الگوی جدید بانکداری بدون ربا

 

الگوی جدید بانکداری بدون ربا

 

 

 

 

 چکیده 

تجربه بیش از بیست و سه سال اجرای قانون عملیات بانکی بدون ربا بر اساس الگوی فعلی نشان می دهد که این الگو در عین حال که کامیابی هایی داشته ، مشکلات و نارسایی هایی هم به همراه دارد. برخی از انان عبارتند از :

۱- تعداد بیش از حد عقد های بانکی باعث پیچیده طولانی و پرهزینه شدن اموزش کارکنان بانک می شود.
۲- اموزش نا کافی کارکنان بانک باعث عدم انتخاب صحیح قرارداد ها و عدم تفهیم مناسب مشتریان و این امر سبب صوری و باطل شدن خیلی از قرار داد ها می شود.
۳- برخی از عقد ها با فعالیت بانکی تناسب ندارند و اجرای صحیح انها در بانک ممکن نیست.
۴- برخی از قرارداد ها به نظارت و کنترل مستمر نیاز دارند ، در حالی که همه بانک ها ابزار و نیروی انسانی مناسب برای نظارت و کنترل را ندارند.
۵- اجرای صحیح برخی از قرارداد ها همراه با هزینه سنگین عملیاتی است و برای همه بانک ها مقرون به صرفه نیست.
۶- برخی از قرارداد ها با اهداف و سلیقه های مشتریان بانک ( سپرده گذاران و متقاضیان تسهیلات ) سازگار نیستند ، در نتیجه مشتری به اجرای صحیح قرارداد تمایلی ندارد.

برای حل مشکلات پیش گفته الگوی دیگری تحت عنوان الگوی جدید بانکداری بدون ربا طراحی شده است. اساس این الگو لحاظ اهداف ، سلیقه ها و انتظارات مشتریان بانک از یک سو و تفاوت ماهوی قرارداد های سلامی از سوی دیگر است.

الگوی جدید بانک ها را در سه گروه بانک های تجاری با سود معین مبتنی بر قرارداد های مبادله ای ، بانک های تخصصی با سود متغیر با محوریت قرارداد های مشارکتی و بانک های جامع با ترکیب خاص قرارداد های مبادله ای و مشارکتی سامان می دهد و انتظار دارد تمام مشارکت بانک را بر اساس اهداف و سلیقه های خودشان از راه عقده متناسب اسلامی پاسخ دهد.

  • pic1 عنوان مقاله : الگوی جدید بانکداری بدون ربا
  • pic1 نویسنده : سید عباس موسویان
  • pic1 زبان مقاله : فارسی
  • pic1 تعداد صفحات : 38
  • pic2 نوع فایل : PDF
  • pic2 حجم فایل : 329 کیلوبایت
  • pic4 لینک دانلود

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

17 − 8 =