جک ما بلاک چین حباب نیست، ولی بیت کوین حباب است

جک ما ( موسس غول چینی تجارت الکترونیک یعنی علی بابا ) در یک سخنرانی در دومینکنفرانس جهانی هوش اعلام کرد که بلاک چین یک حباب نیست , ولی بیت کوین را یک حباب می داند .

جک ما اظهار کرد که سال‌هاست بر روی بلاک چین تحقیق می نماید و به شدت بر این یقین است که این فناوری از توانایی اضطراری برای حل مساله محرمانه برای جامعه , آن هم در کلیه سطح ها ( دولت , شرکت‌ها و افراد معمولی ) در عصر داده‌های بزرگ برخوردار‌است . او تاکید کرد که امنیت یک حق تقدم دارای اهمیت برای علی بابا به عنوان یک شرکت بزرگ در مسئله تجارت الکترونیک به شمار میرود . گفتنی است علی بابا در سه ماه چهارم سال پیشین درآمدی بالغ بر ۳۹/۹ میلیارد دلار داشته است .

جک ما بیان کرد بخش قابل ملاحظه‌ای از اعتنا کنونی به صنعت بلاک چین به وسیله افرادی صورت می گیرد که آن را یک «معدن بزرگ طلا» می دانند . گفتنی است جک ما دیدگاهی منفی به بیت کوین ندارد . او در دسامبر ۲۰۱۷ که ارزش بیت کوین به اوج خود رسید به خبرنگار شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی ذکر کرد : «من به هیچ وجه درباره بیت کوین چیزی نمی‌دانم . من واقعا گیج شده‌آم . در صورتی بیت کوین واقعا کار کند , مقررات مربوط به تجارت جهانی و سامانه‌های پرداخت کاملا تغییر خواهد کرد . میپندارم هنوز آمادگی را نداریم . به همین جهت هنوز توجه‌ام به علی‌پی ( Alipay ) است…به دلار آمریکا و یورو است . ما تیمی داریم که به مطالعه بلاک چین مشغول است . اما بیت کوین چیزی نیست که بخواهم به بررسی آن بپردازم . اهمیتی به بیت کوین نمی‌دهم . »

مبتنی بر گزارش بلومبرگ , جک ما سال گذشته توانست ثروتمندترین مرد آسیا شود . ارزش خالص دارایی‌های او از ۴۱/۸ میلیارد دلار نیز فراتر رفت . همچنین سامانه علی‌پی ( ویژه پردازش تراکنش‌ها با موبایل ) حدود ۴۵۰ میلیون کاربر دارد .

این بیانات جک ما , امیدهایی که بعضی به پذیرش ارزهای دیجیتال و به ویژه بیت کوین در سامانه علی‌پی داشتند را نقش بر آب کرد .

جک ما تنها فرد ثروتمندی نیست که دیدگاهی مخالف با بیت کوین دارااست . وارن بافت ( یکی ثروتمندترین مردان عالم ) نیز چندی پیش اعلام‌کرد که بیت کوین شبیه قمار است و خرید آن را نمی‌توان سرمایه‌گذاری دانست . همچنین رابرت شیلر ( موفق جایزه نوبل اقتصاد در سال ۲۰۱۳ ) نیز بیت کوین را نوعی حباب دانست که البته بدین زودی از میان نمی‌رود .

در سوی دیگر این طیف نیز برخی از فعالان قرار دارند . تیم دراپر یکی‌از معروف‌ترین آنهاست که سابقه درخشانی در سرمایه‌گذاری نخستین بر روی استارتاپ‌هایی نظیر اسکایپ , تسلا و هات میل دارد . تیم دراپر بر این باور است که ارزش بیت کوین طی ۴ سال آینده به بالای ۲۵۰ هزار دلار خواهد رسید . همچنین جک دروسی ( بنیانگذار توییتر ) هم میپندارد طی ۱۰ سال آینده , بیت کوین تنها ارز معتبر دیجیتال عالم خواهد شد .

    ارسال دیدگاه

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

    هفده − 8 =