سود خالص یا تلاش بیهوده؛ استخراج بیت کوین

حدود ۹ سال گذشته « ساتوشی ناکاموتو » اولیه ارز رمزپایه غیر متمرکز دنیا به اسم بیت کوین ( Bitcoin ) را معرفی کرد . اما این که ناکاموتو که می باشد را نمی دانیم , البته برآوردها نشان میدهد وی نسبتاً ۱ میلیون بیت کوین دارااست که درحال حاضر در حدود ۵ میلیارد دلار ایالات متحده می ارزد .
قیمت بیت کوین طی تعدادی ماه اخیر به یک باره نقطع ی عطف گرفت ; دی ماه ۱۳۹۵ عبور از مرز ۱۰۰۰ دلار تمامی را شگفت زده کرد ; اوایل خرداد ماه این سال ارزش هر بیت کوین به ۲۰۰۰ دلار رسید و آنگاه تا مرز ۳۰۰۰ دلار پیش رفت ; آخرها ماه پیشین بود که با رقم عجیب ۴۰۰۰ دلار به ازای هر بیت کوین مواجه شدیم ; و تعدادی روز پیش نیز شاهد عبور این ارز دیجیتال از مرز ۵۰۰۰ دلار بودیم .
با دقت به ارتقاء چشمگیر ارزش این ارز دیجیتال طی چندین ماه اخیر , احتمالا شما نیز به تاءمل سپرده گذاری در‌این حوزه و اصلی خیس از آن , استخراج بیت کوین افتاده باشید . درین مقاله می‌خواهیم استخراج بیت کوین را به اختصار بررسی کنیم .
بیت کوین چیست؟
قبلا درباره ی این‌که بیت کوین چه میباشد و چه‌طور کار می نماید , مقالاتی متن ایم که میتوانید به آنان رجوع‌نمایید , ولی به صورت خلاصه , می توان آن را نوعی واحد پول دیجیتالی در حیث گرفت که به طور الکترونیکی اخلاق و رفتار , مراقبت , و مصرف می شود .
بیت کوین پایین در اختیار گرفتن هیچکس نیست , بلکه بوسیله افراد حقیقی وواقعی یا این که حقوقی در سرتاسر دنیا و با به کارگیری از کامپیوترهایی که مساله خاصی را حل می نمایند , ایجاد می شود . در واقع بیت کوین به ازای حل زمینه به استفاده کننده کادو داده می شود .
پروتکل بیت کوین اینگونه سازه شده که جمعا ۲۱ میلیون واحد از آن قابل استخراج خواهد بود , ولی هر بیت کوین به واحدهای کوچک تری تقسیم شده که ساتوشی ( Satoshi ) اسم داراست . هر یکصد میلیون ساتوشی متساوی یک بیت کوین است .
بیت کوین , همگی تراکنش ها را در قالب یک محل کار کل همگانی و مبتنی بر فناوری بلاکچین ( blockchain ) ذخیره می نماید . درین مقاله می‌توانید با فناوری بلاکچین بیشتر آشنا گردید .
بیت کوین به چه شکل استخراج می شود؟
در سیستم مالی سنتی , جوامع در صورت نیاز , پول بیشتری چاپ کرده و به بازار تزریق می نمایند , ولی بیت کوین اینگونه نیست . بیت کوین کشف می شود و کامپیوترها در سرتاسر دنیا برای کشف این پول با یکدیگر به رقابت میپردازند .
تمام تراکنش های کانال بیت کوین در بلوک ها ذخیره می شود
همانند هر سیستم اقتصادی دیگر , اشخاص در کانال بیت کوین نیز با یکدیگر مراودات مالی دارا هستند , البته تمام این تراکنش ها بایستی در جایی محافظت شود . کانال بیت کوین داده ها همه تراکنش ها در یک دوران معین را گردآوری کرده و آن‌ها‌را باطن یک لیست به اسم «بلوک» ( block ) ذخیره می نماید . استخراج کنندگان بایستی این تراکنش ها را تایید کرده و آنان‌را باطن یک دفتر کار کل همگانی ثبت کنند .
محل کار کل همگانی , فهرست بلندی از بلوک ها یا این که به عبارتی «بلاکچین» است که طبیعتا بایستی ۱۰۰ درصد مورد اعتماد و سوای اشتباه باشد . اینجاست که استخراج کنندگان یا این که «ماینر» ها وارد فعالیت میشوند .
شناسه مخصوص هر تراکنش , هَش اسم داراست
وقتی که یک بلوک از تراکنش ها تشکیل میشوند , ماینرها عملیاتی را روی آن انجام می دهند . آن ها داده ها بلوک را اخذ کرده , فرمول ریاضی مشخصی را روی آن اعمال کرده و آن را به ترکیبی کوتاه از اعداد و حروف تبدیل می نمایند که «هَش» ( hash ) نامیده می شود . هر هَش منحصربه‌فرد است و چه بسا در حالتی که یک کاراکتر در بلوک تغییر‌و تحول نماید , سود هَش به طور کامل متفاوتی را نتایج خواهد کرد .
ماینرها علاوه بر تراکنش های درون بلوک , هَش نهایی بلوک پیشین که در بلاکچین ذخیره شده را نیز برای محاسبه خویش به کارگیری می نمایند . براین اساس , هَش هر بلوک بر طبق هَش بلوک قبلش ساخت می شود و هرگونه بازنویسی در هر سطح به راحتی معین خواهد شد .
بعداز این که اعتبار یک بلوک تایید شد , تمام کسانی که در آن نقش داشتند , جایزه اخذ می نمایند و این جایزه , به عبارتی بیت کوین است .

    ارسال دیدگاه

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

    17 − یازده =