fxf1com logo
liteforex

از بین بیش از 2000 مقاله فارکس و بورس جستجو کنید

fibo alpari eju excharge.ir

شاخص بورس و انواع آن

شاخص بورس و انواع آن
شاخص بورس
حتماً شما نیز در بخش‌­های متفاوت خبری دیده‌­اید که اجراکننده خبرها , تغییرات شاخص بورس را با اعداد و ارقام گوناگون ابلاغ می­‌کند . البته این اعداد و ارقام چه معنایی دارند؟ افرادی که در بازارهای سرمایه مانند بورس عمل می­‌کنند , برای این‌که به خیر موردنظرشان دست یابند , بایستی فرایند قیمت­‌ها یا این که سهام شرکت­‌ها را بررسی نمایند . شاخص بورس یکی‌از مهم‌­ترین ابزارهایی است که با آن می­‌توان این روندها را بررسی کرد .
شاخص بورس چیست؟
شاخص یا این که «ایندکس» , معیاری آماری است که تغییرات را نشان می‌­دهد . بر مبنای همین تعریف معمولی , شاخص بورس نیز معیاری است که میانگین تغییرات بازار بورس را نشان می­‌دهد . شاخص بورس دربرگیرنده داده ها همگانی ارزش یا این که بازدهی فی مابین تمام یا این که گروهی از شرکت­‌های بورسی می‌باشند که از آن­ها برای بررسی شرایط بورس ذی‌ربط به کارگیری می­‌شود .
چرا واجب است از شاخص بورس استعمال کنید؟
برای این که معامله‌­گر نیکی باشید , بایستی حالت بورس را از جنبه­‌های مختلفی بررسی نمایید . شاخص­‌های مختلف می­‌توانند زوایای مختلف و گاهاً نهفته بازار بورس را به شما نشان دهند .
به عنوان مثال سود شرکت‌­ها در دوره­‌های متفاوت و یا این که پروسه بازدهی اشکال سهام به شما یاری می­‌کند تا در رابطه خرید , فروش یا این که مراقبت آن­ها تصمیم­‌گیری فرمائید .
فعالان بازار بورس از روش تجزیه و بررسی شاخص‌­ها می توانند حالت کلی بازار را بسنجند و چه بسا تغییرات احتمالی قیمت‌ها را در آتی دنبال نمایند .
شاخص بورس را می­‌توان به داشبورد اتومبیل تشبیه کرد . موادسازنده متعددی در یک ماشین موجود هست که قابل سنجش است . از به دور موتور و فشار روغن تا سرعت جنبش و دمای آب و پارامترهای دیگر . البته تنی چند از مهم‌­ترین آن ها برای نمایش جلوی امر قرار دارا‌هستند .
داشبورد خودرو وظیفه داراست تا از بین انبوه اتفاقاتی که باطن اتومبیل می‌­افتد , مهم­‌ترین مورد ها را به صورت خلاصه در اختیار راننده بگذارد . شاخص بورس نیز مانند داشبورد خودرو , می بایست مهم­‌ترین اتفاقاتی که درین بازار می­‌افتد را در اختیار معامله­‌گر قرار دهد .
شاخص بورس و انواع آن
شاخص بورس
به چه شکل می­‌توانید از شاخص‌­های بورس استعمال کنید؟
روش اندازه‌گیری هر شاخص , اختصاصی به به عبارتی شاخص است و معمولاً رقم فعلی یک شاخص را نمی­‌توانید با شاخصی دیگر مقایسه نمائید ; براین اساس برای مقایسه دو شاخص متعدد خوبتر است به جای عدد فعلی آن‌ها , درصد تغییرات شاخص‌ها را نسبت به‌روز یا این که ماه گذشته با نیز مقایسه نمایید .
به همین علت شاخص‌­های مختلفی برای سنجش سعی سهام و صندوق­‌های سرمایه‌­گذاری موجود است که در پایین به صورت خلاصه به چندین مثال از آن‌ها می­‌پردازیم :
شاخص کل بورس
به عبارتی شاخصی که در خبر ها و رسانه­‌ها در رابطه آن بیشتر سخن می­‌شود . پرکاربردترین شاخص بورس دربین معامله­‌گران و فعالان بازار بورس , شاخص کل است که مرحله همگانی قیمت‌­ها و سود سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس را نشان می­‌دهد .
با تغییر‌و تحول در شاخص کل , بازدهی سهام سهام‌داران نیز دستخوش تغییرات می­‌شود . برای ادراک خوبتر معنا شاخص کل فرض فرمائید از سهام تمام شرکت‌های بورسی هر مورد یک سهم خریداری کردید . در این­صورت تغییرات شاخص کل بورس برابر با میزان بازدهی سهام شما خواهد بود .
پس با این شاخص می­‌توان نیز تغییرات بها سهام و نیز سودهای سالیانه­‌ای را که شرکت­‌ها به شما پرداخت می­‌کنند , محاسبه فرمایید . طبق فرمول محاسبه شاخص کل , هرچه شرکت­‌ها بزرگ­تر باشند و سرمایه بیشتری داشته باشند , تاثیر بیشتری بر شاخص کل خواهند داشت .
شاخص بها
بعداز شاخص کل , شاخص ارزش مهم‌­ترین شاخص بورس است . این شاخص مراحل همگانی ارزش سهام تمامی شرکت‌های پذیرفته در بورس اسناد بهادار را نشان می­‌دهد .
مثلا فرض نمائید شاخص ارزش بورس در ۱سال ۳۰ درصد رویش داشته است . در‌این‌صورت می­‌توانیم بگوییم تراز همگانی قیمت­‌ها در بورس در یک ­سال قبل به صورت میانگین ۳۰ درصد رویش داشته است .
تفاوت حیاتی این شاخص با شاخص کل این است که در شاخص بها , صرفا بها سهام شرکت­‌های بورسی محاسبه می­‌شود , البته در شاخص کل , سود پرداختی سالیانه نیز علاوه بر قیمت‌­ها , در فرمول نظر می­‌شود . نظیر شاخص کل , در اینجا نیز هرچه شرکت­‌ها بزرگ­تر باشند و سرمایه بیشتری داشته باشند , تاثیر بیشتری روی شاخص بها می­‌گذارند .
شاخص ۳۰ کمپانی بزرگ
۳۰ کمپانی بزرگ , به شرکت­‌هایی گفته می­‌شود که بها بازار ( حاصل­ضرب ارزش روز سهام کمپانی در تعداد سهام آن کمپانی ) آنان از دیگر شرکت­‌ها بیشتر است و شاخص ذکر شده هم‌سطح همگانی ارزش سهام این شرکت­‌ها را نشان می­‌دهد .