ارز دیجیتال ملی ثبات اقتصادی بیشتری به همراه دارد

ارز دیجیتال ملی ثبات اقتصادی بیشتری به همراه داراست

مطالعه جدیدی که توسط «موسسه کیل برای اقتصاد جهانی» ( Kiel Institute for the World Economy ) به انجام رسیده نشان میدهد ارزهای دیجیتال منتشر شده توسط بانک‌های مرکزی می‌توانند به یک نظام مالی باثبات‌تر از ارزهای دیجیتال کدگذاری شده معمول ( مانند بیت کوین ) بیانجامند .

در‌این مطالعه , بیت کوین و ارزهای مشابه در قالب «ارزهای رمزنگاری شده» و «ارزهای دیجیتال» نیز به عنوان پول رسمی منتشر شده بر بستر بلاک چین به وسیله بانک مرکزی تعریف شده است . بر طبق این مطالعه , ارزهای رمزنگاری‌شده مثل بیت کوین نمی‌توانند جایگزینی قابل اطمینان برای پول رسمی منتشر شده توسط بانک‌های مرکزی باشند .

 

 

درین گزارش آمده است : «در شرایط کنونی , ارزهای رمزنگاری شده نظیر بیت کوین به هیچ وجه نمی‌توانند جایگزینی برای پول رسمی باشند . فناوری مو جود از حیث مقیاس‌پذیری با محدودیت‌هایی روبروست . انجام حتی تعداد محدودی تراکنش نیز با این راه پُرهزینه است . »

د رگزارش موسسه کیل آمده است که ارزهای دیجیتال و نیز سایر دارایی‌های مشابه بیشتر از این‌که به عنوان واسطه‌ای برای پرداخت باشند , به عنوان شیوه‌ای برای کسب سود از افزایش بها کاربرد دارا‌هستند . از آنجا که که‌این ارزها مبتنی بر یک ارز ثابت عرضه نشده‌اند , نمیتوان به شکلی منطقی آن ها را ارزش‌گذاری کرد . همین دستور سبب نوسانات شدید قیمتی آنها میشود و این نوسانات عده بیشتری از افراد را به امید کسب سود از خرید و فروش آن ها وارد این بازار می نماید . کمبود قانون ها و قانون ها نیز موجب شفافیت قلیل و ارتقا تعداد سودجویان از این بازار می شود . »

این گزارش تحلیلی تاکید مینماید که ارزهای دیجیتال می توانند فرصتی برای بانک‌های مرکزی باشند . با این وجود , این صورت نوین از پول می‌تواند به کاهش نقش حساب‌های سنتی بانکی نیز بیانجامد . در گزارش مذکور می‌خوانیم : «برای دوری از بی‌ثباتی مداوم در تلاش نظام بانکی , بانک‌های تجاری بایستی به منابع تامین مالی قابل اعتمادتری نسبت به سپرده‌های مشتریان دست یابند… تغییر و تحول مخرب بوجود آمده در نظام بانکی الزاما بد نیست و در نهایت می‌تواند مورد را برای یک نظام مالی باثبات‌تر هموار سازد . »

کشورهای مختلفی در عالم به تامل فعال‌ساز‌ی ارز دیجیتال ملی افتاده‌اند که مثلا می‌توان به همت سوئد برای عرضه کرون الکترونیکی ( e – krona ) اشاره کرد . در مطلبی با عنوان «سوئد , پیاده‌سازی ارز دیجیتال ملی و خطرها پیش‌رو» بیشتر دراین باره صحبت کردیم .

    ارسال دیدگاه

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

    بیست − شش =