مزایای شرکتها در بازار بورس

مزایای شرکتها در بازار بورس

 

 

مزایای شرکتها در بازار بورس

یکی بخش های مهم مهم محیط عملیاتی شرکتها , بازار مالی است که از بازارهای مبلغی و بازارهای سرمایه به‌وجود میاید . بازارهای سرمایه از بازارهای ورقه ها بهادار دست نخستین ( بازار اول ) و بازارهای اسناد بهادار استوک ( بازار ثانویه ) تشکیل می گردند . ( ریموند پی , ۱۳۸۰ )
به نظر اقتصادی , یک کدام از وظیفه های دارای اهمیت بازارهای مالی , تسهیل تشکیل سرمایه است . شرکتهایی که درصدد تامین مالی بر می‌آیند , سندها بهادار ( داراییهای مالی ) خویش را در قبال مبلغی که واسطه های مالی یا این که خویش پس انداز کنندگان میپردازند , مبادله می نمایند . بعد از آن شرکتها آن وجوه را به طور سرمایه حقیقی ( داراییهای حقیقی و واقعی , نظیر : ساختمان , زمین . . . ) تبدیل می نمایند . فراگرد تکوین سرمایه به روش بدون واسطه و غیرمستقم به قرار ذیل است :

بطور کلی بازار دست اولیه , دو خصوصیت بیشتر داراست :

اولیه : بازاری است که در آن تشکیل سرمایه صورت می‌گیرد .
دوم : سهام و ورقه ها قرضه نشر داده شده شرکتها , برای اولین دفعه درین بازار عرضه می گردند و مورد خرید و فروش قرار میگیرند .
در قبال دادو ستدهای بعدی , سندها بهادار ( داراییهای مالی ) در بازارهای استوک ( ثانویه ) انجام می شود . به این ترتیب بورس ورقه ها بهادار یک بازار ثانویه سهام است که در‌این بازار , سهامی که پیشتر نشر داده شده شده‌است خرید و فروش می شود . ( خدابخش , ۱۳۸۴ )
مزایای حضور شرکتها در بازار ثانویه به قرار تحت است :
۱ . به کار گیری از معافیت های مالیاتی : شرکتهایی که در بورس مورد قبول قرار می گیرند تا مادامی که از لیست اداره بورس و سندها بهادار بیرون نشده باشند , میتوانند نسبت به نرخ مقطوع مالیات از ۱۰ درصد معافیت منفعت مند شوند .
۲ . قابلیت ارتقا سرمایه از شیوه بازار و قابلیت و امکان گسترش عمل : در بورس به جهت تمرکز سرمایه و تشکیل بازار هدفمند , قابلیت ارتقا سرمایه دوچندان بی آلایش خیس از هنگامی است که شرکتها درین بازار حضور نداشته باشندو در چنین شرایط مخارج بیشتری را متحمل می گردند .
۳ . تکثیر اسناد قرضه : براساس ضابطه تجارت این قابلیت و امکان برای موسسه ها سهامی عام قابلیت پذیر است .
۴ . ارتقا رقابت : بازار بورس برای شرکت ها پذیرفته شده این قابلیت را مهیا می‌آورد که سهام آن‌ها مورد داد و ستد قرار گرفته , در قبال رقبای خویش قیمت حقیقی آن‌ها رقم بخورد .
۵ . کسب وجهه و اعتبار : ورود بورس و عبور از فیلترهای نظارتی و کنترلی آن موجب ارتقا اعتبار آن ها شده , موجبات منافعی را برای کمپانی آماده به وجود می آورد .
. ۶امکان ارتقا اخذ وام ها از سیستم بانکی .
. ۷استفاده از تحلیل کارایی مدیران و کارشناسان بازار .
. ۸تعیین بها روزمره کل کمپانی به وسیله بازار .
. ۹ارائه تلاش تصمیم گیری مدیران با اعتنا به تغییرات بها سهام .
۱۰ . ساخت تغییرات اصلی و روشن سازی در سیستم های گزارش دهی مالی و طرح ریزی کمپانی .

 

 

مزایای شرکتها در بازار بورس

 

 

نقش ابزارهای مالی

تمدن اصطلاحات تخصصی مالی , کلمه instrument را بعنوان ابزار مالی شناخته و آن را بعنوان یک مدرک قانونی و رسمی مثل سهام و ورقه ها قرضه و یا این که بقیه ابزارهای مالی تعریف می نماید .
داراییهای مالی بعنوان داراییهای نامشهود طبقه بندی میگردند . مالکیت بودجه مشهود با نشر یک کدام از اشکال داراییهای مالی , ابزار بدهی یا این که ابزار سرمایه تامین مالی می شود . این داراییها به سه تیم طبقه بندی می گردند :
مجموعه اولیه : بدهی‌ای که ادعای مقابل آن اثبات است . صاحب و مالک بدهی ( دارای اسناد ) از سود , مبلغ ثابتی را مطالبه می نماید که از این رو این ابزار را ( ابزار با درآمد اثبات ) می نامند .
مجموعه دوم : صاحب و مالک سرمایه ( دارای سهام یا این که سهامدار ) از سود , باقی مانده را مطالبه مینماید , به عبارت دیگر بعداز پرداخت به دارندگان ابزار بدهی , پولی بر مبنای عایدات به دارای این بودجه می‌پردازد .
تیم سوم : بعضی از سندها بهادار آمیزه‌‌‌ای از هردو تیم را مطالبه می نمایند , و ابزار مالی در اختیار آنان دوزیستی یا این که دو رگه نامیده می شود که سهام ممتاز و اسناد قرضه قابل تبدیل از این مجموعه می باشند .
غیر از سه تیم یادشده , ابزارهای مشتقه ای هم وجود دارا‌هستند که مشتق شده از داراییهای مالی یاد شده هستند . به عبارت دیگر در بعضی از قراردادها , طرف قرارداد یا این که مجبور است و یا این که این حق را دارااست که یک بودجه مالی را در هنگامی در آتی بخرد یا این که بفروشد . بهای این‌گونه قراردادها از بهای آن بودجه مالی , گرفته شده‌است . از این رو این قراردادها را اسناد مشتقه می‌نامند . مهم‌ترین این ابزارها , قراردادهای آینده یا این که آتی و قرارداد اختیار داد و ستد میباشند

    ارسال دیدگاه

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

    13 + 13 =