بلاک چین چه کاربردی در زنجیره تامین کالا دارد؟

یک پژوهشگر در حوزه ارزهای دیجیتال گفته است : با امداد ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین می توان از تحریم‌ها فرارو گریز کرد و سیستم مبنی بر بلاک چین سرعت انجام عمل بانکی را هم ارتقا می‌دهد .
به گزارش پول‌نیوز ; نشست تخصصی بررسی مفاهیم نخستین حوزه ارزهای دیجیتال , بلاک چین و کارکردهای آن برگزار شد .
این گرد هم آیی که بوسیله کمیسیون‌های فناوری داده ها و ارتباطات ,  سرمایه‌گذاری و بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد ; مهدی فقیهی دبیر ستاد بسط فناوری داده ها معاونت علمی سر کردگی جمهوری , حمیدرضا احمدیان مدیریت کل ابتکار وزارت ارتباطات , عبدالرضا نوروزی نایب مدیریت کمیسیون ICT اتاق بازرگانی و کوروش پرویزیان رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی حضور داشتند :
در‌این گردهمایی با تاکید بر لزوم قبول بلاک چین از طرف دولت و بخش سری از وجود نداشتن سیاست معین بوسیله بانک مرکزی در خصوص ارزهای دیجیتال انتقاد شد .
دولت‌گریز بودن بلاک چین
کوروش پرویزیان رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی با تشریح کارکردهای فناوری بلاک چین در‌این گرد هم آیی ابراز داشت :
فعالیت بلاک چین دولت‌گریزی و خروج از تحلیل دولتی‌ها بوده و می خواهد مذاکره بین‌المللی را جایگزین نگاه‌های محلی نماید .
او خاطر نشان کرد :
دقت داشته باشید که زمینه نظارت‌پذیری در بلاک چین گوناگون است و در شرایطی‌که چه بسا برای تولید یک صرافی می بایست اساسنامه و جواز بانک مرکزی را دریافت نماید البته ارزهای دیجیتال مشمول چنین مجوزها و اقداماتی نمیشوند . اکنون در بالغ بر ۱۴۰ میهن جهان ارزهای دیجیتال فعال است و برای مثال برای بیت کوین ۳۲۰ میلیارد دلار سرمایه ذکر میشود و برای اتریوم این رقم حدود ۷۰ میلیارد دلار است . پس در همین قدمت محدود ارزهای دیجیتال صدها میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شده و این سرمایه‌گذاری در درحال حاضر توسعه و گسترش است و اتاق بازرگانی جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند به فرایند تغییرات انجام یافته در‌این حوزه بی‌توجه باشد .
او اظهار کرد :
ارز دیجیتال ملزومات مختص خویش را داراست و نباید صرفا درخصوص آن محدودیت تشکیل داد و می بایست با تشکیل جلسات در اتاق بازرگانی روی آن جمع‌بندی صورت گیرد تا حیث بخش محرمانه درین حوزه به اطلاع مسئولان رسد .
مهدی فقیهی دبیر نائب رئیس علمی و فناوری سر کردگی جمهوری هم در‌این گرد هم آیی درخصوص لازمات سیاست‌گذاری و مقررات‌گذاری در حوزه بلاک چین , ابلاغ داشت :
بلاک چین یک فناوری بر مبنای تئوری جبر فناورانه است , بدین ترتیب در جوامعی که اعتماد همگانی فراتر است بلاک چین تهدید کمتری برای سیستم‌ها تلقی میگردد .
او افزود :
بلاک چین نیاز به پروسس‌های توانمند داشته که با ترقی فناوری به آن رسیده‌ایم , همینطور مشاجره شفافیت و نیاز به واضح بودن بلاک چین سبب ساز شده که‌این کانال مورد اعتنا قرار گیرد . درین سیستم چک همگانی برای فعالان در کانال شفافیت را بوجود میاورد . دقت داشته باشید که بلاک چین تنها ارز دیجیتال نیست و در مباحثی نظیر زنجیره تامین نیز کاربرد دارااست و به عنوان مثال با امداد آن قصد خرید هر کالایی را داشته باشید می توانید مسیر ایجاد و عرضه و خصوصیات جنس را به صورت بدون نقص ملاحظه کنید ; پس بلاک چین قادر است سبب ساز ساخت اعتماد و شفافیت بیشتر شود .
فقیهی با ذکر اینکه در حالتی‌که حکومت‌ها خویش را از بلاک چین عقب بکشند به هر صورت این موج میاید خاطرنشان ساخت :
دولت‌ها بایستی وارد مبحث بلاک چین شوند و به چالش‌های آن بیش تر از حد توکل نکرده و نگاه نکنند . در برهه زمانی کنونی و در حالتی که انتقال پول با سختی‌هایی در مرزو بوم همراه است استعمال از ارزهای دیجیتال میتواند کارآمد باشد . با وجود آنکه از سال ۹۲ دعوا بیت کوین بیان شده ولی کماکان بانک مرکزی سیاست مشخصی ندارد و تنها اخیرا هشدار داده که وارد آن نشوید . این در حالی است که ترکیه اقداماتی را انجام داده و قابلیت تبدیل بیت کوین به لیر ترکیه در فرودگاه خویش را مهیا نموده است . بعضی از کشورها هم بیت کوین را تحت عنوان محصول در لحاظ گرفته و از آن مالیات میگیرند بدین ترتیب ما نیازمند هشدار صرف درین حوزه نیستیم بلکه می بایست متناسب با بلاک چین در بخش ضوابط و قوانین اقدامات ضروری را انجام دهیم . در میدان ضوابط فناوری داده ها و ضابطه تجارت الکترونیک و در قضیه قانون ها مالکیت فکری و نسخه برداری رایت هم بایستی اقدامات ضروری باتوجه به فناوری بلاک چین صورت پذیرد . همینطور ما ضابطه حمایت از داده‌ها نداریم

    ارسال دیدگاه

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

    پنج × 5 =