عرضه سهام بانک تجارت در بورس ایران

عرضه سهام بانک تجارت در بورس ایران

 

رفلکس خارجي فروش ۷ دقيقه‌اي سهام بانك تجارت

به نقل از خبرگزاري عجم , روز دو شنبه پیشین در حالي ۶۲۶ ميليون سهم بانك تجارت به قيمت هر سهم ۱۲۰ تومان در پهنا ۷ دقيقه به فروش رسيد كه واگذاري دومين بانك دولتي و مشمول اصل ۴۴ مورد اعتنا شبكه بي بي سي قرار گرفت .

شبكه تلويزيوني بي بي سي فارسي در شرايطي شب قبل در یکسری نوبت عرضه برنده سهام بانك تجارت را منعكس كرد كه شبكه خبري اين رسانه آورده است دیروز ( ۲۸ ارديبهشت ) سهام بانك تجارت تحت عنوان چهارصد و چهل و نه‌ امين شركت بورسي در فهرست نرخ‌هاي تابلوي اصلي بازار اولیه و در آرم ( وتجارت ( عرضه و ۷ دقيقه‌اي‌ ۶۲۵ ميليون و۶۲۳ هزار سهم از سهام بانك ( متساوی ۶ درصد ) به فروش رسيد .
۵ درصد سهام اين بانك با قيمت هر سهم ۱۲۰ تومان و يك درصد آن با قيمت هر سهم ۱۲۳ تومان به فروش رسيد .

اين شبكه خبري با اشاره به اينكه بانك‌هاي دولتي با حجم زيادي از مطالبات معوق روبرو هستند و وام گيرندگان پول‌هايشان را پس نمي‌دهند , گزارش بانك مركزي ايران را مدنظر قرار داده و اعلام كرده بانك‌ها ۳۳ هزار ميليارد تومان ( ۳۳ ميليارد دلار ) مطالبات معوق دارا‌هستند كه بخشي از آن نيز مرتبط با بانك تجارت است .

 

 

عرضه سهام بانک تجارت در بورس ایران

 

 

در اسفند ماه سال پیشین نيز بخشي از سهام بانك ملت تحت عنوان اولين بانك دولتي ايران در بورس عرضه شد و بخش اعظم سهام آن به وسيله شركت‌هاي بزرگ سرمايه‌گذاري خريداري شد .

بي بي سي خاطر نشان کرد : سهام بانك تجارت در شرايطي در بورس تهران عرضه شده‌است كه در دو ماه قبل شاخص بورس به روش چشمگيري پرورش داشته است و بخش عمده‌اي از سقوط شاخص‌هاي در ماه‌هاي پاياني سال را جبران كرده است .

گزارش‌ها نشان مي‌دهد كه نيمي از رویش يك هزار واحدي بورس تهران مرتبط با شركت مخابرات ايران بوده كه بزرگترين شركت حاضر در بورس است و حدود يك هفتم بها بورس را در اختيار داراست .

برخي تحليلگران بازار سرمايه اين رویش را طبيعي نمي‌دانند و معتقدند عواملي نظير در پيش بودن فصل مجامع شركت‌هاي بورسي سبب تقاضا براي خريد سهام شركت‌هايي شده كه سود توزيع مي‌كنند .

زمینه ديگري كه سبب ساز شده تا بازار بورس با استقبال روبه رو شود فقدان گزينه‌هايي غير از بورس براي سرمايه‌گذاري است . ركود در بازار مسكن سبب ساز شده تا برخي سرمايه‌ها در راستای بورس هدايت شود .

ادله ديگري كه به رونق بازار كمك كرده است عرضه شركت‌ها و سازمان‌هاي دولتي نظير بانك تجارت است كه سرمايه‌گذاران را به تكاپو واداشته تا بخشي از سهام اين شركت‌هاي بزرگ را خريداري كنند . اين مجموعه منافع كوتاه دوران را به منافع بلند بازه ترجيح داده‌اند .

    ارسال دیدگاه

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

    پنج × 4 =