برگزاری اولین انتخابات دنیا با فناوری بلاک چین در سیرآلئون

برگزاری اولین انتخابات دنیا با فناوری بلاک چین در سیرآلئون
در همه پرسی روز چهارشنبه ۱۶ اسفند ( ۷ مارس ) در مرز و بوم سیرآلئون که به همکاری استارتاپ سوئیسی آگورا ( Agora )  برگزار شد , او‌لین استعمال از این فناوری در مسئله برگزاری همه پرسی در دنیا به شمار میرود .
اما روند رای دادن برای اعضا در این انتخابات , تفاوت چندانی با دوره‌های قبل نداشت . اشخاص دارای شرایط در مرکز ها دریافت رای حاضر می‌شدند , گواهی شناسایی قانونی خویش را نشان می‌دادند و رای خویش به یکی ۱۶ کاندیدا را بر روی ورقه رای می‌نوشتند .
البته سطح بعدی , با انتخابات‌های قبل متعدد بود . در‌این تراز , آرای مردمان به طور دستی بر روی یک بلاک چین دارنده تراز دسترسی مختص ( permissioned blockchain ) قرار می‌گرفت .
بلاک چین دارنده مرحله دسترسی یگانه با بلاک چین‌های همگانی ( مثل بلاک چین مورد استعمال در شبکه ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین ) مختلف است . هر کاربری بر روی بلاک چین عمومی می‌تواند تراکنش انجام یافته را تایید نماید , البته در بلاک چین دارنده تراز دسترسی یگانه , صرفا یک جمع استفاده کننده مجاز از مرحله دسترسی واجب برای تایید تراکنش برخوردارند .

برگزاری اولین انتخابات دنیا با فناوری بلاک چین در سیرآلئون

درین همه پرسی در سیرآلئون , کسانی از استارتاپ آگورا , صلیب سرخ , کالج پلی‌تکنیک لوزان سوئیس و کالج فرایبورگ تحت عنوان استفاده کننده مجاز شرکت کردن داشتند .
نکته جذاب اینجا بود که درین بلاک چین دارنده تراز دسترسی مختص , کلیه یوزرها می‌توانستند داده ها ثبت شده را مشاهده نمایند . یعنی به محض تایید آرای ماخوذه و ورود آن بر روی بلاک چین , رای‌دهندگان , نامزدها و دیگران می‌توانستند فیض همه پرسی را ببینند . همینطور آگورا نتیجه همه پرسی را ۲ ساعت زودتر از مقامات قانونی بیان کرد .
برگزاری همه پرسی در سیرآلئون همواره با خشونت‌های متعددی همراه بوده است . همچنین فساد اداری جانور در ساختار مدنی این مرز و بوم هم زیاد بالاست . به همین منظور , این میهن زمان خیر برای آزمودن میزان عملکرد فناوری بلاک چین به شمار می رود .
ولی آگورا می گوید این سبک از برگزاری همه پرسی با آنچه آن ها در ذهن داراست متعدد است و در غایت میخواهند استعمال از برگه را در همه پرسی منسوخ نمایند . در آن صورت , رای‌دهندگان میتوانند با موبایل هوشمند یا این که وسیله الکترونیکی دیگری رای خویش را بدهند . این‌شیوه به کاهش هزینه همه پرسی , سهولت بیشتر برای رای‌دهندگان و از دربین رفتن قابلیت هر دسته تقلب می‌انجامد .
گفتنی است روسیه نیز مدتی پیش اعلام‌کرد قصد دارد از این فناوری برای برگزاری همه پرسی استعمال نماید .

    ارسال دیدگاه

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

    یک × یک =