آموزش بورس

تاریخچه 

جدید ۵۰۰ سال پیش در یکی از شهر های بلژیک در مقابل منزل قردی به نام واندر بورس صرفان گرد هم امده و اوراق بهادار داد و ستد میکردند از ان پس هر مکانی را که در ان اوراق بهادار مورد معامله قرار می گرفت بورس نامیدند.

amoozesh boors

اولین بورس دنیا در شهر آنورس بلژیک ایجاد شد.

در حال حاضر در اغلب کشورهای دنیا تشکیلات بورس وجود دارد و فدراسیون بورسهای جهان به عنوان یک سازمان هماهنگ کننده بین المللی نسبت به همکاری و تشریک مساعی بین بورس ها حفاظت از منابع و حقوق صاحبان سهام و توسعه بازار سرمایه فعالیت می نماید.

برخی از بورس های بزرگ دنیا عبارتند از

بورس نیویورک ، بورس لندن ، بورس استکهلم ، بورس مونترال و بورس توکیو. 

سابقه ایجاد بورس ایران 

فکر اصلی ایجاد بورس در ایران به سال ۱۳۱۵ بر میگردد. در این سال یک کارشناس هلندی و یک کارشناس بلژیکی به منظور بررسی و اقدام در مورد تهیه و تنظیم مقررات ناظر بر فعالیت بورس اوراق بهادار به ایران امدند ، اما مطالعات انها با اغاز جنگ جهانی دوم متوقف گردید.

پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ مجداد در سال ۱۳۳۳ ماموریت تشکیل بورس اوراق بهادار به اتاق بازرگانی و صنایع و معادن بانک مرکزی و وزارت بازرگانی وقت محول گردید.

این گروه پس از ۱۲ سال تحقیق و بررسی در سال ۱۳۴۵ قانون و مقررات تشکیل بورس اوراق بهادار تهران را تهیه و لایحه مربوط را به مجلس شوای ملی ارسال داشتند. این لایحه در اردیبهشت ۱۳۴۵ تصویب شد و بورس تهران عملا در سال ۱۳۴۶ با ورود سهام بانک صنعت و معدن و شرکت نفت پارس فعالیت خود را اغاز نمود.

مزایا سرمایه گذاری در بورس

حال باید دید که چرا احاد مردم در خصوص ورود به این بازار اظهار تمایل می نمایند.

در این قسمت تنها به ذکر چکیده ای از عوامل موثر در این امر خواهیم پرداخت:

  1. نبود حد سرمایه مجاز
  2. قابلیت نقد شوندگی بالا 
  3. بازده بالاتر 
  4. تب گسترش این بازار
  5. ظرفیت های باز موجود

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

دو × پنج =