صندوق بین‌المللی پول : بیت کوین به کاهش تقاضا برای پول قانونی بیانجامد

 

صندوق بین‌المللی پول : بیت کوینبه کاهش تقاضا برای پول قانونی بیانجامد

صندوق بین‌المللی پول ( IMF ) جدیدا گزارشی را درباره سیاست‌های پولی در عصر دیجیتال منتشر کرد . در این گزارش آمده است که «دارایی‌های رمزنگاری‌شده میتواند روزی به کاهش تقاضا برای پول عرضه شده بوسیله بانک‌های مرکزی بیانجامد . » این گزارش صندوق‌ بین‌المللی پس از آن صورت گرفت که گفتگوهایی میان کارشناسان این نهاد درباره احتمال تغییر و تحول مسیر مردم از پول اعتباری به پول‌های کالایی به انجام رسید .

فرایند اقبال همگانی به دارایی‌های رمز گذاری شده

تردیدی نیست که صندوق بین‌المللی پول این روزها حرف‌های زیادی درباره فناوری بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال داشته باشد . جدیدا کریستین لاگارد ( Christine Lagarde ) نگرش مثبتی را درباره ارزهای دیجیتال مطرح کرده است . همچنین این نهاد در مطلبی که در کاغذ نخستین وبسایتش قرار دارد و به مساله تحول پول می‌پردازد , تصویر بیت کوین را قرار داده است .

صندوق بین‌المللی پول بیت کوین

چهره یی که صندوق بین‌المللی پول در وب‌سایت خود درباره تحول پول در عصر دیجیتال منتشر کرد .
در قسمتی از گزارش صندوق بین‌المللی پول می‌خوانیم : «نمی‌توان به این احتمال بی‌توجهی کرد که برخی دارایی‌های کدگذاری شده در نهایت به طور گسترده‌ای مقبول قرار می‌گیرد و اکثری از کارکردهای پول را در بعضی بخش ها عالم و یا شبکه‌های خصوصی تجارت الکترونیک به انجام خواهد رساند . »

 

تغییر در الگوی پرداخت

در‌این گزارش آمده است که چالش اقتصادی در عالم و ورشکستگی بانک‌ها سبب ساخت تردیدهایی در بعضا مردم جهان شده است و این قابلیت وجود دارد که دارایی‌های دیجیتال بر سیاست‌های سنتی پولی تاثیر بگذارد . در‌این گزارش همچنین به این نکته اشاره شده که تغییر و تحول الگوی پرداخت در برخی نقاط عالم میتواند ارزهای دیجیتال را جایگزین پول رسمی کند .

این گزارش تاکید می‌کند : «این تغییر تحول الگو می‌تواند آرم تغییر تحول در شیوه ایجاد پول در عصر دیجیتال نیز باشد . بدین ترتیب که مردم از پول اعتباری به پول کالایی روی آوردند . براین اساس , دوباره به الگوی پولی عصر رنسانس بازخواهیم گشت . »

صندوق بین‌المللی پول : بیت کوینبه کاهش تقاضا برای پول قانونی بیانجامد

گزارش صندوق بین‌المللی پول می گوید : «اقتصاددان‌ها همچنان درباره منشا پول و این که چرا نظام پولی در طول تاریخ در بین پول اعتباری و پول کالایی در نوسان بوده با هم اختلاف لحاظ دارا هستند . در‌حالتی که دارایی‌های رمز گذاری شده به عنوان اصلی‌ترین صورت از پول کالایی در عصر دیجیتال فعالیت کنند , تقاضا برای پول منتشر شده از سوی بانک مرکزی با کاهش روبرو خواهد شد . »

توصیه صندوق بین‌المللی پول : به کار گیری از جایگاه رقابتی
در این گزارش , صندوق بین‌المللی پول باید از فشار رقابتی به کارگیری کرده و همچنان پول رسمی را به عنوان پول دارای اعتبار نام گذاری کند . این نهاد بین‌المللی بر این اعتقادوباور است که ارزهای دیجیتال نمی‌توانند به راحتی خود را به عنوان پول دارای اعتبار معرفی کنند . در واقع ارزش‌گذاری ارزهای دیجیتال تا حدی زیادی به اعتقادوباور افراد مربوط است و میزان دقیقی برای این فعالیت در دست نیست . به همین علت است که قیمت ارزهای دیجیتال با نوسانات فراوانی روبروست . ( در مطلبی با عنوان «عوامل اثرگذار در قیمت ارزهای دیجیتال» درباره جزئییات این مساله توضیح دادیم . )

صندوق بین‌المللی پول و ارز دیجیتال ملی

در گزارش مذکور به بانک‌های مرکزی توصیه شده که با عرضه ارز دیجیتال ویژه خود با این مراحل نزاع کنند . البته بانک‌ها در عصر دیجیتال با فرصت‌ها و چالش‌های زیادی روبه روهستند و باید اعتماد همگانی را همچنان جلب کنند . در بخش نتیجه‌گیری این گزارش آمده است : «بانک‌های مرکزی با عرضه پولی با ثبات‌تر از دارایی‌های رمزنگاری‌شده و جذاب‌تر ساختن پول بانکی به عنوان ابزاری برای تبادل ارزش در اقتصاد دیجیتالی با این چالش جنگ کنند . »

مساله عرضه ارز دیجیتال ملی تاکنون موافقان و مخالفان زیادی به همراه داشته است . کشورهای متعددی ( اعم از توسعه‌یافته و در حالتوسعه ) برنامه‌هایی را برای مطالعه و عرضه این جور ارز آغاز کرده‌اند . در مطلبی با عنوان «پدیده اقتصادی ۲۰۱۸ : تکثیر ارز دیجیتال ملی بوسیله کشورهای مختلف» به واکاوی بیشتر این مورد و بررسی ابعاد گوناگون آن پرداختیم .

    ارسال دیدگاه

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

    یک × چهار =