بررسی رابطه میان ریسک سیستماتیک و رشد سود شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

داودگرجی

یکی از مهم ترین مباحث در بازار سرمایه آگاهی از میزان ریسک شرکت ها خصوصا ریسک سیستماتیک است که میتواند نقش بسزایی در تصمیم گیری ها ایفا نماید زیرا اعتقاد بر این است که بازده سهام شرکت ها تابعی از ریسک سیستماتیک است و ریسک سیستماتیک بیانگر تغییرات نرخ بازده یک سهم نسبت به تغییرات نرخ بازده کل بازار سهام میباشد.
در این تحقیق محقق به دنبال این است که آیا رابطه ی معنی داری بین ریسک سیستماتیک و رشد سود شرکتها وجود دارد
بدین صورت که سه فرضیه در این تحقیق مورد آزمون قرار میگیرد.

z4

چکیده 

یکی از مهم ترین مباحث در بازار سرمایه آگاهی از میزان ریسک شرکت ها خصوصا ریسک سیستماتیک است که میتواند نقش به سزایی در تصمیم گیری ها ایفا نماید. زیرا اعتقاد بر این است که بازده سهام شرکت ها تابعی از ریسک سیستماتیک است و ریسک سیستماتیک بیانگر تغییرات نرخ بازده یک سهم نسبت به تغییرات نرخ بازده کل بازار سهام می باشد.

در این تحقیق محقق به دنبال این است که ایا رابطه معنی داری بین ریسک سیستماتیک و رشد سود شرکتها وجود دارد

بدین صورت که سه فرضیه در این تحقیق مورد ازمون قرار می گیرد.

به منظور ازمون فرضیات ۱۱۴ شرکت از میان شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران به عنوان نمونه انتخاب و متغیر های رشد سود ناخالص رشد سود عملیاتی رشد سود خالص و ریسک سیستماتیک انها برای دوره ۶ ساله از سال ۱۳۸۰ الی سال ۱۳۸۶ محاسبه گردیدند. در نهایت پس از انجام ازمون های اماری بر روی اطلاات مربوط نتایج تحقیق نشان می دهد که ارتباط معنی داری بین ریسک سیستماتیک و رشد سود شرکتها ی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار وجود دارد.

مقدمه 

امروزه مدیران برای جلب سرمایه گذاران سعی در حداکثر کردن ارزش شرکت را دارند و افزایش درامد و رشد در سود به عنوان یکی از راه کارهایی است که برای این منظور در نظر می گیرند. در بورس اوراق بهادار تهران نیز شرکت ها سعی دارند با افزایش میزان سود سالیانه خود باعث تشویق سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در سهام عادی شوند.

  • pic1 عنوان مقاله : بررسی رابطه میان ریسک سیستماتیک و رشد سود شرکتهای...
  • pic1 زبان مقاله : فارسی
  • pic1 تعداد صفحات : 18
  • pic2 نوع فایل : PDF
  • pic2 حجم فایل : 477 کیلوبایت
  • pic3 منبع : novinib.com
  • pic4 لینک دانلود

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

چهار × چهار =