مرکز پژوهش‌های مجلس، وضعیت ارزهای دیجیتال در دنیا را بررسی کرد

مرکز پژوهش‌های مجلس، وضعیت ارزهای دیجیتال در دنیا را بررسی کرد
 نبرد با پولشویی تکلیف رسمی اضطراری برای در اختیار گرفتن مرکزها مبادله پول دیجیتال با پول متداول مرزو بوم را برعهده دارااست . شاید این شورا بعضا اختیارات برای حکمرانی خوبتر نیاز داشته باشد که ممکن است در مرحله هیئت وزیران قابل رفع است . ولی در گرد‌همایی سی‌ام شورای خوب نبرد با پولشویی در مورخ ۹ دی‌ماه ۱۳۹۶ , استفاده ابزار بیت کوین و بقیه ارزهای دیجیتال در کلیه مرکزها مبلغی و مالی مرزو بوم ممنوع اعلام شد . حوزه نظارت بانک مرکزی نیز با توجیه پیشگیری از وقوع جرائم از طریق ارزهای دیجیتال , زمینه ممنوعیت استفاده ارزهای دیجیتال را به بانک‌ها بیان کرد . رابطه ها همگانی بانک مرکزی تحت عنوان اعلام کننده مصوبه شورای خوب پیکار با پولشویی اظهار کرد که تمام شعب و واحدهای تابعه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و صرافی‌ها بایستی از انجام هرگونه خرید و فروش ارزهای مذکور یا این که انجام هرگونه اقدامی که به تسهیل و یا این که رواج ارزهای یاد شده بینجامد , به صورت جد اجتناب نمایند
در مقررات مالیاتی کشور‌ایران هم براساس تجربه کشورهای دیگر و مقایسه آنان با ضوابط کشورمان نشان میدهد ضابطه مالیات‌های بی واسطه تصویب شده ۱۳۹۴ مجلس شورای اسلامی در قضیه مالیات‌های بر درآمد در قضیه ارزهای دیجیتال در مرزوبوم قابل اعمال خواهد بود . اداره کارها مالیاتی متولی حیاتی اجرای این ضابطه است و شورای خوب مالیاتی قادر است آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های مرتبط با اجرای ضابطه مالیات‌های بی واسطه و ضابطه مالیات بر قیمت افزوده را تنظیم و به مدیر کل اداره کارها مالیاتی سفارش نماید . مالیات قابل اعمال بر ارزهای دیجیتال یا این که پایین فصل چهارم ( مالیات بر شغل ها ) یا این که در فصل ششم ( مالیات درآمد اتفاقی ) قابل محاسبه است .
در پی این گزارش راجع‌به موقعیت ارز دیجیتال در ضوابط بورس و بورس کالای کشور ایران , شورای عالی بورس و سندها بهادار از این اختیار برخوردار‌است که ارزهای دیجیتال قابل تبدیل به پول دنیای حقیقی وواقعی را تحت عنوان ابزار مالی طبقه بندی نماید . در‌این حالت کارها مرتبط با سیاست‌گذاری مرتبط با سپرده گذاری در ارزهای دیجیتال در حوزه اختیارات این شورا قرار خواهد گرفت .
مرکز پژوهش‌های مجلس، وضعیت ارزهای دیجیتال در دنیا را بررسی کرد
در‌این گزارش به ارزهای دیجیتال ملی هم پرداخته شده‌است . براساس آن ارز دیجیتال ملی بسته به راه کشورها به دو جور قابل تقسیم است . در نوع اولیه کشورها اعلام می نمایند که یک کدام از منابع ارگانیک یا این که بازارهای خویش برای مثال در نفت , طلا جواهرات یا این که بازار توریسم را توسط واحدهای ارزهای دیجیتال ملی سازمان می‌نمایند . یعنی اشخاصی که قصد خرید نفت آن مرز و بوم را دارا‌هستند یا این که قصد مهاجرت به سرزمین انگیزه را دارا هستند با خرید این ارزهای دیجیتال میتوانند به انگیزه خویش دست پیدا نمایند یعنی کمپانی نفت یا این که هتل‌های مشخصی به ازای ارز دیجیتال ملی سرویس عرضه می نمایند . گونه دوم منش به ارز دیجیتال ملی این است که هر واحد ارز دیجیتال ملی به وسیله یک پول ملی به طور یک به یک پشتیبانی شود و بتوان با پول ملی ( با کسر کارمزد ) آن ارز دیجیتال را خریداری کرد . ارزهای دیجیتال ملی نیز بوسیله بخش محرمانه و نیز دولت‌ها منتشر میشود . بخش اعظمی از ارزهای دیجیتال ملی در تراز امکان‌سنجی می‌باشند و دولت‌ها با دنبال کردن مسیر ترقی فناوری و مطالعه تجربیات نیز دیگر عرضه ارزهای دیجیتال ملی را دنبال می کنند .
رئیس دلیل کمپانی سرویس ها انفورماتیک
در کشور‌ایران دست کم دو پروژه ارز دیجیتال ملی در جریان است . پست بانک زیر حیث وزارت ارتباطات و فناوری داده ها و کمپانی سرویس ها انفورماتیک پروژه‌های ارز دیجیتال ملی خویش را اعلام کرده اند . ارز دیجیتال کمپانی سرویس ها انفورماتیک بر شالوده ریال اعلام شده‌است و طبق اعلام این مجموعه در فاز اولیه ارز دیجیتال آنان در اختیار بانک‌های تجاری مرز و بوم قرار دهد تا از آن تحت عنوان توکن و ابزار پرداخت برای تبادلات , تسویه در بین بانکی و بسط سرویس ها استعمال نمایند . جزئیات فنی این پروژه‌ها هنوز به طور قانونی اعلام نشده است . موفقیت در مسئله ارز دیجیتال از مسیر تولید وضعیت رقابت عادلانه دربین بخش سری حقیقی صورت میگیرد .

    ارسال دیدگاه

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

    5 + سیزده =