عوامل اثر گذار در ارزهای دیجیتال

 

یکی ویژگی‌های شاخص بازار ارز دیجیتال , نوسانات شدید قیمت در آن است . این نوسانات تاکنون به افزایش چشمگیر سود و یا زیان بعضا فعالان این حوزه انجامیده است . البته چرا بها ارز دیجیتال ( مثل بیت کوین , اتریوم و … ) این قدر بالا و ذیل می‌رود .

اولین نکته‌ای که می بایست در نظر داشته باشیم , ‌ تفاوت فی مابین دو مفهوم با اهمیت «قیمت» ( price ) و «ارزش» ( value ) در ارز رمزپایه است . قیمت یک ارز دیجیتال تنها به معنای هزینه‌ای است که کاربر به هنگام خرید آن بایستی بپردازد . ولی بها مفهوم دیگری دارد و به معنای منافع و سودمندی‌های آن ارز دیجیتال رمزپایه است . بها ارز دیجیتال به قیمت آن بستگی دارد , بلکه به «ارزش تصوری» ( perceived value ) آن وابسته است . عامل ها انتخاب کننده بها یک ارز دیجیتال مبتنی بر همین ارزش صورت می گیرند .

هم اکنون بیایید به بررسی این کارداران بپردازیم :

برهان اول : عرضه و تقاضا
عرضه و تقاضا عاملی اثرگذار در تعیین ارزش هر نوع ارز دیجیتال است . هنگامی یک ارز دیجیتال به طور گسترده عرضه شود ولی تقاضای چندانی برایش وجود نداشته باشد , ارزش بالایی نیز نخواهد داشت . در مقابل , هنگامی عرضه یک ارز دیجیتال فراوان محدود و کم باشد ولی تقاضای زیادی در بازار برایش وجود داشته باشد , قیمتش ارتقا می یابد . اصلی‌ترین دلیل ارتقا شدید قیمت بیت کوین را می‌توان در همین بالا بودن تقاضا و کمبود عرضه آن دانست .
عامل ها اثرگذار در ارزهای دیجیتال
ادله دوم : کاربردپذیری
بخش اعظمی از افراد به خاطر کاربردهایی که یک ارز دیجیتال داراست , آن را خرید و فروش می کنند . هر قدر یک ارز دیجیتال بیشتر کاربردی باشد و سودمندی بیشتری به همراه داشته باشد , استقبال بیشتری از آن میشود , زیرا کاربران آن را باارزش‌تر می‌دانند . به عنوان مثال , اتریوم را در حیث بگیرید . اتریوم یک پلتفرم متن باز است که به کاربران امکان تعریف و راه‌اندازی برنامه‌های غیرمتمرکز ( Dapp ) ویژه خویش را می دهد .ارزش ارز دیجیتال به کارداران مختلفی از جمله کاربردپذیری آن بستگی دارد

 

 

.
پروژه اتریوم از لحاظ بسیاری از افراد با فایده است , زیرا برنامه‌های غیرمتمرکز زیادی بر پایه ی آن تاسیس شده است که می‌کوشد مشکلی خاص را برطرف کند . مثلا می‌توان از برنامه تن‌اکس ( TenX ) برای حل مسایل مربوط به صرف ارز دیجیتال و یا اترتوییت ( EtherTweet ) برای فعال سازی پلتفرم رسانه‌ای ضد سانسور اشاره کرد . این پروژه‌ها منجر می گردد پروژه مادر یعنی اتریوم مضاعف جذاب جلوه کند . کاربران برای ساخت برنام‌های خود باید یه خرده ارز دیجیتال اتریوم بخرند و همین دستور منجر افزایش تقاضا برای آن می شود .
عامل ها اثرگذار در ارزهای دیجیتال

در‌حالتی که یک ارز دیجیتال بتواند مشکلی را حل کند , ارزش بیشتری خواهد داشت . به همین بهانه است که کاربردپذیری از مهم ترین مواردی است که بایستی در مورد سرمایه‌گذاری بر روی ارزهای دیجیتال در نظر بگیریم . در‌حالتی که یک ارز دیجیتال بتواند مساله‌ای بسیار با اهمیت را حل کند ولی این کاربرد در قیمت آن بازتاب نیابد , نشانگر آن است که قیمت کنونی آن پایین‌تر از ارزش واقعی‌اش است . این نکته به سرمایه‌گذاران کمک میکند ارز دیجیتال مورد نظر را با قیمتی به مراتب پایین‌تر از قیمت واقعی خود خریداری کنند و در آینده که قیمت آن ارتقا یافت , از سود بالایی برخوردار شوند .
همینطور بخوانید : بازار ارزهای دیجیتال و زمان حباب دات کام در ده سال ۹۰
برهان سوم : هیجان در بازار
خبر‌ها مثبت و منفی و موج رمانتیک پس از آن از دیگر کارداران انتخاب کننده ارتقاء یا کاهش قیمت یک ارز دیجیتال به شمار می‌روند . عامل بروز این مساله این است که احساسات میتوانند ارزش ادراکی یک ارز دیجیتال را در ذهن مخاطب تغییر و تحول دهد .

    ارسال دیدگاه

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

    دو × 2 =