چگونه در بورس سرمایه گذاری کنیم؟

 

 چگونه در بورس سرمایه گذاری کنیم؟

 

 

 

چه طور در بورس سپرده گذاری کنیم؟

با وجود کار بورس ورقه ها بهادار تهران از سال ۱۳۴۷ و گذشت حدود ۳۵ سال , تعداد کسانی که دراین باره به خرید و فروش می پردازند ناچیز است و دانایی همگانی نسبت بدین دسته تجارت در تراز مناسب نیست . اکثر زمان ها سرمایه‌گذاران با روش‌های مرسوم سپرده گذاری و مفاهیم آن شناخت کافی ندارند . سرمایه‌گذاری در بورس سندها بهادار سوای به کار گیری از ابزار بی آلایش نیست و با وجود شرکت‌های مختلف آشنایی و تعیین آن ها سخت خواهد بود . البته در عصر داده ها فارغ از آشنایی روش‌های سرمایه‌گذاری و تعیین سهام ورود به میدان خرید و فروش نا امیدی به همراه خواهد آورد . درین مبحث و در‌پی آن به صورت بی آلایش با مفاهیم سرمایه‌گذاری و فرایند اولیه عمل درین بازار آشنا می شوید . بایستی بیان کنم که با یادگرفتن روش‌های سپرده گذاری و مدل‌های نو داد و ستد , لذت بیشتری از بازی سندها بهادار می‌برید و هر آنچه یاد میگیرد با عشق امتحان خواهید کرد .

آشنایی سپرده گذاری

سپرده گذاری تعاریف متفاوتی را در خویش جای داده است و درمعنای اقتصادی آن عبارت است از مخارجی که صرف ارتقاء یا این که محافظت ذخیره سرمایه می‌شود . ولی معنی فراگیر آن در بازار سندها بهادار به طور پایین آمده است :
«سرمایه‌گذاری تصمیمی است که مبنی بر آن سرمایه‌گذار مصرف کنونی خویش را در عوض بدست آوردن مصرف بیشتر در آتی به تاخیر می اندازد . »
انگیزه شخصی که در بازار اسناد بهادار کمپانی می نماید مشخص و معلوم است . وی برای بدست آوردن سود و کسب منافع بیشتر درین بازار قدم می‌نهد . وقتی که سرمایه‌گذار یک کاغذ بهادار را خریداری می‌نماید سپرده گذاری صورت پذیرفته است , ولی خرید یک منزل به قصد معاش سپرده گذاری محسوب نمیشود . در حقیقت فرد سرمایه‌گذار به آرزو بدست آوردن ارزشی در طول آتی از ارزش‌های کنونی صرفنظر می‌کند . در صورتی کارداران ترغیب کننده برای سپرده گذاری وجود نداشته باشد , اشخاص به صورت معمول مصرف کنونی را به مصرف آتی ترجیح میدهند . به این ترتیب شخص سرمایه‌گذار می بایست از سرمایه‌گذاری کنونی خویش توقع بدست آوردن راندمان مثبت داشته باشد و بهره‌مندی از گنج و فرصت‌های مصرف در آتی ترغیب کننده او خواهد بود .

سرمایه‌گذاری به صورتهای دیگری هم تعریف شده‌است :

– سرمایه‌گذاری خرید اقلام میزان دارایی و یا این که ورقه ها بهاداری است که میزان راندمان و ریسک مورد توقع آن دارنده تناسب باشد .
– سرمایه‌گذاری خرید اقلام بودجه و یا این که اسناد بهاداری است که با گذشت زمان سبب ساز به تولید درآمد و ارتقا قیمت برای سرمایه‌گذار خواهد شد .
سرمایه‌گذاری در تسکین دهنده و زمین یک‌سرمایه‌گذاری حقیقی وواقعی نامیده‌ می گردد . انگیزه این مدل سرمایه‌گذاری ساخت فرآورده و سرویس ها با انگیزه بیشینه کردن گنج است . در بنا شده در دوران تورم , اشخاص برای تولید درآمد و فرار از کاهش بها پول مبادرت به خرید کالاهای بادوام و دارایی‌های حقیقی می کنند . این مدل سرمایه‌گذاری هیچ گونه درآمد سرازیر و منظمی برای سرمایه‌گذار پیرو نخواهد داشت .

 

 

 

 چگونه در بورس سرمایه گذاری کنیم؟

 

 

مراحل سرمایه‌گذاری

بیشتر از آنچه در زمینه‌ی تجزیه و نظارت سهام بایستی به آن اعتنا شود , روند سرمایه‌گذاری خواهد بود . یک سرمایه‌گذار بایستی به روند کلی سرمایه‌گذاری بیاندیشد که در تحت خلاصه‌ای از آن آمده است :
آ . مشخص و معلوم کردن هدف‌های کوتاه‌مدت , میان‌مدت و بلند‌مدت
ب . انتخاب میزان ریسک و راندمان مورد توقع
پ . شناسایی و محاسبه ریسک و راندمان ورقه ها بهادار
ت . مشخص و معلوم کردن سبد با صرفه از ورقه ها بهادار یا این که میزان دارایی
ث . اندازه‌گیری تلاش نتیجه ها از سرمایه‌گذاری
ج . آشنایی ساختار بازار سرمایه
ح . یادگیری و آشنایی ضوابط خرید و فروش در بازار سندها بهادار
بعد از برآورد میزان ریسک و راندمان , سرمایه‌گذار می بایست نقدینگی ضروری جهت خرید سهام را مهیا کند . کارشناسان و مدیران پرتفوی سفارش می‌نمایند که موجودی نقدی بابت خرید سهام خوبتر است که از پس‌انداز , اضافی گنج و یا این که ارث تامین شود و تاکید می نمایند از تامین مالی به صورت قرض یا این که وام خودداری کنند . چرا‌که در بعضا مورد ها چشم میشود که کسانی با فروش اقلام حتمی ما یحتاج مبادرت به سرمایه‌گذاری کرده‌اند .

چه گونه در بورس سپرده گذاری کنیم؟

عصر سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذار می بایست معین نماید که برای چه عصر هنگامی سرمایه‌گذاری خواهد کرد . به ابلاغ دیگر خرید سهام برای چه دوره‌ هنگامی صورت میگیرد که اما به انتظارات فرد سرمایه‌گذار مربوط است . در واقع دیدگاه اشخاص برای در لحاظ تصاحب کردن عصر سرمایه‌‌گذاری گوناگون است . بعضا از صاحبنظران عصر سه ساله سرمایه‌گذاری را تحت عنوان شایسته ترین زمان جهت سرمایه‌گذاری میپندارند .
نکته حائض اهمیت آن است که سرمایه‌گذاری با مضمون‌ سفته‌بازی گوناگون است

 

    ارسال دیدگاه

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

    یک + 4 =