نحوه معاملات آنلاین و خرید و فروش اینترنتی سهام

نحوه معاملات آنلاین و خرید و فروش اینترنتی سهام

 

 

نحوه معاملات آنلاین و خرید و فروش اینترنتی سهام

رييس اداره بورس و اسناد بهادار جزئيات خريدو فروش مستقيم و الكترونيكي سهام شركت‌هاي بورسي را اعلام كرد تا از اوايل فروردين ۸۹ يكي از آرزوهاي بزرگ بورس ۴۱ ساله كشور برآورده شود .

بورس اسناد بهادار ايران باسابقه ۴۱ ساله‌اي كه دارااست , تاكنون نتوانسته است شاهد معاملات الكترونيكي سهام به مثل بيشتر بورس‌هاي دنيا باشد . رفع اين خلاء در شرايطي طي سال‌هاي اخير مورد اعتنا اكيد مسوولان بازار سرمايه قرار‌گرفته و يكي از آرزوهاي ديرينه سهامداران و سرمايه‌گذاران ايراني و خارجي به کار گیری از مزيت‌هاي خريد و فروش اينترنتي سهام فارغ از حضور فيزيكي و خلاصي از معاملات سنتي سهام بوده و می‌باشد .
فعالان و مسوولان اوليه و قديمي بازار سهام كشور از ۱۵ بهمن ۱۳۴۶ با تخته سياه و دفتر کار و دستك و چرتكه مبادرت به خريد و فروش سهام محدود حداكثر ۱۰۲ شركت تا سال ۱۳۵۷ مي‌كردند , ولی پس از راه‌اندازي مجدد بازار سهام در سال ۶۹ , تعدادی سال ارتفاع كشيد تا اولين دبير كل اداره بورس در دوران پس از انقلاب , ‌ نرم‌افزار زیر سيستم «داس» را از كانادا خريداري و در سالن حفظ کننده نصب كند .
اين سيستم كه مشكلات عديده و محدوديت‌هاي زيادي را براي كارگزاران و سهامداران محدود و حداكثر ۵/۱‌ميليون نفري ايجاد كرده بود و يكي از مانع ها اصلي در توسعه و گسترش بازار سهام ( علاوه بر تك محصولي بودن آن و مورد ها متفاوت ديگر ) , فقدان سيستم جامع و آپ دیت با فناوري پيشرفته و بهره‌مندي از قابليت‌هاي سامانه نوين و الكترونيكي و استعمال از اينترنت براي معاملات مستقيم بود .
بر طرف كردن اين خلاء نيز ۱۱ سال ارتفاع كشيد تا اينكه از آذرماه سال قبل سيستم جديد معاملات موسوم به «جم» به وسیله مديران بازار سرمايه تهيه و به‌كار‌گرفته شد تا زمينه اصلي معاملات الكترونيكي سهام و توسعه بازار آماده شود . اين سيستم با وجود برخي ايرادات با رضايت كارگزاران و سهامداران مواجه شده كه مديران اداره بورس و سندها بهادار از یکسری سال قبل در تكاپوي راه‌اندازي خريد و فروش اينترنتي و مستقيم سهام می باشند . به اين مراد مديران و كارشناسان اداره سفرهاي چندين باره‌اي به كشورهايي زیرا مالزي , اندونزي , چين , هنگ كنگ , برزيل , فرانسه و غيره انجام داده تا با كسب تجربه از بورس‌هاي ديگر زمينه به وقوع پیوستن آرزوي ديرينه خريد و فروش اينترنتي مهیا شود .
در اين ميان علي با تقوا آبادي رييس اداره بورس و سندها بهادار يكي از برنامه‌هاي اصلي و اصلی سال جاري بازار سرمايه را به‌كارگيري روش جديد معاملات اعلام كرده بود . درحال حاضر در شرايطي كه كمتر از دو ماه به پايان سال باقي‌مانده , وي جزئيات معاملات مستقيم و الكترونيكي سهام را اعلام كرده كه در اين گفت‌وگو مي‌خوانيد .

 

 

 

نحوه معاملات آنلاین و خرید و فروش اینترنتی سهام

 

 

شیوه معاملات آنلاین و خرید و فروش اینترنتی سهام

نقش كارگزار در چرخه آن‌لاين تريدينگ
يكي از هدف ها اصلي شما و اداره بورس و سندها بهادار به‌كارگيري امكانات بسيار كاربردي فضاي مجازي اينترنت و اینترنت در خريد و فروش سهام معاملات الكترونيكي بوده است . پيش از اين نیز اعلام كرده بوديد سيستم داد و ستد مستقيم و اينترنتي سهام تا پايان سال نهايي خواهد شد . در اين ارتباط چه اقداماتي صورت گرفته و اين انگیزه در چه مرحله‌اي قرار دارد؟

مبنی بر تفاهم نامه‌هايي با برخي بورس‌هاي دنيا , خوشبختانه سيستم on line tarding نهايي شده و از تجربه ديگر بورس‌ها در راه‌اندازي خريد و فروش اينترنتي سهام در ايران به صورت كامل به کار گیری شد . در اين خصوص تعدادی همكار فني اداره بورس و شركت مديريت فناوري با حضور در بورس مالزي از نزديك تمام امكانات سخت‌افزاري و نرم‌افزاري آن را ديدند و به کارگیری كردند .

بورس مالزي چه مقطع از رويه معاملات مستقيم و اينترنتي سهام فایده مي‌برد؟
یک سری مدتي است كه بورس مالزي از آخرين فناوري‌ها به کار گیری مي‌كند . ما نیز از مدت‌ها پيش مطالعات و بررسي‌هاي تمامی جانبه‌اي را انجام داده‌ بوديم و از اين داده ها بورس مالزي فایده برديم .

بررسي‌هاي شما از چه سالي بود؟
به دليل پایین «داس» بودن سيستم معاملات قبلي , امكان استعمال از اينترنت وجود نداشت . البته يكي از قابليت‌هاي نرم‌افزار جديد معاملات كه ذیل ويندوز است , همين آن‌لاين تريدينگ است .

 

    ارسال دیدگاه

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

    پنج × 1 =