حباب یک سهم چیست و چگونگی شکل گیری حبابها در بازار سهام

 حباب یک سهم چیست و چگونگی شکل گیری حبابها در بازار سهام

 

 

حباب های قیمتی علیل نوآوری‌های فنی

«حباب ها اکثر اوقات با پیدایش پیشرفت‌های حقیقی و واقعی در تراز بهره‌وری و سوددهی اول یک بنگاه یا این که صنعت بوجود میایند , ولی مورخ نشان داده است که درین شرایط , سرمایه‌گذاران درخصوص توانایی‌های با اهمیت این اقتصاد مبالغه مینمایند . » گرین‌اسپن ( ۲۰۰۲ )
تعبیر میزان تغییرات کوتاه دوران بها دارایی‌ها در چارچوب بازارهای کارآمد و عقلایی کماکان یک معضل به حساب میآید . مطالعات تجربی اکثری نشان داده‌اند که قیمت‌های سهام نوعی «فراریت افراطی» از خویش نشان می دهند , به آن شکل که‌این قیمت‌ها به قدری تغییر و تحول می‌نمایند که تعبیر و تفسیر و تبیین آنان به‌واسطه تغییرات موادتشکیل دهنده بنیادین از قبیل سود سهام یا این که میزان وجوه در گردش امکان‌پذیر نیست . یکی دیگر از ویژگی‌های پررنگ ارزش دارایی‌ها , جهش استوار و متناوب این قیمت‌ها نسبت به تقریب قیمت ساختاری آنان است که به اصطلاح حباب قیمتی نامیده میگردد , پدیده‌ای که در حین مورخ می‌توان شواهد بخش اعظمی از آن را در کشورها و بازارهای متعدد یافت .
ارتقاء چشمگیر قیمت‌های سهام در ایالات متحده در زمان ده سال ۱۹۹۰ و متشابه ارتقا ارزش تسکین دهنده در ایالات متحده در میانه ده سال نخستین هزاره سوم , هر دو جزء این مدل حباب‌های قیمتی به اکانت میایند . مورد اولیه رونق سرمایه‌گذاری در بخش تجاری و تولیدی و مورد دوم هم ارتقاء سرمایه‌گذاری‌ها در بخش تسکین دهنده را به همراه داشت . البته از قضا هر دو مورد چندی بعد از آن با کاهش ارزش دارایی‌ها و لذا تغییر و تحول چینش شدید در بخش‌های سرمایه ذی‌ربط مواجه شدند به‌گونه‌ای که شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران درپی خلاص شدن از دست اضافی سرمایه‌ای بودند که در زمان این حباب‌ها تولید شده بود . جهش‌های هم‌زمان در ارزش دارایی‌ها و سرمایه‌گذاری در زمان ده سال ۱۹۲۰ هم سوابق داشته است . دوره‌ای که اکثری از ویژگی‌های آن شبیه حباب ۱۹۹۰ بود . در هر دو زمان موجی از نوآوری‌های تکنولوژیک , نوعی شوق واشتیاق ناشی از یک «عصر جدید» را در سرمایه‌گذاران تولید نمود . درین مقاله قصد‌داریم به بررسی بعضی ارتباط ها تاریخی بین حباب‌های قیمتی , نوآوری‌های تکنولوژیک و تخصیص غیرمناسب سرمایه بپردازیم .

حباب‌ها و شوق آغاز یک عصر نو
شیلر ( Shiller , 2000 ) در مطالعات خویش نشان داده است که سرمایه‌گذاران نسبت به نوآوری‌های تکنولوژیک عکس‌العمل نشان می دهند . به عقیده وی جهش‌های بزرگ در بها سهام معمولا با ظهور بعضا تفکرات سطحی و پذیرفتنی نزد فرهنگ وتمدن عامه پیرامون «عصر جدید» همراه می شود که سبب ساز اغراق در مزایای تکنولوژی تازه می گردد . تفکرات اقتصادی استارت یک عصر نو , نوعی جهش ناگهانی در بها دارایی‌ها و کنارگذاشتن معیارهای نظارت سنتی را به همراه میاورد .
وي چهار جهش بخش اعظم را در شاخص حقیقی و واقعی سهام S&P500 را نشان میدهد . شیلر هر کدام از این جهش‌ها را مربوط به یک ترقی تکنولوژیک میداند که در ساخت نوعی شوق به استارت یک عصر تازه سهم دار بوده‌اند :
اوایل قرن بیستم : قطارهای ریلی با سریع , ارتباطات رادیویی با آن سوی اقیانوس , خطوط انتقال برق با فواصل طولانی .
ده سال ۱۹۲۰ : ساخت انبوه ماشین , استعمال از جاده‌ها و بزرگراه‌ها , ایستگاه‌های رادیویی تجاری , به کارگیری گسترده از برق در کارخانجات .
ده سال ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ : ظهور گسترده تلویزیون , توسعه و ظهور معاش برون شهری , مسافرت به محیط .
آخرها ده سال ۱۹۹۰ : دسترسی گسترده به وب , نوآوری‌ها در صنعت های کامپیوتر و فن‌آوری داده ها , ظهور مدل‌های تجاری بر مبنای اینترنت .
گوردون و وایت ( ۲۰۰۶ ) در مقایسه بین ده سال ۱۹۲۰ و ۱۹۹۰ بر وقوع به طور همزمان نوآوری‌های تکنولوژیک پر رنگ , تقویت بهره‌وری , اضافی سرمایه‌گذاری و حباب بازار سهام ناشی از سفته‌بازی تاکید نموده‌اند . روزنامه Business Week در مورخ ۷ سپتامبر ۱۹۲۹ بدین مقاله اشاره کرده بود که «صاحبان شغل ها در ایالات متحده دست‌کم ۵ سال را به تجلیل و حمد از رفاه بی‌نظیر نتیجه ها از یک «عصر جدید» خواهند پرداخت . دورانی که بعضا از ما احتمال دارد وارد آن شده باشیم . » همین روزنامه به‌گونه‌ای شبیه در مورخ ۸ مارس ۱۹۹۹ مدعا شده بود که «صنایع فناوری‌های توسعه یافته ( High – tech ) در نوک اشاره گر عصری تازه در صنعت های کامپیوتر قرار دارا هستند که در آن دیگر قطعات کوچک دیجیتالی فقط در پردازنده‌ها و کامپیوتر‌های کوچک و فردی قرار نمی‌گیرند , بلکه صنعت کامپیوتر در پیروز ابزارهای مختلف وارد تمام جنبه‌های معاش اشخاص خواهد شد . »

 

 

 حباب یک سهم چیست و چگونگی شکل گیری حبابها در بازار سهام

 

سرمایه‌گذاری‌های تجاری و حباب بازار سهام

سرمایه‌گذاری‌های تجاری از سال ۱۹۹۶ به‌طور میانگین با نرخ رویش مرکب هر ساله ۱۰‌درصد ارتقاء یافت تا در سال ۲۰۰۰ به نقط ی اوج خویش رسید . این نرخ هم اندازه ۵/۲برابر نرخ پرورش کل اقتصاد ایالات‌متحده بود .

    ارسال دیدگاه

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

    2 × 5 =