fxf1com logo
excharge.ir

از بین بیش از 2000 مقاله فارکس و بورس جستجو کنید

fibo

پروژه سنگاپور برای مدیریت موقوفات اسلامی با فناوری بلاک چین

یک کمپانی سنگاپوری اکنون اجرای برنامه ای به مراد مدرن‌سازی و مدیریت موقوفات اسلامی است . شرکت سنگاپوری فین‌ترا ( Finterra ) که در حوزه فین‌تک فعالیت می کند در حالا فعال سازی یک پلتفرم تامین مالی جمعی است که بر مبنای فناوریدفتر کل دیجیتال یا همان بلاک چین فعالیت داراست . این پلتفرم قادر است قراردادهایی هوشمند را بر طبق پروژه‌های متفاوت وقفی تعریف نماید .

کمپانی فین‌ترا امیدوار است بنابراین به شیوه‌ای اثربخش‌تر برای جذب پول و هم رئیس و انتقال مالکیت موقوفات به خواسته تامین مالی پروژه‌های عام‌المنفعه مانند مسجد , مکتب و مرکز ها رفاهی دست یابد .

حمید رشید ( بنیانگذار و مدیرعامل این موسسه ) در گفتگوی تلفنی با خبر نگار رویترز اعلام‌کرد : «ما می خواهیم الگوی مالی جدیدی را برای تامین مالی جمعی و توسعه و گسترش وقف در پیش گیریم . » این موسسه کار بر روی پلتفرم بلاک چین را در اکتبر ۲۰۱۷ آغاز کرد و پلتفرم آزمایشی اینک برای بعضی در سنگاپور , مالزی و اندونزی در حال اجراست . این مجموعه امیدوار است در ژوئن ۲۰۱۸ این پروژه را مهیا و افتتاح قانونی نماید و بعداز آن از اداره ها مربوط به وقف در کشورهای اسلامی هم برای همیاری دعوت به کار آورد .

کمپانی فین‌ترا به زودی در کوالالامپور صاحب خانه اجلاسی برای بررسی کاربردهای بلاک چین در وقف خواهد بود .

موقوفات در کشورهای اسلامی حاوی حجم متعددی از املاک است و بعضی کارشناسان از بها هزار میلیارد دلاری این املاک سخن میگویند .

دارایی‌های وقف شده در بخش اعظمی از موردها به خوبی مورد به کار گیری قرار نمی‌گیرد و درآمد یا این که سود قابل توجهی ندارد و ادله آن هم معمولا مدیر غیرموثر است. بعضی چه بسا برای ادامه کار به کمک‌های مردمان نیاز دارند . همینطور از‌آنجا‌که میزان دارایی وقف شده با هدفی معین وقف میشود , تغییر تحول کاربری آن امکان‌پذیر نیست و همین مسائل باعث پیدایش محدودیت‌هایی در استعمال از آن‌ها می گردد .

با این حال , بهره‌گیری از بلاک چین و قراردادهای هوشمند می تواند به رئیس هر چه دقیق‌تر آن‌ها یاری دهد .