ارزهای دیجیتال بانک‌های مرکزی احتمالا امسال منتشر می‌شود

آنتونی لوئیس ( مدیریت پژوهش R3 ) بر این اعتقاد و باور است که این سال احتمال دارد شاهد عرضه ارز دیجیتال پخش شده توسط بانک‌های مرکزی ( که به اختصار CBDC نامیده میگردند ) خواهیم بود .

کنفرانس دکونومی ( Deconomy ) و با هدف بررسی «تحول از طریق فناوری بلاک چین» به تازگی در کره جنوبی برگزار شد . گفتنی است کلمه و واژه «دکونومی» ترکیب دو واژه و کلمه انگلیسی به معنای «غیرمتمرکز» و «اقتصاد» است و به بررسی نقش فناوری‌های نوین در غیرمتمرکزسازی سازوکارهای مالی و اقتصادی می‌پردازد .

آنتونی لوئیس بر این نکته تاکید کرد که فناوری بلاک چین توسط بعضی نهادهای مالی معلوم مورد استعمال قرار خواهد گرفت . او در این مورد اذعان کرد : «ما با برخی بانک‌های مرکزی که به تفکر رفع برخی مشکلات مربوط به سامانه‌های پرداخت بودند صحبت کردیم . یکی از راه‌حل‌هایی که این بانک‌ها دنبال میکنند , بهره‌گیری از پلتفرم‌های بر طبق بلاک چین است . »

لوئیس اظهار داشت این بدان معنا نیست که مشتریان با گزینه‌های جدیدی برای پرداخت ( نظیر بیت کوین یا اتریوم ) روبرو میگردند . در مقابل , احتمالا برخی از نهاد های مالی به سراغ این رمزارزها خواهند رفت . چنین سامانه‌ای احتمال دارد در برخی موارد مانند دوره‌ّهای بهبود از بحران‌های مختلف کاربرد خواهد داشت . از لحاظ او , شبیه دانستن الگوی غیرمتمرکز ( رمزارزها ) با الگوی نخستین و متمرکز ( پول همگانی ) کار نادرستی است , زیرا در صورتی‌که نظام متمرکز پولی هدف حمله قرار گیرد , با همان شیوه می‌توان به نظام غیرمتمرکز نیز ضربه زد .

سودمندی ارز دیجیتال ملی برای بانک‌ها
ساتنلی یونگ ( Stanley Yong ) سخنران دیگر این همایش بود . آقای یونگ مدیریت برنامه CBDC شرکت آی‌بی‌ام و پژوهشگر قدیمی ارز دیجیتال در بانک مرکزی سنگاپور است . او نیز موافق بود که نظام بانکی در نهایت در سوی استفاده از بلاک چین خواهد رفت . او اظهار کرد : «اگر بانک‌های مرکزی به نشر ارز دیجیتال برای میلیون‌ّها و میلیاردها شهروند روی آورند , در نهایت تمامی این شهروندان نیز این پول را در حساب بانکی خود نزد این بانک‌ها نگه می‌دارند که این امر سبب توسعه و گسترش بازار و نیز ریسک اعتبار میشود . »

بانک‌های مرکزی نقش مشخصی دارا‌هستند
یان گریگ ( Ian Grigg ) یکی دیگر از سخنرانان این کنفرانس بود . آقای گریگ راجع به رمز گذاری تجاری فعالیت دارد . او بر این باور است که انتشار ارز دیجیتال بوسیله بانک‌های مرکزی قسمتی از وظایف ذاتی آنها به شمار نمی‌رود .

مثلا , بانک ملی انگلستان سپرده بانک‌های تجاری را تضمین می نماید . به همین دلیل , انتشار رمزارز به وسیله بانک مرکزی این مرزو بوم می تواند سبب کاهش پس‌انداز مردم در بانک‌های تجاری شده و این امر پیامدهایی منفی بر روی بازار وام داشته باشد .

گفتنی است بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی پیش از این اعلام کرده بود که انتشار ارز دیجیتال توسط بانک‌های مرکزی میتواند به افزایش بی‌ثباتی در تامین سپرده بانک‌های تجاری بیانجامد . او ابزار امیدواری کرد بلاک چین بتواند جایگزین فناوری کنونی بانکداری شود . از دید آقای یونگ , سامانه‌های کنونی بانکداری «باید هر چه سریع‌تر بازنشسته شوند!»

    ارسال دیدگاه

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

    دو × 5 =