پلتفرم گیلگمش: بلاک چین برای صنعت نشر

پلتفرم گیلگمش: بلاک چین برای صنعت نشر
گروهی از ایرانی های مقیم آمریکا در هم اکنون فعال سازی پلتفرمی می باشند که با فناوری بلاک چین می تواند صنعت چاپ و انتشار کتاب را متحول سازد .
افسانه گیلگمش نخستین اثر ادبی مکتوب مورخ انسان است . درین در میان ,  پلتفرم جدیدی با اسم «گیلگمش» ( Gilgamesh )  به دنبال ساخت یک کانال اجتماعی غیرمتمرکز و حاوی تمامی فعالان صنعت چاپ و تکثیر است و می خواهد ضمن ساخت شفافیت , مانع ها ناشی از ساختارهای متمرکز درین صنعت را از در میان چیره شود . در واقع گیلگمش درپی توزیع علم به شکلی عادلانه است .
صنعت تکثیر فعلا ساختاری متمرکز داراست . ناشران تحت عنوان واسطه‌ای توانمند درین صنعت حضور دارا‌هستند و اصلی‌ترین تصمیم‌گیرنده در رابطه امکان تکثیر یا این که عدم تکثیر یک اثر به شمار میروند . همینطور ناشران بخش قابل توجهی از حقوق و دستمزد معنوی کتاب را در دست دارا هستند و به همین علت از توان چانه‌زنی بالایی در گفتمان با پدیدآورندگان کتاب برخوردارند .
گروه پلتفرم گیلگمش
از‌آنجا که ناشران تحت عنوان واسطه در میان نویسندگان و خوا‌نندگان فعالیت می‌نمایند , نویسندگاه معمولا رابطه مستحکمی با مخاطبان خویش ندارند . همینطور هزینه‌های منتشر کننده – مولفی ( نشر کتاب به وسیله خویش پدیدآورنده ) هم دوچندان بالاست و عدم شناخت بیشتر پدیدآورندگان با این پروسه هم دردسرهای خویش را داراست . هزینه بالای چاپ کننده – مولفی هم از سایر موانعی است که پدیدآورندگان اثر ها مکتوب را از این‌راه منصرف می‌سازد . در سود , پناه بردن به پروسه سنتی انتشار کتاب صرفا خط مش پیش روی بخش اعظمی از نویسندگان به شمار میرود .
از آن جا که وزن ناشران در رابطه چاپ کننده با تالیف کننده پررنگ‌تر است , درآمد تالیف کننده از این همیاری چندان بالا نیست .
پلتفرم گیلگمش: بلاک چین برای صنعت نشر
کمپانی سکیرال ( Skiral )  به دنبال راه‌حلی برای این مسائل است و قرار است پلتفرم گیلگمش را برای اندروید و iOS پباده سازی نماید . گیلگمش یک پلتفرم کانال اجتماعی مبنی بر بلاک چین ویژه نویسندگانی است که به‌دنبال سرویس ها
انتشار ( کیفیت عالی باکیفیت ) و هم تبلیغات بدون واسطه روی یک اولیکیشن اجتماعی می باشند و در عین اکنون بخواهند حقوق و دستمزد معنوی ( اسکن رایت ) متن خویش را کماکان مراقبت نمایند . گیلگمش تمرکززدایی و محافظت اطراف حصوصی یوزرها را از روش فناوری بلاک چین ,  IPFS , گیل ( GIL ) و توکن ERC 20 و بر روی پلتفرم اتریوم به انجام میرساند .
پلتفرم اتریوم به خاطر دادن قابلیت فعال‌سازی برنامه غیرمتمرکز ( dApp ) ساختاری مضاعف عالی برای گیلگمش است .
گیلگمش در دو ورژن افلاطون ( Plato ) و هومر ( Homer ) نشر داده شده شده‌است . ورژن «افلاطون» یک پلتفرم کانال اجتماعی است که به نویسندگان و هم خواننده گان قابلیت و امکان تعامل را میدهد . همینطور خواننده‌گان کتاب می توانند نویسندگان مورد‌علاقه خویش را دنبال کرده , نظرها و دیدگاه‌های خویش را در رابطه کتاب‌هایی که میخوانند متن و کتاب‌های مورد علاقه‌ خویش را به پروفایل‌شان طولانی تر نمایند . این نرم افزار به کاربرانی که عمل مثبت و آفریننده دارا‌هستند , پاداشی در قالب توکن گیل میدهد .
ساختار سعی پلتفرم گیلگمش
در ورژن «هومر» هم تکثیر کتاب از روش سامانه IPFS صورت میگیرد . IPFS‌ یک سامانه توزیع پوشه است که از کدگذاری برای مراقبت امنیت و هم تضمین اصالت فولدر استعمال مینماید . فایل‌های توزیع شده در کانال دارنده یک لینک و پیوند است که اصالت فولدر را نشان میدهد و در عین حالا , قابلیت نهفته ماندن نام‌و‌نشان یوزرها را هم در مراحل تکثیر آماده می‌سازد . در واقع IPFS ضمن تولید مجال تعامل تالیف کننده با مخاطب , از دستمزد تالیف کننده هم حفاظت می نماید .
گفتنی است به کار گیری از فناوری بلاک چین برای ساخت محتوا و محافظت حقوق و دستمزد پدیدآورنده از رویکردهای نوین جهان به شمار میرود که اعتنا بخش اعظمی را هم به خویش جلب نموده است .

    ارسال دیدگاه

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

    10 − 10 =