راهنمای سرمایه گذاران غیرحرفه ای برای سرمایه گذاری در بورس

 راهنمای سرمایه گذاران غیرحرفه ای برای سرمایه گذاری در بورس

 

 

۱ . در حالتی که که پس انداز شما تحت ۳۰ میلیون ریال است , سفارش نمی‌شود که در بازار سرمایه سپرده گذاری فرمایید . شایسته ترین محل برای سپرده گذاری این وجوه بازار پول یعنی بانک هاست . علت آن است که قابلیت و امکان نیاز فوری شما بدین وجوه فراوان بالا خواهد بود , و خوبتر است از چنین حداقلی برای پشتیبان معاش خویش استعمال فرمائید , و این پس اندازها را به شکلی نگاه دارید که نقدشوندگی بالا دارا هستند , و فارغ از ریسک اند .

۲ . در حالتی که با مبالغ در اختیار می‌توانید کاری را آغاز نمایید که دوست دارید , یعنی خویش مستقیماً آن را به یک بودجه سرمایه ای ( به یک عمل فیزیکی و عملی ) تبدیل نمایید , به عوض اینکه سهام بخرید , خوب تر است به عبارتی عمل را بکنید . اما , بایستی مطمئن گردید که در آن عمل پیروز می‌شوید . به این ترتیب , به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌شود که وسیله فعالیت خویش را بفروشید و به خرید و فروش سهام بپردازید . مثلاً , سفارش نمیشود کامیون خویش را که وسیله عمل شماست و یا این که سوله لباس دوزی , اموزشگاه ماهر , مطب و یا این که کمپانی خویش را بفروشید و با آن در بازار سرمایه حضور یابید . اولیه بایستی فعالیت خویش را بتوانید انجام دهید و سپس در بازار سرمایه , پس اندازهای خویش را سپرده گذاری نمایید .

۳ . تسکین دهنده ضرورتی تام داراست و برای هر شهروند اهل ایران و خانواده وی تنظیم آرامبخش امری با اهمیت است . به این ترتیب , در حالتی که در بین خرید تسکین دهنده و خرید سهام میخواهید تصمیم بگیرید , پیشنهاد میکنیم نسبت به خرید تسکین دهنده مبادرت نمایید . هیچوقت آرامبخش خویش را نفروشید تا وجوه آن را به خرید سهام اختصاص دهید .

۴ . در صورتی‌که ماهر نیستید , وام ها نگیرید و از سایرافراد قرض نکنید تا سهام بخرید . به اشخاصی نیز که مدعا اند وجوه شمارا به نرخ بالایی از شما اخذ می نمایند تا در بازار سپرده گذاری نمایند , وجهی ندهید .

 

 

 راهنمای سرمایه گذاران غیرحرفه ای برای سرمایه گذاری در بورس

 

 

۵ . در صورتی تا به اکنون سهام نخریده اید , آگاه باشید که خرید سهام متضمن اخذ سود , اخذ سهام جایزه , کمپانی در جلسات سالیانه ای که مجامع همگانی اسم داراست و هم کمپانی در ارتقا سرمایه است . به این ترتیب , بایستی با این موضوعات معمولی که سود چه می‌باشد , شرکت های چه طور ارتقاء سرمایه می دهند , و چه طور می بایست در مجامع همگانی حضور یابید , آشنا گردید . به علاوه , در صورتی‌که سهام دارید , حتماً در مجامع همگانی شرکت های حضور یابید تا فرآیند عمل را فرابگیرید .

۶ . درصورتی که تا به امروز سهامی نخریده اید , سفارش میشود برای برهه زمانی چندین روز در محل یکی تالارهای بورس یا این که تالارهای مخصوص حضور یابید و در آن محل داده ها را دنبال نمایید . نیز چنین از روش وبسایت www . irbourse . com و یا این که دیگر تارنما های موسسات دارای اعتبار کارگزاری و سپرده گذاری و بقیه اشخاصی که وب سایت های دارای اعتبار دارا‌هستند , داده ها بگیرید و یا این که مجله های اقتصادی را بخوانید . مطلوب است در‌صورتی‌که بتوانید ۱۰ یا این که ۱۵ روز گذشته از مبادرت به خرید سهام , در تالارهای بورس و یا این که تالارهای منحصربه‌فرد کارگزاران حاضر گردید و با مراحل سپرده گذاری آشنا گردید . در صورتی‌که تا به هم اکنون سهامی نخریده اید , لایق است در یک کدام از کلاس های کوتاه مدتی که راهنمای سپرده گذاری است , کمپانی نمائید . هم اکنون , کلاس های زیادی تشکیل می شود .

۷ . آنگاه که تمایل به خرید سهام می‌گیرید , باخبر باشید که سهام دارنده ریسک است . به این ترتیب , به سودآوری شرکت های و مخصوصاً سودآوری همیشگی آن‌ها ( سود عملیاتی ) دقت یگانه نمائید . در حالتی که تابه درحال حاضر سهام نخریده اید , حتماً از شرکتهای بزرگ آغاز نمایید و فورا وارد خرید سهام شرکتهای کوچک و میانگین نشوید ( به بندهای ۱۱ و ۱۲ رجوع‌کنید ) .

۸ . از دهانزد و دنبال روی و تصمیم گیری براساس دهانزد خودداری کنید . اندیشه نکنید که در بازار سرمایه اعجاز صورت می‌دهد . احتمالا افرادی در تالارهای بورس و یا این که در جاهای دیگر باشند که قصد دادن داده ها خطا به شما دارا‌هستند تا از آن شیوه , خویش فایده مند شوند . مثلاً , به شما می‌گویند سهمی را بخرید که شرایط قابل قبولی ندارد و شما فردا آن سهم را می‌خرید , درحالی که شاید خویش آنها فروشنده آن سهم باشند . یا این که احتمالا به شما بگویند فلان سهم را بفروشید , درحالی که خودشان فردا خریدار آن سهم باشند . براین اساس , از اشخاصی که اعتماد دارید مشورت کردن بگیرید و به هیچ وجه در ادامه شایعات نروید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *