بررسی جایگاه صنعت بیمه در اقتصاد و بازار سرمایه

z3

بیمه نقش مهم و حساسی در روشد وتوسعه اقتصادی به خصوص در کشور های در حال توسعه دارد توجه به جایگاه و عوامل موثر بر آن و همچنین تاثیر انواع سیاست های اتخاذ شده در این بخش اثرات قابل ملاحضه ای بر اقتصاد کشور خواهد داشت.در این مقاله  بررسی جایگاه صنعت بیمه در اقتصاد و بازار سرمایه انجام خواهد شد.

شرکت های بیمه از نهاد های مهم در بازار سرمایه اند که از طریق پذیرش ریسک های متنوع و همچنین تجهیز و تقویت منابع مالی برای سرمایه گذاری در بازار پول و سرمایه نقش موثری در توسعه اقتصادی کشور دارند.

بررسی حاضر نشان می دهد که سهم صنعت بیمه کشور در تولید ناخالص داخلی طی دوره ۱۳۷۸-۱۳۸۷ به طور متوسط ۱٫۰۹ درصد بوده و همچنین با بررسی نسبت حق بیمه دریافتی به ارزش سهام معامله شده و نیز نسبت حق بیمه دریافتی به ارزش جاری بازار سهام طی دوره ۱۳۸۵-۱۳۷۶ ملاحظه می شود که شاخص های مذکور به طور متوسط به ترتیب ۴۷/۵۷ درصد و ۶/۳۴ درصد است که نشان دهنده نقش ناچیز صنعت بیمه در بازار اوراق بهادار است.

امروزه بر کسی پوشیده نیست که از عوامل اصلی و مهم رشد و توسعه اقتصادی یک کشور افزایش سرمایه گذاری مولد در ان جامعه است و رابطه مستقیمی بین توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری وجود دارد: ینابراین توصعه اقتصادی از اهداف مهم کشور است و سیدن به ان نیاز به ابزارهایی دارد که مهم ترین انها پویایی تکامل و توسعه بازارهای مالی شامل بازار پول سرمای و صنعت است.

شرکت های بیمه به موجب ماهیت فعالیت شان از کانال های مهم پس انداز و در نتیجه نهاد های مهم و محوری مالی اند که در کنال دیگر نهاد های مالی در امر تهیه و تخصیص سرمایه و کمک به تامین مالی واحد های اقتصادی کمک می کنند. رشد و توسعه صنعت بیمه و فعالیت های بیمه گری در کشور به طور طبیعی تابعی است از رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور ، به گونه ای که هرچه بر میزان توسعه فعالیت های اقتصادی در کشور افزوده شود بر گسترش فعالیت های بیمه ای نیز افزوده می شود.

  • pic1 عنوان مقاله : بررسی جایگاه صنعت بیمه در اقتصاد و بازار سرمایه
  • pic1 نویسندگان : علی حسن زاده / محمد مهدی عسگری / مهدی کاظم نژاد
  • pic1 زبان مقاله : فارسی
  • pic1 تعداد صفحات : 35
  • pic2 نوع فایل : PDF
  • pic2 حجم فایل : 290 کیلوبایت
  • pic3 منبع : novinib.com
  • pic4 لینک دانلود

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

7 + دو =