سرقت ارزهای دیجیتال

بر مبنا گزارش رویترز , از سال ۲۰۱۷ بدین سو , تبهکاران حدود ۱/۲ میلیارد دلار بیت کوین و سایر انواع ارزهای دیجیتال را به سرقت برده‌اند . ارتقاء محبوبیت ارزهای دیجیتال و نیز عرضه بیشتراز ۱۵۰۰ توکن دیجیتال را می‌توان از عمده‌ترین دلایل بزرگ بودن این رقم دانست .

این آمار بر اساس مطالعه صورت گرفته به وسیله یک مجموعه پژوهشی غیرانتفاعی موسوم به APWG به دست آمده است . گفتنی است درین مطالعه , سرقت‌های گزارش شده و نیز سرقت‌های گزارش‌نشده ملاک قرار گرفته است .

دیو جیوانز ( Dave Jevans ) که مدیریت تیم APWG و نیز یک شرکت امنیتی در حوزه ارزهای دیجیتال است در مصاحبه‌ای به رویترز خاطرنشان کرد : «ارزهای دیجیتال مشکلاتی نظیر فعالیت‌های تبهکارانه و قاچاق موادمخدر و پولشویی را نیز به همراه دارد . ولی یک کدام از مشکلات دیگر مربوط به به این حوزه , سرقت ارزهای دیجیتال بوسیله تبهکاران است . »

آقای جیوان میگوید از مجموع ۱/۲ میلیارد دلار ارز دیجیتال سرقت شده , فقط حدود ۲۰ درصد از آنان بازپس گرفته شده‌اند . او یکی‌از عوارض این رقم درصد پایین را کم‌کاری ارگانهای اجرای قانون در قبال این نوع از تبهکاران می داند . او همچنین بر این اعتقاد است که قانون ها جدید همگانی حفاظت از داده اتحادیه اروپا تاثیری منفی بر این فرایند دارد .

آقای جیوان در توضیح این مساله میگوید : «مقررات همگانی حفاظت از داده اتحادیه اروپا پیامدهایی منفی برای امنیت اینترنت داشته و به شکلی ناآگاهانه به تبهکاران سایبری کمک میکند . محدودیت تازه در دسترسی به اطلاعات مهم سبب ساز میشود مراحل تحقیقات در حوزه جرایم سایبری , سرقت ارزهای دیجیتال و سایر گونه ها در این حوزه به کندی پیش برود . »

قانون های همگانی حفاظت از داده اتحادیه اروپا که در سال ۲۰۱۶ با هدف ساده‌سازی و ثبت مقررات برای شرکت‌ها به منظور حفاظت از داده‌های خود و بازگرداندن کنترل اطلاعات فردی به شهروندان و ساکنان اتحادیه اروپا ثبت شد .

قوانین همگانی حفاظت از داده اتحادیه اروپا بدین معناست که بیشتر اطلاعات مربوط به دامنه‌ّها در WHOIS ( که اطلاعات دارنده دامنه را شامل میگردد ) از ۲۵ ماه می دیگر انتشار نمی‌یابد . گفتنی است داده‌های WHOIS یکی بنیادی‌ترین منابعی است که مقامات رسمی و قانونی برای بررسی جریمه ها سایبری از آن استفاده می نمایند .

آقای جیوان میگوید که WHOIS یکی از ابزارهایی است که قادر است به بازگرداندن ارزهای دیجیتال سرقت شده و نیز شناسایی افراد خلاف‌کار کمک کند . او در توضیح پیامدهای این قانون میگوید : «به خاطر این قانون خواهیم دید که نه تنها ابزار اروپا برای تمامی ما در جهت تاریکی میرود , بلکه تبهکاران سایبری نیز به اروپا سرازیر میگردند , زیرا با حضور در اروپا می‌توانند به سراسر عالم دسترسی داشته باشند و هیچ راهی برای کسب اطلاعات از آنان وجود نخواهد داشت . »

    ارسال دیدگاه

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

    7 − دو =