پلتفرمی جدید برای رفع خطاهای قرارداد هوشمند اتریوم

یکی‌از مشکلات در بلاک چین اتریوم , بروز خطاهایی در اجرای قراردادهای هوشمند است . دراین بین , یک استارتاپ با نام «اسمارت کانترکت سولوشنز» ( Smart Contract Solutions ) نسخه‌ای از سیستم عامل زپلین ( ZappelinOS ) را عرضه می‌نماید که این نقص‌ را حل مینماید . گفتنی است این سیستم که کار روی آن از سال ۲۰۱۶ آغاز شده , یک پلتفرم برای تعریف قراردادهای هوشمند بر بستر اتریوم به شمار می‌رود .

زپلین‌اواس در پی ساخت چندین کتابخانه برای انواع برنامه و ابزار برای قراردادهای هوشمند است . این پلتفرم قصد داراست از ارزهای دیجیتال همگانی به تشویق توسعه‌دهندگان برای بهبود پیوسته کدهای فعلی و شکل‌دهی به یک سیستم استاندارد برای توسعه , رئیس و اجرای این برنامه‌ها استفاده کند .

این استارتاپ بر این یقین است که شرایط کنونی قراردادهای هوشمند می تواند صدها میلیون دلار ضرر به افراد وارد کند . این پلتفرم توکن‌هایی با نام «زپ» ( ZEP ) را نیز به توسعه‌دهندگانی که اشکالات مشاهده شده خود را اعلام و در ارتقاء برنامه‌ّهای در کتابخانه مشارکت می نمایند . سایر کاربرانی که این توکن‌ها را دارا‌هستند نیز می‌توانند از پیشنهادات مورد نظرشان حمایت کنند .

با وجود اینکه خبر عرضه این پلتفرم به تازگی اعلام شد , البته یک‌سری شرکت از جمله یک‌سری استارتاپ خوش نام نظیر استورج ( Storj ) و تروبیت ( TrueBit ) مدتی است از نسخه آزمایشی این پلتفرم استعمال کرده‌آند .

برایان هافمن ( brian Hoffman ) که مدیرعامل اُپن‌بازار است میگوید که شرکتش از این پلتفرم استقبال می نماید . با این وجود هنوز استفاده رسمی از آن را آغاز نکرده است . او میگوید : «مدیران زپلین‌اواس ثابت کرده‌اند که در خط مقدم بررسی قراردادهای هوشمند می باشند و یک سازمان متمرکز بر امنیت به حساب می‌آیند . ما امید‌واریم از تجربه آنها و نیز زپلین‌اواس برای کارهای آینده‌مان بر روی توکن اُپن‌بازار استعمال کنیم . » ( اُپن بازار یک پلتفرم به طور کامل غیرمتمرکز برای خرید و فروش تولیدها گوناگون است ) .

گفتنی است نشریه MIT Technology Review چندین روز قبل پژوهشی را منتشر کرد که نشان می‌داد پلتفرم اتریوم برای قرارداد هوشمند انبوهی از مشکلات را به همراه دارد .

    ارسال دیدگاه

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

    3 × دو =