مرجع آموزش بازار بورس و فارکس > مقالات آموزشی > مقالات بازار فارکس > کارمزد معاملات

کارمزد معاملات

دانشکده بورس و ارز – فرابورسکارمزد معاملات

سرمایه گذار برای انجام معاملات در فرابورس کارمزدهای زیر را پرداخت می کند.

شايد براي شما هم اين سؤال به وجود آمده باشد که وقتي قصد داريد سهامي را خريداري کنيد، آيا علاوه ‌بر مبلغ موردنياز براي خريد سهام، بايد هزينه ديگري هم بپردازيد يا نه؟ وقتي سهام خود را مي‌فروشيد چطور؟ پاسخ سؤال مثبت است، چون سرمايه‌گذار براي خريد و فروش سهام و ساير انواع اوراق بهادار در بورس، بايد کارمزد بپردازد. اين كارمزد كه البته، مبلغ آن بسيار اندك است، ازسوي متوليان بازار سرمايه صرف اداره و توسعه مستمـر اين بازار مي‌شود. اما مبلغ کارمزد خريد و فروش اوراق بهادار در بورس، چقدر است؟

کارمزد کارگزاران

کارمزد معاملات کارگزاران در بازار اول و دوم و کارمزد عرضه در بازار سوم توسط کارگزاران رقم  ۴ در هزار ارزش معاملات از خریدار و۴ در هزار ارزش از معاملات فروشنده، هرکدام تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال تعیین شده است. کارمزد معاملات کارگزاران از معاملات بازار اوراق مشارکت معادل۶۳ در ۱۰۰ هزار  ارزش معاملات  از فروشنده و خریدار تا سقف ۱۲/۶ میلیون ریال مصوب شده است.

کارمزد  فرابورس

فرابورس در هر معامله معادل ۰/۰۰۰۵۶ ارزش معامله تا سقف ۱۲۰ میلیون ریال از خریدار و معادل ۰/۰۰۰۸۴  ارزش معامله تا سقف ۱۸۰میلیون ریال از فروشنده اخذ می کند.

کارمزد سازمان بورس و اوراق بهادار

نیم در هزار (۰/۰۵ درصد) ارزش معامله که تاسقف ۲۰۰ میلیون ریال که ۶۰ درصد  توسط فروشنده و ۴۰ درصد توسط خریدار عنوان کارمزد به سازمان بورس و اوراق بهادار پرداخت می شود که این رقم نصف کارمزد سازمان بورس از معاملات بورس اوراق بهادار است.

کارمزد شرکت سپرده گذاری مرکزی( کارمزد تسویه)

یک در ۱۰ هزار (۰/۰۱ درصد) ارزش معامله  تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال که ۶۰ درصد  توسط فروشنده و ۴۰ درصد توسط خریدار به عنوان کارمزد به شرکت سپرده گذاری مرکزی پرداخت می شود.

مالیات نقل وانتقال

۵ در هزار (۰/۵ درصد)  ارزش معامله که توسط فروشنده پرداخت خواهد شد و غیر از این مالیات، سرمایه گذاران در فرابورس مالیات دیگری پرداخت نمی کند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *