آن کار کردند نرخی حدود دو هزار و 750 تومان از ابتدای سال 91 تا پایان آن بوده است. حال آنکه در حال حاضر و با وجود کاهش نرخ ارز هنوز هم از میانگین قیمت آن در سال گذشته بالاتر است.
دهدشتی در خاتمه سخنان خود افزود:
علاوه بر همه این مطالب به نظر نمی رسد ثبات قیمت دلار در محدوده کمتر از دو هزار و 800 تا سه هزار تومان تحقق یابد. چراکه نرخ ارز در نظر گرفته شده در بودجه کل کشور نیز ارقامی حدود دو هزار و 800 تومان است و با عنایت به کسری بودجه ای که گریبان گیر دولت فعلی است، ثبات این پارامتر اقتصادی در قیمت هایی کمتر از عدد مذکور چندان منطقی نیست.