زيان ده شدن ۷۰ درصد شركت‌هاي كارگزاري در چند سال اخير

 زيان ده شدن 70 درصد شركت‌هاي كارگزاري در چند سال اخير

 

 

به نقل از بورس نیوز به گزارش ایلنا : در سال‌هاي اخير حجم معاملات در بازار سرمايه به شدت كاهش يافته و اين فرمان سبب ساز به كاهش حجم درآمد كارگزاران شده و از سوي ديگر هزينه‌هاي نيروي انساني و هزينه‌هاي تكليفي اداره و شركت بورس بر كارگزاران , باعث به زيان‌ده شدن كارگزاران شده تا آنجا كه با مروري بر ترازنامه‌هاي شركت‌هاي كارگزاري شاهد زيان‌ده شدن ۷۰ درصد شركت‌هاي كارگزاري شديم .

دبير كانون كارگزاران بورس اسناد بهادار در گفت‌وگو با خبر نگار ايلنا با بيان مقاله فوق به تشريح وضعيت صنعت كارگزاري كشور پرداخت و اظهار داشت : صنعت كارگزاري زيرگروه صنعت واسطه‌گري مالي است و در طبقه‌بندي شغل ها و صنايع , واسطه‌گري‌هاي مالي عمدتا مشتمل بر بانك‌ها , ‌بيمه‌ها و بورس‌ها می‌باشند كه هر سه آن‌ها مصداق واسطه‌گري مالي می‌باشند . بورس , ارگان سرمايه‌گذاري , صندوق سرمايه‌گذاري و كارگزاران نيز زيرمجموعه بازار سرمايه محسوب مي‌شوند .

وي به رویش صنعت كارگزاري در ساير كشورها اشاره كرد و ذکر کرد : در دنيا با پرورش سيستم ارتباطي و الكترونيك كه سبب ساز دگرگون سازی شگرف در صنايع شده , شاهد تحولات اساسي درواسطه‌گري‌هاي مالي هستيم تا آنجا كه حتي بانك‌ها تمام تبادلات الكترونيك و رابطه با مشتري را از طريق سيستم‌هاي الكترونيك انجام مي‌دهند .

در ساير بورس‌ها نیز پرورش سيستم الكترونيك و ارتباطي سبب تغيير و دگرگون سازی اساسي شده به طوري كه ۱۰۰ درصد تراكنش‌ها در بورس كشورهاي ديگر , الكترونيك است كه مي‌توان اين ارتباط را درباره سهامداران با كارگزاران , ‌كارگزاران با بورس و بورس با اتاق پاياپاي مشاهده كرد . به صورت كلي كليه جريان‌هاي اطلاعاتي اعم از توليد , تحلیل و توزيع در بورس ساير كشورها الكترونيك است .

خرازي به‌دنبال ادامه داد : در ساير كشورها سرعت دريافت پیشنهاد مشتري‌ها , كنترل آن , اعطاي پیشنهاد به بورس‌هاي متفاوت به طور الكترونيك انجام مي‌شود , اين فرآيند سبب ساز افزايش سرعت در دريافت و ميزان كنترل بيشتر شده و در پی آن هزينه‌ها نيز كاهش يافته و به دليل رقابت بين بورس و واسطه‌گري مالي , هزينه تبادلات سال‌هاي اخير , كاهش يافته است .

وي به‌دنبال خاطر نشان شد : كارگزاران در بازار فاركس سه هزارم رقم خريد , كارمزد دريافت مي‌كنند تا آنجا كه در بازار كالايي نيز كارمزدها پايين آمده و در ادامه اين فرمان حجم معاملات و گردش معاملات بالا رفته در نتيجه درآمد كل شركت‌ها خيلي فراتر از سال‌هاي پیشین شده‌است .

به نحوي كه با سقوط ۷۰ درصدي قیمت بورس‌ها در عالم , بعداز پیدایش چالش مالي پیرو افزايش گردش معاملات در بورس كشورها , درآمد شركت‌هاي بورسي و كارگزاران كشورهاي پيشرفته مالي نسبت به سال پیشین بالا رفت .

وي به‌دنبال ادامه داد : كارگزاران تحت عنوان واسطه‌گري مالي در سال‌هاي اخير در سمت ارائه سرويس جامع مالي سوق پيدا كردند و خدماتي نظیر مديريت ريسك , مديريت پرتفوي و اشکال سرویس ها جانبي بورس‌ها را ارائه مي‌دهند .

 

 

 زيان ده شدن 70 درصد شركت‌هاي كارگزاري در چند سال اخير

 

 

به گفته دبير كانون كارگزاران : درآمد كارگزاران سرویس ها جامع در دنيا از محل سرویس ها و سرويس‌هاي جديد , بيش از درآمد آتي از محل كارمزد معاملاتشان است .

وي به‌دنبال به فعاليت‌ شركت‌هاي كارگزاري كشور در سال‌هاي اخير اشاره كرد و ذکر کرد : از سال‌هاي اخير صنعت كارگزاري كشور نيز با رویش كمي و كيفي مواجه بوده است و بسياري از كارگزاران شعب مختلفي در سراسر كشور داير كرده و نيروهاي انساني خویش را افزايش دادند و با دريافت جواز به ارائه سرویس ها خصوصي به مشتري‌ها پرداختند . همچنين كارگزاران مشتري‌هاي خویش را افزايش داده و تعدادي از آن‌ها جواز سرمايه‌گذاري مجاز دريافت كردند و تعدادي نيز جواز سبد گرداني اختصاصي گرفتند .

وي درپی خاطر نشان کرد : ۳۰ شركت كارگزاري , جواز پذيرش شركت‌هاي جديد در بورس را دريافت كردند وتعداد زيادي از آن ها علاوه بر فعاليت در بورس اسناد بهادار در بورس كالا و فرابورس نيز فعاليت مي‌كنند . به اين ترتيب شركت‌هاي كارگزاري در سه سال اخير بزرگ شده و حجم فعاليت‌هاي آن ها نيز افزايش پيدا كرده است .

وي در پی به مسافت صنعت كارگزاري كشور با ساير كشورها اشاره كرد و ادامه داد : با روش‌ها و ساختار قبلي حاكم در صنعت كارگزاري , امكان توسعه و گسترش اين صنعت در كشور نیست به طوري كه مسافت بين صنعت كارگزاري ايران با ساير كشورها بسيار زياد است ; به ویژه در روش‌ها , ‌نرم‌افزارها و گونه و ميزان سرویس ها بیان شده . يكي از بهترين راه‌هاي تسريع در حل اين اختلاف , فعاليت كارگزاران در بورس ساير كشورها است و همچنين ورود كارگزاران كشورهاي ديگر به ايران كه سبب انتقال علم و تمدن صنعت كارگزاري خواهد شد .

    ارسال دیدگاه

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

    13 − 11 =