راه غلبه بر سایه سنگین دلار

 راه غلبه بر سایه سنگین دلار

 

 

به گزارش اکوفارس ; اگر‌چه زمینه ارز‌های دیجیتال روز جاری تحت عنوان یک آیتم کارکشته در بدور زدن محدودیت‌هایی همچون تحریم در جهان مطرح می‌گردد , بانک مرکزی همچنان در به کارگیری از آن فرصت‌سوزی می نماید .

این روز ها ارز‌های دیجیتال بیشتراز هر زمان دیگری خویش را در اقتصاد جهان نشان داده‌اند . اروپایی‌ها و بعضا کشور‌هایی که‌این روز‌ها سایه سنگین وزن دلار را در معاملات خویش تجربه میکنند , بدشان نمی‌آید که به واسطه این ارز‌ها نیز به سیطره دلار پایان دهند و نیز اندکی خویش را از این فضای سنگین وزن تجارت با آمریکا ایالات متحده خارج بکشند .

تمام این‌ها در قوانینی است که بعضا کشور‌ها تهدید‌های متعددی از منطقه این ارز‌های دیجیتال در اقتصاد خویش شم می نمایند ; البته به مزایای آن نیز دل خوش کرده‌اند و دست کم به نیکی میدانند که میتوانند از اقتدار آن در رونق اقتصادی خویش و خروج از پلیس‌بازی‌های آمریکا در تعامل با هر شرکتی که برایشان سودآور است , به کار گیری نمایند .

کشور‌ها چطور تحریم ایالات متحده را به دور می‌زنند؟
مثال بارز آن ونزوئلا است که به خیر و خوبی توانسته با پباده سازی یک ارز دیجیتال با حامی نفت , اندکی از سیطره ایالات متحده کاهش دهد و بالاخره راهی برای بدور زدن تحریم‌ها و فروش نفت خویش به عالم پیدا کند . همین یکسری وقت پیش بود که سفیر ونزوئلا در کشور ایران , با اشاره به به کار گیری کشورش از ارز‌های دیجیتال برای به دور زدن تحریم‌های ایالات متحده خبر داده بود ; این میهن بزودی طلا جواهرات را هم به حامی تکثیر ارز‌های دیجیتال خویش طولانی تر خواهد کرد .

جایگاه ونزوئلایی مذکور اظهار‌کرد :

پترو یک ارز دیجیتالی با پشتیبان نفت است که ارزش آن با بها روز یک بشکه نفت برابر است . در پیش فروش پترو , ۵ میلیون دلار درآمدزایی ایجاد شد که بدون شک این رقم ارتقا می یابد . در عین اکنون ما نیز از بخش دیگر سرمایه‌ای ونزئلا یعنی طلا جواهرات در جستجوی حمایت بیشتر هستیم ; درواقع در کارایی هستیم طلا و جواهرات نیز بتواند حامی پترو شود .

 

 

 راه غلبه بر سایه سنگین دلار

 

 

او خاطر نشان کرد :

این ارز به ما یاری می‌نماید پرداخت‌های خویش در تجارت جهانی را صورت داده و برای پرداخت‌های خویش به هیچ ارگان بین‌المللی همچون بانک جهانی نیازمند نباشیم ; ضمن این‌که به مشاجره سوئیفت بین‌المللی نیز تعلق نداریم , در واقع ما در مسئله پرداخت‌های بین‌المللی خویش , آزادی کار داریم . این اقدامات , ایده‌های مدیریت جمهور مادورو و دولت ونزوئلا بود تا مساله و مشکلات مالی را بتوانیم از روش «پترو» حل کنیم .

گرگوریو گنزالز خاطر نشان کرد :

فعلا صرفا امریکا اذن تجارت با پترو را نمی‌دهد ; به‌این عامل که ما می توانیم از روش پترو , محدودیت‌های ایجاده شده به وسیله آمریکا را به دور بزنیم , پس آن را ممنوع کرده و اذن تجارت با آن را نمی‌دهد .

وی معتقد است که تمام کشور‌ها بسته به اقتدار مالی خویش می توانند از ارز دیجیتال به کار گیری نمایند . پترو نیز بدین صورت وارد سیستم تجارت جهانی شده‌است .

سیگنال اروپایی‌ها برای معاملات بانکی در تحریم‌
اکنون اروپایی‌ها نیز دست به فعالیت شده و می خواهند که محدودیت‌های مالی دلار در تبادلات تجاری خویش با بعضا کشور‌های جهان ( اعم از کشور ایران ) را از میان ببرند : راهکاری نیز که ظاهرا بیشتراز هر چیز دیگر به مذاقشان خوش آمده , استعمال از ارز‌ دیجیتال است . این در حالی است که به صراحت در سخنرانی‌های خویش به کشور ایران سیگنال میدهند که قادر است تحت عنوان یک مورد در تبادلات تجاری خویش با جهان ( علی الخصوص در سایه تحریم‌های سرسختانه ایالات متحده ) , از ارز‌ دیجیتال به کار گیری نماید .

ولی سفارش مذکور دیرزمانی است که از طرف بخش اعظمی از کارشناسان و صاحبنظران بانکی به دولت و بانک مرکزی داده شده و متاسفانه تا این لحظه یا این که مبادرت عملی برای این فعالیت انجام نشده یا این که این که بانک مرکزی جزئیاتی را از آن اعلام نکرده است . بیان کننده مدام مجلس بایستی در یک مسئله پیش‌قدم شود تا احساس حسادت بانک مرکزی برانگیخته شده و جزئیات اقداماتی را که انجام داده اعلام نماید ; هرچند این فرآیند زیاد نماید پیش می رود .

اشتفان شولتز , سفیر اتریش در کشور‌ایران بابیان این‌که جمهوری اسلامی ایران و اروپا می توانند برای ارز‌های دیجیتال با نیز همیاری داشته باشند , بیان کرد :

اروپا یک شیوه تامین مالی را برای حمایت از کسب و کار‌های کوچک در امر فعالیت قرار داده است , به‌این معنی که ارز‌های دیجیتال را به فعالیت گیرد تا از آن برای همیاری صنعت های کوچک و میانگین دو طرف به کارگیری کند .

    ارسال دیدگاه

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

    نوزده − چهار =