افزایش خرید بیت کوین

افزایش خرید بیت کوین
نگاهی گذار به آمارهای جهانی مرتبط با خرید و فروش بیت کوین گویای ارتقا چشمگیر خرید و فروش این ارز دیجیتال در کشور ایران است . به حیث می رسد تعداد ایرانیانی که برای محافظت بها پول خویش به سراغ سرمایه‌ گذاری روی بیت کوین و خرید بیت کوین می روند کم کم ارتقا می یابد .
ریال کشور‌ایران که بعد از مدتی توانسته بود قیمت خویش با بازیابد , مجدد روندی نزولی یافته و در یک سری روز اخیر به کمترین میزان خویش رسیده است . ارزش میانگین دلار ایالات متحده در بازار سیاه ارز کشور‌ایران به ۱۰۰ هزار ریال رسیده است . اکثری از ایرانیان از مراحل رو به نزول اقتصادی مرزو بوم خویش نگران می‌باشند . تولید محدودیت از سمت مقامات دولت کشور‌ایران برای خرید و فروش ارزهای فرنگی هم بر این نگرانی افزوده است . همینطور خبرهایی از ساخت محدودیت برای خرید طلا جواهرات در بازار هم به گوش میرسد .
به همین منظور , بخش اعظمی از اشخاصی که از یک سو با اقتصاد رو به افول و از یک سو با محدودیت‌های رسمی مواجه هستند به خرید بیت کوین در کشور ایران روی آورده‌اند . بیت کوین به خاطر ماهیت غیرمتمرکز خویش هیچ تاثیری از تحریم‌ها نمی‌پذیرد . از ماه می ۲۰۱۸ که آمریکا اعلام‌کرد قصد اجرای تحریم‌هایی برعلیه جمهوری اسلامی ایران را داراست , خرید و فروش بیت کوین با ارتقا قابل توجهی روبرو شد . با این حال , این حجم کماکان پایین‌تر از نقطع ی عطف خویش در دسامبر ۲۰۱۷ است . گفتنی است در دسامبر ۲۰۱۷ ,  قیمت بیت کویندر بازارهای جهانی به نقطع ی عطف خویش ( حدود ۲۰ هزار دلار ) رسید .
افزایش خرید بیت کوین
بعضا آمارها حکایت از این دارااست که ایرانیان بیشتر ۲/۵ میلیارد دلار ارز را برای خرید بیت کوین و بقیه ارزهای دیجیتال از کشورهای دیگر هزینه کرده‌اند .  عملکرد خوبتر بیت کوین نسبت به ریال برای مراقبت قیمت پول را می‌توان اصلی‌ترین هدف برای این عمل دانست .
یک اهل ایران که نخواست نامش افشا شود اذعان کرد که هر ماه قسمتی از دستمزد ماهیانه خویش را صرف خرید بیت کوین در کشور‌ایران مینماید . وی ادله این عمل را نگهداری بها پول در قبال تحریم‌های آمریکا تیتر کرد . این زن اهل ایران به خبرنگار سی‌سی‌انگفت : «هدفم از خرید بیت کوین و چه بسا اتریوم ایت است که بانک مرکزی کشور‌ایران نمی‌تواند موقعیت حاد اقتصادی کشورم را بهبود دهد . در خبرهای متعددی خوانده‌ام که مردمان چین و ونزوئلا همین فعالیت را در شرایط چالش اقتصادی انجام می دهند . » ( در مطلبی با تیتر «خرید بیت کوین : استراتژی مردمان ونزوئلا برای نگهداری قیمت دارایی» بیشتر دراین باره توضیح دادیم . )
آیا ارز دیجیتال ملی راه‌حل است؟
چندین ماه پیش بود که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران , خرید و فروش بیت کوین و بقیه ارزهای دیجیتال را در صرافی‌های قانونی و بانک‌ها ممنوع کرد . این ارگان همینطور اعلام کرده که ارز دیجیتال ملی را منتشر خواهد کرد . خبر ها مختلفی گویای آن است که کشور ایران قصد دارد ارز دیجیتال ملی خود را بر بستر فناوری بلاک چین عرضه نماید .
ولی جمهوری اسلامی ایران اولی کشوری نیست که دست به‌این عمل می زند .  ونزوئلا نیز مدتی پیش از ارز دیجیتال ملی خویش با نام پترو رونمایی کرد . با این حال , پترو تا به امروز همت نیکی نداشته است . با وجود این‌که پترو با ارزش اول ۶۰ دلار به فروش رسید , ارزش آن اکنون به حدود ۱۶ دلار رسیده است . در واقع تقاضای چندانی برای این پترو در جهان نیست .

    ارسال دیدگاه

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

    3 × 2 =