قیمت بیت کوین در ۱۰ سال اینده

پروفسور کنت روگف ( Kenneth Rogoff ) مدرس پر رنگ اقتصاد کالج هاروارد و هم اقتصاددان ارشد کهن در صندوق بین‌المللی پول به طراوت در مصاحبه‌ای با کانال سی‌ان‌بی‌سی اعلام کرد توقع دارد قیمت بیت کوین در ۱۰ سال آتی شاهد سقوطی شدید بوده و به تحت ۱۰۰ دلار رسد . وی درین گفتگو ذکر کرد :
«فکر می کنم بیت کوین در دهه آتی تنها جزو بها کنونی‌اش را داشته باشد . به نظرم ارزش ۱۰۰ دلار به ازای هر بیت کوین به مراتب محتمل‌تر از ارزش ۱۰۰ هزار دلار برای آن در ۱۰ سال آتی باشد . »
پروفسور روگوف دیدگاهی انتقادی در رابطه بیت کوین داراست و بر این اعتقادوباور است این ارز دیجیتال بیش تر از آنکه ابزاری برای پرداخت باشد , شیوه‌ای برای گریزو فرار از مالیات و هم روشی برای پولشویی به شمار میرود . اما وی در سال قبل میلادی نیز در مقاله‌ای در خبر نامه گاردین اعلام کرد که علیرغم ترقی فناوری بلاک چین , بها بیت کوین سقوط خواهد کرد .
نگرش آقای روگوف تا حدی بر این اعتقادوباور پایدار است که دولت‌ها در کشورهای گوناگون اذن اوج‌گیری عمل ارزهای رمزپایه غیرمتمرکز و ناشناس و پس زده شدن ارزهای ملی را نمی‌دهند . وی ضمن تاکید بر ضرورت دریافت رویکردی واحد از طرف کشورهای گوناگون در این مسیر میگوید :
«ما نیاز به مقرراتی جهانی در این طریق داریم . چه بسا در صورتی‌که آمریکا و چین محدودیت‌هایی دراین مورد اعمال نمایند اما ژاپن این عمل را انجام ندهند , پولشویی‌ها از روش ژاپن صورت میگیرد . »
اما بعضی فعالان اقتصادی دیدگاهی مختلف دارا هستند . برای مثال ,  رابرت هرجواک ( میلیونر پر اسم و رسم کانادایی ) بر این اعتقادوباور است که ارزش بیت کوین در آتی به بالای ۲۰ هزار دلار خواهد رسید . همینطور مرد اسطوره‌ای سیلیکون‌ البته یعنی مجموعه دراپر ( که از سرمایه‌گذاران حوزه فناوری و هم بیت کوین است ) ذکر کرد این ارزهای دیجیتال کماکان به پرورش خویش ادامه داده‌ و دنیا را فتح خواهند کرد .

    ارسال دیدگاه

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

    ده + پنج =