کاربردهای ارزدیجیتال بانک مرکزی

مزیت ارز دیجیتال بانک مرکزی به ارزهای دیجیتال دیگر ( همچون بیت کوین , اتریوم و امثالشان ) این است که عرضه‌ آن بوسیله نهادی مرکزی صورت میگیرد و به همین منظور نهادی متولی مراقبت بها این پول است .
به گزارش ایبِنا ; تقریباً هر روز ارزهای دیجیتال جدیدی ظهور میکنند و اکثری از نهاد های مربوطه این سؤال را دارا هستند که آیا بانک‌های مرکزی کشورهای متفاوت هم می بایست ارز دیجیتال منتشر نمایند یا این که خیر . سؤال حساس آن است که ارز دیجیتال بانک مرکزی چه صورتی دارااست و سودمندی آن در چه چیزی است . در‌این یادداشت کارایی می‌گردد یک دسته‌بندی از گونه های پول صورت گیرد و مقام ارز دیجیتال بانک مرکزی فی مابین بقیه اشکال پول معین شود .
نخستین باید تعریفی از پول ارائه کنیم . در اینجا منظورمان از پول هر ابزاری است که :
الف ) برای مبادله از آن به کارگیری می گردد ,
ب ) واحد شمارش قیمت تلقی می شود ,
و ج ) وسیله‌ی ذخیره‌ قیمت است .
( برای توضیح به یادداشت ارزهای رمزی از منظر کارکردهای پول نگاه فرمائید ) . پول‌ها را می‌توان بر مبنای انتشاردهنده , صورت پول , دسترسی و سازوکار انتقال به هشت دسته‌ مختلف دسته‌بندی کرد .
مراد از انتشاردهنده آن است که آیا پول متبوع به وسیله بانک مرکزی کشورها پخش شده یا این که به وسیله نهادی غیر بانک مرکزی ; برای مثال ریال و پوند و دلار به وسیله بانک مرکزی تکثیر می یابد و پول‌هایی همچون دسته‌چک بانک‌ها یا این که پول‌های اینترنتی به وسیله نهادی غیر از بانک مرکزی . صورت پول نمایانگر آن است که آیا پول به طور الکترونیکی تکثیر می یابد یا این که به طور فیزیکی . مثلاً سکه‌ طلا جواهرات و چه بسا نمک که در پیشین و بین بعضا اقوام از آن به عنوان پول به کار گیری می‌شد صورت‌های فیزیکی پول می‌باشند , البته مبلغی که در کارت‌های عضو شبکه‌ی عجله جای‌دارد و با کشیدن کارت از آن استعمال میگردد صورت الکترونیک پول است .
مراد از دسترسی آن است که آیا پول به طور جهانی در دست است یا این که استعمال از آن به مرز یا این که مجموعه خاصی محدود می گردد ; سکه‌ طلا و جواهرات و یورو تحت عنوان پول در تمام جهان قابلیت و امکان عرضه و استعمال را دارا هستند , ولی سکه‌های پلاستیکی ویژه‌ شهربازی‌ها صرفا در شهربازی عرضه و به کارگیری می گردد و در غایت مراد از سازوکار انتقال آن است که آیا برای انتقال پول می بایست نهادی مرکزی این عمل را انجام دهد و بر آن بررسی نماید یا این که می‌توان به طور همتابه‌همتا این فعالیت را انجام اعطا کرد . مثلا , هنگامی از مغازه‌ای خرید می کنید و برای پرداخت وجهْ کارت می کشید , پول از روش بانک از اکانت شما به اکانت فروشنده منتقل می‌گردد . در‌این پروسه بانک بر انتقال پول تحلیل دارااست . البته هنگامی مسافری سوار ماشین کرایه ای می گردد و برای پرداخت کرایه اسکناس عیب گیری پرداخت می کند , انتقال پول به طور شخص – به – ‌فرد صورت می گیرد و نهادی مرکزی بر انتقال این پول نظارتی ندارد .
بانک مرکزی تا به حالا دو صورت از پول را منتشر کرده‌ است . اسکناس انتقاد یکی اشکال پول است که انتشاردهنده‌ آن بانک مرکزی است , به طور فیزیکی وجود دارد , دسترسی آن جهانی است ( همگان میتوانند از آن به کارگیری نمایند ) و به طور فردبه‌فرد منتقل می شود و نهادی مرکزی بر انتقال آن تحلیل نمیکند .
سپرده‌های عضو شبکه‌ عجله هم صورتی الکترونیک از پول است که بانک مرکزی منتشر می کند , دسترسی به آن عمدتاً محدود به مرزهای کشور‌ایران میگردد و به طور مرکزی انتقال می یابد . خلأیی که در‌این فی مابین احساس میشود , مبلغی الکترونیک است که به وسیله بانک مرکزی منتشر شده‌باشد البته برای انتقال آن نیاز به نهادی مرکزی نباشد . اینجاست که ارز دیجیتال بانک مرکزی وارد می شود : ارز دیجیتال بانک مرکزی صورتی الکترونیک از پول است به وسیله بانک مرکزی منتشر می گردد , البته ویژگی‌های پول عیب گیری را داراست ; به‌این معنی به کارگیری از آن محدود به مرزهای مرز و بوم نمی شود و برای انتقال هم نیازی به ارگان مرکزی نیست و مثل پول عیب گیری می‌توان آن را به طور فردبه‌فرد منتقل کرد .
مزیت ارز دیجیتال بانک مرکزی به ارزهای رمزی دیگر ( همچون بیت کوین ,  اتریوم و امثالشان ) آن است که عرضه‌ آن به وسیله نهادی مرکزی صورت میگیرد و به همین بهانه نهادی متولی نگهداری بها این پول است . این خصوصیت قادر است نقص‌های ارزهای رمزی فعلی را برطرف سازد . مزیتش به پول عیب گیری سادگی حمل است . خصوصیت انتقال فردبه‌فرد و دسترسی جهانی هم آن نسبت به کارت‌های عجله ممتاز می‌نماید . می‌توان به روشنی اخذ چنانچه اعتماد همگانی به سیاست‌های مبلغی بانک مرکزی یک مملکت وجود داشته‌باشد ,

    ارسال دیدگاه

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

    نوزده + 7 =