تحلیل بانک بارکلیز: قیمت بیت کوین دیگر به اوج قبلی نمی‌رسد!

بعضا کارشناسان بر این باورند که فاصله تصاحب کردن قابل توجه ارزش بیت کوین از نقطعه ی عطف ۲۰ هزار دلاری در اواخر سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد که این دارایی به تدریج ارزش واقعی خود را می‌یابد . بعضی دیگر از کارشناسان بر این باورند که ارزش بیت کوین هنوز حبابی بوده و همچنان به پروسه نزولی خود ادامه می‌دهد .

استراتژیست‌های بانک مالامال نام و ترسیم بارکلیز ( Barclays ) میگویند هیجان همگانی برای سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال سبب افزایش شدید قیمت آن ها شد . اکثری از سرمایه‌گذاران فقط به خاطر نگرانی برای از دست دادن فرصتی باارزش در سرمایه‌گذاری به خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال پرداختند . همین یورش ممکن است برهان دارای اهمیت افزایش کوتاه‌مدت ارزش رمزارزها بود .

ممکن است به دلیل فروکش کردن این هیجان است که قیمت ارزهای دیجیتال افت کرده است . موسسه مالی بارکلیز در تحلیلی در روز ۳ مارس ( ۱۴ فروردین ۹۷ ) اذعان کرد :

«نتایج نظرسنجی‌ها در کنار مدل‌سازی‌ تئوریک ما نشان می‌دهد که خلاف نقطع ی عطف قیمت بیت کوین در ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ , اوج قیمتی در اواخر سال ۲۰۱۷ احتمال دارد بالاترین قیمتی است که این ارز دیجیتال تجربه خواهد کرد و تمایل به خرید آن به عنوان سرمایه‌گذاری به امید ارتقاء سود کاهش یابد . »

این کاهش تمایل برای خرید بیت کوین به منظور کسب سود از افزایش بها آن در آینده سبب ساز سنگین‌تر شدن کفه عرضه شده و در نتیجه اشتیاق بیشتری برای فروش آن ( به منظور دوری از ضررهای آتی ) ساخت میشود . نمودار تحت نشان می دهد که تقاضا برای بیت کوین تا ۲۰۱۵ باعث افزایش قیمت آن شد . با افزایش عرضه این تقاضا تا حد زیادی تامین شد و قیمت‌ها زیر آمد . این نمودار نشان میدهد این دو متغیر به صورت هماهنگ از ۲۰۱۵ به‌این سو کار کرده‌اند . این امر گویای آن است که طرف عرضه ادله ایجاد انگیزه برای خرید بیت کوین به منظور کسب سود از ارتقا بها آن بوده است .

نمودار عرضه و تقاضای بیت کوینموسسه بارکلی در ادامه تحلیل خود میگوید :

«بلافاصله پس از اوج قیمتی بیت کوین در ۲۰۱۱ , اوایل ۲۰۱۳ و نیز اواخر ۲۰۱۳ , قیمت آن به ترتیب ۹۳ , ۷۰ و ۸۶ درصد افت داشت و پس از این افت دوباره نقطه ی اوج گرفت . اما در هریک از این قضیه موارد , دانایی مردم نسبت به بیت کوین کم بود و در سود در هر فرد جدیدی وارد این بازار می‌شدند . به همین دلیل بر این باوریم که دور چهارم اوج گیری سرمایه‌گذاری روی رمزارزها ( و احتمالا نقطه اوجی دیگر ) گذشته است . »

این بانک تخمین زده که بالاترین ارز بازار ارزهای دیجیتال چیزی در میان ۶۶۰ تا ۷۸۰ میلیارد دلار خواهد بود . این در حالی است که ارزش این بازار در اوایل ژانویه ۲۰۱۸ حدود ۸۳۰ میلیارد دلار بود .

اوج قیمت بیت کوین دیگر تکرار نمی شود
استراتژیست‌های بارکلیز بر این باورند که ارتقاء محبوبیت دارایی‌های دیجیتال ( مثل بیت کوین یا اتریوم ) ادله کاهش خرید آن با هدف کسب سود از افزایش قیمت بوده است .

مبتنی بر گزارش مذکور , دانایی از بیت کوین در ایالات متحده ۶۰ درصد , در ژاپن ۸۸ درصد , در کره جنوبی ۹۰ درصد و در کانادا نیز ۶۴ درصد است . به همین جهت احتمال ورود کسانی جدید بدین بازار کم و در سود احتمال ارتقاء شدید تقاضا و اوج‌گیری قیمتی نیز زیر است .

ولی اظهارنظرها درباره قیمت بیت کوین در آینده تا حدی متناقض است . مثلا یک اقتصاددان هاروارد بر این اعتقاد است که قیمت آن به تحت ۱۰۰ دلار میرسد . از سویی دیگر یک سرمایه‌گذار دارای شهرت کانادایی نیز چند روز قبل اعلام کرد ارزش بیت کوین به بالای ۲۰ هزار دلار خواهد رسید .

    ارسال دیدگاه

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

    12 − 9 =