بزرگ‌ترين ورشكستگي صنعتي در تاريخ آمريكا : جنرال موتورز

 بزرگ‌ترين ورشكستگي صنعتي در تاريخ آمريكا : جنرال موتورز

 

جنرال موتورز به طور رسمی ورشکسته شد

بالاخره بعداز مدت‌ها مشاجره و اذعان کرد و گو درخصوص حالت جنرال موتورز آمريكا , ‌اين کمپانی خودروسازی ديروز يعني اولیه ژوئن سال ۲۰۰۹ میلادی به طور رسمی اعلام ورشکستگی کرد و براین اساس شركتی با قدمت یك قرن كه وقتی نشانه توان و پویایی اقتصادی آمريكا بود , پایین مالكیت و چتر حمایتی دولت‌ اين كشور قرار مي‌گیرد .
‌اين سومی ورشكستگی بزرگ در حین مورخ آمريكا و مطرح ترین ورشكستگی در صنعت‌اين كشور محسوب مي‌شود . جنرال موتورز در سال ۱۹۰۸ تاسیس شد و در طی سال‌های ۱۹۳۱ تا ۲۰۰۸ ركوردار فروش ماشین در دنیا بود . البته از سال ۲۰۰۸ به سپس شركت ژاپنی تویوتا به پرفروش ترین شركت خودروسازی در دنیا تبدیل شد . سهم جنرال موتورز از بازار ماشین در سال ۱۹۵۴‌ , ۵۴‌درصد بود كه‌اين رقم در سال ۲۰۰۸ به ۲۲‌درصد كاهش یافت .
پایانی سالی كه‌اين شركت از فعالیت‌های خویش سود بدست آورد , سال ۲۰۰۴ بود . طی سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸‌اين شركت به صورت مداوم ضرر و زیان كرده و تا كنون حجم زیان‌های‌اين شركت به ۸۸‌ميليارد دلار رسیده است . ‌اين کمپانی که با به کار گیری از منشور یازده ضابطه , اعلام ورشکستگی نموده است , طی ۶۰ تا ۹۰ روز آينده با ساختاری نو وارد بازار مي‌شود و در‌اين مقطع با استعمال از ۱/۳۰‌ميليارد دلار یاری مالی دولت مي‌تواند توان رقابت خویش را در بازار بدست آورد و با خودروسازان بزرگ آسیایی و اروپایی رقابت نماید .
باراک اوباما , رییس جمهوری آمريكا و فریتز هندرسون , رئیس دلیل جنرال موتورز پس از اعلام ورشکستگی رسمي‌در نیویورک سخنرانی کردند و به مردمان و سهامداران اطمینان دادند که حال و روز اقتصادی ‌اين کمپانی تصحیح مي‌شود و جنرال موتورز با اقتدار بیشتری به صحنه گشوده مي‌گردد . هندرسون در‌اين مورد بیان کرد : «امروز یک روز تاریخی در اقتصاد آمريكا است , چون وسیع ترین خودروسازی آمريكا و قدیمي‌ترین خودروساز‌ اين مرزوبوم ورشکسته شده‌است . »‌
اين کمپانی برای ۲۳۰‌هزار نفر در سراسر عالم زمان شغلی‌ايجاد نموده است و روزمره ۲۰‌هزار اتومبیل در سراسر عالم ایجاد مي‌کند . مطالعات نشان مي‌دهد معاش بیشتر از یک میلیون نفر از ساکنان آمريكا به بقای‌اين کمپانی مربوط است . جنرال موتورز ۵۴‌هزار نیروی عمل فعال در آمريكا دارااست که بعداز اعلام ورشکستگی و تعطیلی‌اين واحدها ۲۱‌هزار نفر از آن‌ها اخراج خواهند شد .
بر پایه ی طرح ورشكستگی جنرال موتورز طی ۶۰ تا ۹۰ روز حجم‌اين شركت تا حد قابل ملاحظه‌ای كاهش مي‌یابد و جنرال موتورزی كوچك خیس ظهور خواهد یافت . در راستای‌اين سیاست ۱۱ مركز جنرال موتورز به صورت كامل تعطیل خواهد شد و سه مركز دیگر هم به صورت موقت تعطیل مي‌شوند .
قرار بر این است یکی کارخانه‌هایی که به صورت فعلا تعطیل شده‌ است , پس از طی شدن مقطع زمان ۹۰ روزه مجدد بازگشایی شود و‌اين توشه از آن برای ساخت خودروهای کوچکی که بازار بیشتری دارا هستند , استعمال خواهد شد‌ . قرار بر‌اين است ۴۰‌هزار نفر از کارگران ساعتی از مجموع ۶۱‌هزار خدمتکار ساعتی سرگرم در‌اين سرزمین اخراج شوند .
همچنين قرار بر‌اين است ۵/۷۲‌درصد از سهام کمپانی تازه‌اي که تشکیل خواهد شد به دولتهای آمريكا و کانادا وابستگی داشته باشد و ۵/۱۷‌درصد مابقی سهام‌اين کمپانی به اتحادیه کارگران خودروسازی واگذار شود . سهامداران کنونی هم هیچ سهمي‌در کمپانی نو نخواهند داشت و با اخذ بها سهام خویش از‌اين کمپانی به طور رسمی بیرون مي‌شوند . به همین بهانه اکثری از تحلیلگران صنعت اتومبیل , شرکتی که پس از ورشکستگی روی فعالیت مي‌آید را خیر جنرال موتورز کنونی بلکه کمپانی موتور مدنی government motor مي‌نامند و بر‌اين باورند مدنی شدن مطرح ترین کمپانی صنعتی آمريكا نمادی از تغییر‌و تحول جهت سیاست‌های اقتصادی دولت آمريكا است .’

 

 بزرگ‌ترين ورشكستگي صنعتي در تاريخ آمريكا : جنرال موتورز

روز شمار ورشکستگی اصلی ترین خودروساز جهان

کمپانی خودروسازی جنرال موتورز در طول روز نخستین ژوئن سال ۲۰۰۹ میلادی به طور رسمی با به کار گیری از منشور یازده اعلام ورشکستگی کرد و از ۱/۳۰میلیارد دلار یاری مالی دولت استعمال کرد .
سی ان ان در گزارش خویش که پس از اعلام ورشکستگی جنرال موتورز ارائه داده است به ارائه تاریخ‌هاي مهم و اتفاقاتی پرداخته است که سبب ساز به ورشکستگی مطرح ترین خودروساز عالم و قدیمی‌ترین خودروساز شد . بر پایه ی گزارش پخش شده به وسیله سی ان ان تاریخ‌هاي حیاتی و تاثیرگذار در ورشکستگی این خودروساز بنابراین است :
۱۸ نوامبر سال ۲۰۰۸ میلادی : مدیرعامل شركت‌های جنرال موتورز و فورد و کرایسلر در گرد هم آیی قانونی کنگره مبادرت به ارائه توضیحاتی درخصوص شرایط اقتصادی کمپانی خویش و برآورد آتی کمپانی کردند . جنرال موتورز و کرایسلر در‌این نشست هشدار دادند ,

    ارسال دیدگاه

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

    هشت + 9 =