اکونومیست: بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بی‌فایده هستند!

اکونومیست: بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بی‌فایده هستند!
یک پاراگراف دارای شهرت دیرین است که می گوید «بازار یا این که با حرص پیش میرود یا این که با ترس» . در دوره‌ای , بازار ارزهای دیجیتال تحت تاثیر «حرص» قرار داشت .  قیمت بیت کوین  ( که شناخته‌شده‌ترین ارز دیجیتال است ) از ۹۰۰ دلار در دسامبر ۲۰۱۶ به ۱۹ هزار دلار در آخرها سال بعد از آن رسید .
ولی مدتی است «ترس» این بازار را به پیش میبرد . ارزش بیت کوین به حدود ۷ هزار دلار افت نموده است . بها بقیه ارزهای دیجیتال هم که در آن دوران ارتقاء یافته بود , با کاهش روبرو شدند . هیچ کسی نمی‌داند ارزش این دارایی‌های رمزنگاری‌‌شده به کجا می رسد . هیچ منش خاصی نیز برای ارزش‌گذاری آن ها نیست .
البته قرار کمبود مراحل این چنین به پیش برود .  بیت کوین  ( او‌لین رمزارز و پرطرفدارترین ارز دیجیتال ) تحت عنوان یک پروژه فنی با رویه آنارشیسمی با انگیزه تولید نسخه‌ای آنلاین برای پول عیب گیری صورت گرفت . بیت کوین می‌خواست قابلیت پادرمیانی را از دولت‌ها و بانک‌ها بگیرد . البته بعد از گذشت حدود یک ده سال , کم کم کسی از بیت کوین در راستای این انگیزه استعمال میکند . یوزرها برای به کارگیری از بیت کوین بایستی از نرم‌افزارهایی پیچیده استعمال نمایند . همینطور هیچ خبری از حمایت‌های همگانی از مصرف‌کنندگان نیست . تعداد اندکی از فروشندگان فعلا بیت کوین می‌پذیرند . امنیت در آن تحت است . همینطور استعمال از دیگر ارزهای دیجیتال هم به مراتب پایین‌تر است .
با اعتنا به کاربردهای محدود رمزارزها و هم قانون ها محدود مصوب برای آن , فرصتی برای احتکار رمزارزها به مراد کسب سود در آتی از فروش آن مهیا شده‌است . بعضی اشخاص توانستند از نوسانات ارزهای دیجیتال به گنج کلانی برسند . اکثری از افرادی که در به عبارتی اوایل وارد این بازار شدند هم بودجه خویش را انتقاد کرده‌اند . بعضی نصیب متعددی از سرمایه خویش را در این طریق از دست دادند . به حیث نمیرسد که نوسان شدید قیمتی در پایان سال ۲۰۱۷ و اوایل ۲۰۱۸ , آخری نوسان شدید در‌این بازار باشد .
اکونومیست: بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بی‌فایده هستند!
از دید اقتصاددان‌ها , ارز ( پول ) چیزی است که دست کم بتواند واسطه بده‌بستان ( تبادل ) , ذخیره بها و هم دارنده واحد محاسبه باشد . عدم گستردگی کافی و هم نوسانات شدید در‌این بازار بدین معناست که ارزهای دیجیتال فاقد این معیارها می‌باشند . این به آن معنی نیست که رمزارزها نابود میگردند . ولی سخت‌گیری‌های مقامات مدنی در کشورهای متعدد در رابطه کلاهبرداری و شیوه گردش ارزهای دیجیتال میتواند تا حدی جلوی هیجانات گسترده درین بازار را بگیرد . ولی با در لحاظ دریافت کردن وضعیت , عارضه ها اندکی موجود است که اندیشه کنیم ارزهای دیجیتال بتوانند بیشتر از یک کازینوی زیاد پیچیده و غیرقابل‌اعتماد استمرار بیاورد .
البته آیا بلاک چین ( فناوری زیرساختی ارزهای دیجیتال )  می‌تواند سعی بهتری داشته باشد؟ بلاک چین در واقع یک صورت دوچندان ویژه از پایگاه‌داده است که یک اسکن از داده ها آن در اختیار همگی یوزرها کانال قرار میگیرد . در واقع , این طور نیست که کلیه داده ها در اختیار یک شخص یا این که راس واحد باشد . همینطور یک شخص یا این که راس به تنهایی نمی‌تواند اطلاعات دردسترس را بازنویسی نماید . هوا داران بلاک چین بر این باورند که‌این قابلیت و امکان میتواند به حل مشکلات مختلفی ( از مدیر پرداخت‌های آنی بانکی تا ثبت املاک و ارایه مدارک نام‌و‌نشان غیرقابل جعل به پناهجویان و آوارگان ) یاری دهد .
کاربردهایی که به بلاک چین نسبت می دهند تمامی ادعاهای مضاعف بزرگی می‌باشند . اکثری از این ادعاها بوسیله اشخاصی ارایه میگردد که خودشان قسمتی از احتکارکنندگان ارزهای دیجیتال میباشند و امیدوارند با ارتقاء شانس همگانی به بلاک چین , بها بودجه دیجیتال آن‌ها هم ارتقا یابد . با این حال , بخش اعظمی از شرکت‌هایی که به بلاک چین روی آورده‌اند , عملا از بعضی قابلیت‌های آن که سبب ساز تمایز این فناوری با فناوری‌های دیگر میگردد به کار گیری نمی کنند . همینطور , تبادل دایمی داده‌ها در میان یوزرها متعدد در کانال سبب ساز می‌گردد بلاک چین سعی کُندتری نسبت به بقیه الگوهای رایج پایگاه‌داده داشته باشد .
با ارتقا تدبیر همگانی از محدودیت‌های بلاک چین , هیجان برای استعمال از این فناوری هم فروکش می‌نماید . یک سری اداره بین‌المللی مثل سویفت ( یک کانال پرداخت بانکی ) و هم استرایپ ( یک کمپانی پرداخت آنلاین ) پروژه‌های بلاک چین خویش را رها کردند . این سازمان‌ها میگویند هزینه‌های این فعالیت بیشتر از سودی است که می توانند از آن کسب نمایند . بیشتر پروژه‌های دیگر بلاک چین هم در سطح آزمایشی قرار دارا هستند . با این حال , این پروژه‌ها کماکان ادعاهای عجیبی را مطرح می کنند . برای مثال , خبری منتشر شد که سیرالئون در امسال یک همه پرسی با فناوری بلاک چین برگزار کرد . خبری که بعداز مدتی تکذیب شد .

    ارسال دیدگاه

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

    4 × پنج =